piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Inwentaryzacja źródeł ciepła na trenie gminy Troszyn

W województwie mazowieckim na terenie gminy Troszyn zostanie wykonana inwentaryzacja źródeł ciepła. Ankieterzy podczas wizyt w budynkach będą zbierać informacje o urządzeniach grzewczych oraz sposobie przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także o stanie termomodernizacji budynku tj. ocieplenia przegród budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej.

Przydatne będzie wcześniejsze przygotowanie takich informacji jak:

  • roczne zużycie paliwa na cele grzewcze,
  • informacji o planowanej wymianie źródła ciepła,
  • dokumentacji (instrukcji) do obecnego źródła ciepła,
  • ogólna wiedza o stanie technicznym budynku.

Po co takie dane?

Problem niskiej emisji to złożone zagadnienie, zarówno z punktu widzenia środowiskowego, ekonomicznego jak i społecznego. Żeby rozwiązać narastający problem niskiej emisji potrzebne jest skoordynowane działanie zarówno władz jak i mieszkańców. Inwentaryzacja źródeł ciepła w danym regionie pozwoli poznać dokładną skalę problemu i w trafny sposób wytypować tych mieszkańców, którym należy pomóc w pozbyciu się starego i nieefektywnego źródła ciepła przy odpowiednim wsparciu finansowym.

Kopciuch wspólna sprawa...

Co roku w okresie jesiennym powraca problem smogu, który pozostaje z nami przez cały okres grzewczy. Zły stan powietrza utrzymuje się na terenie całego kraju często po kilka dni z rzędu. Jednak coraz większa świadomość ekologiczna mieszkańców budzi nadzieję na poprawę jakości powietrza. Z tym związane jest również działanie władz na szczeblu wojewódzkim, w myśl tej idei powstały uchwały antysmogowe. Po małopolskim, śląskim, łódzkim i opolskim, województwo mazowieckie przyjęło własne przepisy mające na celu walkę z dymiącymi kominami.

Czym w takim razie jest uchwała antysmogowa?

To regulacja prawna, która określa zakazy i ograniczenia dla wszystkich użytkowników źródeł ciepła o mocy do 1MW, w których spalane są paliwa stałe. Uchwała stanowi akt prawa miejscowego przez co zobowiązuje każdego mieszkańca, oraz każdy podmiot działający na terenie województwa do przestrzegania regulacji.

  • Sejmik województwa mazowieckiego przyjmując uchwałę w październiku 2017r. wprowadza od 11 listopada 2017 obowiązek montowania kotłów spełniających normy emisji zgodnych z wymogami ekoprojektu,
  • Od 1 lipca 2018 jest zakaz stosowania:
  1. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  2. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  3. węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3mm,
  4. paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 procent (mokre drewno).
  • do końca 2022 r. kominki istniejące muszą zostać wymienione na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub trzeba je wyposażyć w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie
  • od 1 stycznia 2023r. zakaz użytkowania kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klasy 3,4, lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012
  • od 1 stycznia 2028 r. zakaz używania kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012. Kotły 5 klasy wg. tej samej normy będzie można użytkować do końca ich żywotności.

Śmiertelny wróg

Spalanie niskiej jakości paliw w źródłach ciepła o małej sprawności ma przede wszystkim negatywny wpływ na zdrowie ludzi oraz stan środowiska. Z racji złej jakości powietrza tylko na Mazowszu umiera ok. 4-6 tys. osób rocznie a miesięczne koszty leczenia i nieobecności w pracy to wydatek rzędu 800 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Wymiana tak zwanych "kopciuchów" oraz kontrola jakości paliwa to priorytet na najbliższe lata, dlatego stosowanie się do uchwały antysmogowej to ważny krok do polepszenia powietrza w naszym regionie.

Jak działać?

Każdy mieszkaniec kupując opał powinien domagać się od sprzedawcy dokumentu potwierdzającego odpowiednie parametry paliwa, taki dokument stanowi dowód podczas kontroli w budynku. W momencie gdy okaże się, że w budynku naruszane są zapisy uchwały antysmogowej mieszkaniec może zostać ukarany grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500zł.

A co w przypadku kotłów? Jak rozpoznać klasę mojego kotła?

Klasa kotła jest oceniana wg. normy PN-EN 303-5:2012, brana pod uwagę jest wielkość kotła, kominka oraz ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Klasa kotła powinna być opisana na tabliczce znamionowej lub kocioł powinien posiadać odpowiedni dokument, w którym jego klasa jest wyszczególniona. Takim dokumentem może być instrukcja użytkowania, karta gwarancyjna. By uniknąć kary za złamanie uchwały antysmogowej, w przypadku wątpliwości podczas kontroli wystarczy okazać taki dowód.

Wsparcie w nierównej walce

Już teraz istnieją fundusze, z których można skorzystać przy wymianie starych urządzeń grzewczych na nowe ekologiczne źródła energii. Wsparcie można uzyskać ze środków:

    • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
    • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
    • Funduszu Termomodernizacyjnego;
    • Banku Ochrony Środowiska.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2813 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 10:56, 15.10.2020r. Drukuj


Powrót