piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka pytań: PUP ma na zarejestrowanie 30 dni. A co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Z powodu koronawirusa można rejestrować się przez stronę internetową PUP w Ostrołęce, więc wydawałoby się, że to jest ulepszenie dla wszystkich, bo bezrobotni nie stoją w kolejkach, a urzędnicy mają lepszy komfort pracy, bo nikt nie stoi im nad głową.

Tylko, że stacjonarnie jak ktoś poszedł się zarejestrować się, to odstał wprawdzie cały dzień, ale się zarejestrował, a teraz to wysyła się formularz zgłoszeniowy do rejestracji i uwaga: PUP ma na zarejestrowanie 30 dni i dokładnie tyle to trwa. Nie liczy się, że przez te 30 dni człowiek nie ma ubezpieczenia zdrowotnego i nie może nawet iść do lekarza rodzinnego bo będzie słono płacił za wizytę. Proszę o wyjaśnienie.

Reklama

Odpowiada Jacek Małkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce:

Odpowiadając na pismo czytelnika, informujemy, że od dnia 25 maja 2020 r. dostępne są następujące możliwości rejestracji:

1. Rejestracja elektroniczna, która polega na wniesieniu do urzędu pracy poprzez platformę www.praca.gov.pl wniosku wraz z załącznikami w postaci elektronicznej, po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W tej sytuacji nie jest wymagana wizyta osoby w urzędzie pracy. Rejestracji dokonuje się z dniem wniesienia wniosku i od tego momentu osoba rejestrująca się zostaje zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS. Decyzja oraz inne dokumenty dotyczące rejestracji doręczane są zgodnie z wybraną formą kontaktu, w terminie zgodnym z Kodeksem postępowania administracyjnego.

2. Prerejestracja, która polega na złożeniu do urzędu pracy poprzez platformę www.praca.gov.pl wniosku (zgłoszenie danych bezrobotnego) w postaci elektronicznej bez uwierzytelnienia profilem zaufanym czy kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W tej sytuacji system wyznacza termin stawiennictwa w urzędzie w celu dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów i dokonania rejestracji. Rejestracji dokonuje się z dniem stawienia się w siedzibie Urzędu i od tego momentu osoba rejestrująca się zostaje zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS. Rejestracja ta odbywa się w godzinach: 14.00-16.00. W wyniku uzyskania statusu bezrobotnego osoba otrzymuje decyzję w terminie zgodnym z Kodeksem postępowania administracyjnego.

3. Rejestracja bezpośrednia, która polega na wizycie w urzędzie w celu osobistego przekazania wszystkich wymaganych dokumentów i danych. Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie pobiera w siedzibie Urzędu numer określający godzinę rejestracji. Istnieje również możliwość telefonicznej rezerwacji wizyty w urzędzie. Rejestracji dokonuje się z dniem stawienia się w siedzibie Urzędu i od tego momentu osoba rejestrująca się zostaje zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS. Rejestracja bezpośrednia odbywa się w godzinach: 8.00-14.00. W wyniku uzyskania statusu bezrobotnego osoba otrzymuje decyzję w terminie zgodnym z Kodeksem postępowania administracyjnego. 

Reklama

Podkreślamy, iż ze względu na stan epidemii w kraju w celu zapewnienia możliwie największego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno klientom jak i pracownikom urzędu zachęcamy do rejestracji elektronicznej poprzez portal: www.praca.gov.pl.  Wszelkie informacje dotyczące rejestracji (sposobu rejestracji, dokumentów niezbędnych do rejestracji, praw i obowiązków bezrobotnego oraz poszukującego pracy) dostępne są na stronie internetowej oraz w siedzibie tutejszego Urzędu. Informacje te udzielane są również telefonicznie pod numerem tel. (29) 760-33-77, (29) 760-43-83, (29) 760-45-62 wew. 201, 205 (rejestracja) lub 204, e-mailem: kancelaria@pup-ostroleka.pl, poprzez portal praca.gov.pl, a także drogą korespondencyjną tradycyjną. 

Wskazujemy również, że czas rozpatrzenia wniosku zależy od ilości wpływających wniosków oraz ich kompletności. Przesyłane wnioski o dokonanie rejestracji bardzo często nie zawierają niezbędnych dokumentów co powoduje wydłużenie procesu rejestracji. Wszystkie postępowania prowadzone są jednak zgodnie z zasadami określonymi ustawą z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

Jeśli chodzi natomiast o kwestię poruszoną przez czytelnika, że "człowiek nie ma ubezpieczenia zdrowotnego i nie moce nawet iść do lekarza rodzinnego" to Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce wyjaśnia, że podstawowym celem działania niniejszego urzędu jest realizowanie zadań w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Posiadanie prawa do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie jest celem rejestracji w urzędzie pracy samym w sobie.

Reklama

Informujemy, że przepisy prawa przewidują różne podstawy objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, w tym dobrowolne opłacanie składek, a informacje o podstawach do ubezpieczeń można uzyskać w siedzibach i infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto, w myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej uprawnione są wszystkie osoby posiadające obywatelstwo polskie i mające miejsce zamieszkania w Polsce, które spełniają kryterium dochodowe z art. 8 ustawy o pomocy społecznej. Prawo takie można uzyskać na podstawie decyzji wójta (burmistrza lub prezydenta) na okres 90 dni od dnia określonego w decyzji. Decyzja ta może być wydana na wniosek osoby lub w stanie nagłym na wniosek jednostki udzielającej świadczenia zdrowotnego. 

Wyświetleń: 2470 komentarze: -
10:37, 03.10.2020r. Drukuj