piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Radni Ostrołęki zaopiniowali plany podziału Mazowsza. "Bądźmy odważni, pokażcie mieszkańcom jakie macie zdanie"

Do porządku obrad wpłynął projekt uchwały dotyczący przyjęcia stanowiska dotyczącego zachowania integralności województwa mazowieckiego. Plany podziału Mazowsza przedłożyło Prawo i Sprawiedliwość. Pomysł ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak zapatrują się na to radni z Ostrołęki?

Dyskusję w tym temacie rozpoczął radny Stanisław Szatanek. Sprawa dotyczy planów zakładających wydzielenie Warszawy i okolicznych, przyległych gmin na jedno województwo stołeczne oraz drugie - mazowieckie, w którym znalazłyby się pozostałe miasta i gminy, w tym także Ostrołęka i powiat ostrołęcki.

Reklama

- Dyskusja toczy się w tej kwestii już od 2010 roku, z różnym natężeniem. Posłowie PiS mają przygotowany projekt. 20 samorządów na terenie województwa mazowieckiego podjęło już takie stanowisko. Prosiłbym radnych, żebyśmy podjęli takie stanowisko i dołączyli do innych, że nie podzielamy stanowiska pomysłodawców, że podział województwa uszczęśliwi i jedno i to drugie województwo - mówił radny Szatanek.

Radny przywołał wiele przykładów na to, że projekt Prawa i Sprawiedliwości niesie wiele zagrożeń, to m.in. przeniesienie stolicy województwa do Radomia, obawa o dotacje unijne, reorganizacja wielu urzędów, służb itp.

Reklama

Do głosu dołączyli inni radni, m.in. radny Mariusz Popielarz.

- Jestem przekonany, iż pomysłodawcy podzielenia województwa mazowieckiego inspirowani są tylko i wyłącznie przesłankami politycznymi a powinniśmy wiedzieć, iż województwo mazowieckie podzielone na dwa regiony czyli Mazowsze regionalne i warszawskie stołeczne skazane będzie na biedę i stagnację. Nieprawdą jest, iż dla Mazowsza regionalnego, po podziale województwa, przypadnie więcej środków unijnych, to jest po prostu zwykłe kłamstwo. Podział Funduszy Unijnych na lata 2021-2027 został już ustalony na poziomie Rady Europejskiej i wskutek zmian na poziomie Polski czy Mazowsza, Unia Europejska nie będzie dokonywała zmian podziału tych środków. Apeluję do radnych ażeby w interesie Mazowsza regionalnego i w interesie Ostrołęki poprzeć stanowisko na którym dzisiaj pracujemy - mówił radny Mariusz Popielarz.

Do wyrażenia opinii zachęcał radny Adam Kurpiewski.

- Myślę, że jest to uchwała intencyjna i każdy wyraża w głosowaniu swoją intencję czy jest za podziałem Mazowsza czy jest przeciw podziałowi Mazowsza, czy jest za tym, żeby marszałkiem województwa był nadal Adam Struzik czy chce Marka Suskiego, czy chce, żeby stolica była w Warszawie czy chce żeby stolica była w Radomiu, czy chce, żebyśmy byli bogatym regionem czy biednym regionem, czy chce żeby Koleje Mazowieckie funkcjonowały prawidłowo, były dotowane czy żeby zostały zlikwidowane, bo będą ekonomicznie nieuzasadnione. Takich argumentów możemy wymyślać dużo. Ja rozumiem trudną sytuację kolegów z PiS, bo trudno żeby poparli tą uchwałę w momencie, gdy to ich rząd ma pomysł na podział województwa. Ale bądźmy odważni, pokażcie mieszkańcom jakie macie zdanie - mówił Adam Kurpiewski.

Radni wyrazili opinię. Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego zachowania integralności województwa mazowieckiego radni głosowali: 15 głosów za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Reklama

Więcej na temat podziału Mazowsza:

Władze Mazowsza przeciwni podziałowi województwa. Samorząd przedstawił w Ostrołęce argumenty (zdjęcia, wideo)

Radni przeciwko podziałowi Mazowsza. "To przejaw instrumentalnego traktowania mieszkańców"

Jakie mogą być skutki podziału Mazowsza? Część ekspertów twierdzi, że destrukcyjne

Konsekwencje podziału Mazowsza: "Lider biedy zamiast lidera rozwoju" (wideo)

Wyświetleń: 3120 komentarze: -
12:48, 24.09.2020r. Drukuj