sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

PIT-28 krok po kroku

Formularz PIT-28 zasadniczo służy osobom fizycznym, osiągającym przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przygotowuje się go na postawie regulacji prawnych, zawartych w art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43, z późn. zm.).

Deklaracje za 2020 roku podatnicy zaczną składać już w od 15 lutego 2021 roku, a sam termin na jej przygotowanie (do końca lutego) jest dość krótki - warto więc już teraz zapoznać się z dokumentem i jego poszczególnymi częściami. 

Budowa i części zeznania podatkowego

Druk podatkowy PIT-28 w wersji 22 (wersję formularza można sprawdzić na każdej jego stronie w nawiasie obok nazwy i numeru strony) składał się z 19 części, oznaczonych literowo - literami od "A" do "S". Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składa się więc z kolejno:

A - B informacje

A - pierwsza cześć deklaracji, służy do przedstawienia informacji o miejscu (urzędu, do którego adresowane jest zeznanie) oraz celu złożenia formularza (złożenie lub korekta).

B - druga część "B" - służy do podania danych identyfikacyjnych (nazwisko, imię, data urodzenia) oraz aktualnego adresu zamieszkania podatnika.

Kwoty i obliczenia, odliczenia

C - to część służąca do przedstawienia przychodów podatnika objętych podatkiem oraz ich opodatkowania według stawek od 2 - 20 %.

D - ta część dłuży do przedstawienia odliczeń od przychodów na podstawie art. 11 ustawy oraz wydatków mieszkaniowych. 

E - piąta część formularza, oznaczona literą "E", to miejsce dłużące obliczeniu kwot przysługujących odliczeń od przychodów (zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy).

F - część F stanowi miejsce do przedstawienia podstawy opodatkowania, czyli przychodów po odliczeniach, opodatkowanych stawką ryczałtu po zaokrągleniu do pełnych złotych. Od kwot przychodów uzyskanych według poszczególnych stawek, należy odjąć kwoty przysługujących odliczeń według poszczególnych stawek ryczałtu z części poprzedniej ("E").

G - to miejsce, gdzie podatnik obliczy ryczałt po odliczeniach od przychodu. 

H - część służąca przedstawieniu odliczeń od ryczałtu, w tym między innymi składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym miejscu ustawodawca dodatkowo poucza, że odliczana z tego tytułu kwota nie może przekroczyć kwoty ryczałtu, wynikającego z pozycji powyżej (112).

Wyniki i zwolnienia

I - jedna z najważniejszych części zeznania podatkowego PIT-28, czyli wreszcie obliczenie należnego ryczałtu. 

J - w części "J" podatnik ma możliwość wpisania czy korzysta ze zwolnienia w roku podatkowym (tak, od całości przychodów, tak od części przychodów lub nie).

K - to część wskazująca kwotę ryczałtu do zapłaty lub nadpłatę tego.

L - to miejsce, gdzie podatnik podaje kwoty ryczałtu, obliczone i wskazane przez podatnika w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach (kwartałach) oraz obliczone przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy;

1% i OPP

M - to część, w której podatnik może skorzystać z prawa do przekazania 1% swojego podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Ustawodawca przypomina, że należy podać numer Krajowego Rejestru Sądowego odpowiedniej organizacji wybranej z wykazu OPP.

N - to miejsce na tak zwane informacje uzupełniające, przede wszystkim te dotyczące celu szczegółowego przekazania 1% podatku oraz ewentualnie dodatkowe ułatwiające kontakt z podatnikiem (telefon, e-mail). 

Załączniki i dodatki

O - to miejsce do wypełnienia w zakresie załączonych formularzy.

P - to część na opisanie karty dużej rodziny (KDR).

Q - to część służąca do przygotowywania informacji dodatkowych.

R – część, gdzie podatnik podaje swój numer rachunku osobistego, właściwy do zwrotu nadpłaty.

S - to ostatnia część zeznania podatkowego, służąca do jego podpisania przez podatnika lub pełnomocnika.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1802 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:40, 26.11.2020r. Drukuj


Powrót