sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Okap kuchenny bez odprowadzenia do komina

Okap to jedno z niezbędnych urządzeń kuchennych. Dba o nasz komfort podczas gotowania, oczyszczając powietrze i wyłapując intensywne zapachy oraz unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu. Co jednak w przypadku, kiedy nie mamy możliwości bezpośredniego podłączenia okapu do kratki wentylacyjnej?

Sprawdź, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Jedna kratka wentylacyjna w kuchni

Pojedyncza kratka wentylacyjna w kuchni to problem, z którym najczęściej mierzymy się w mieszkaniach w bloku i starych domach. Regulacje prawne zobowiązują nas do tego, by okap podłączony był do osobnego kanału wentylacyjnego. Jeżeli jedyną w kuchni kratkę wentylacyjną zatkamy rurą okapu, z dużym prawdopodobieństwem zakłócimy działanie wentylacji, nie tylko w naszej własnej kuchni, ale nawet i w całym budynku. Rozwiązaniem są specjalne, podwójne kratki, przy zastosowaniu których jednak wentylacja pomieszczenia wciąż jednak będzie ograniczona. Znaczenie lepszym sposobem będzie wykorzystanie okapów, które mogą działać w trybie pochłaniacza bez wyciągu.

Czy okap kominowy musi być podłączony do komina?

Okap kominowy to model cieszący się największą popularnością. Okapy te montowane są przy ścianie, dlatego też znane są pod nazwą okapów przyściennych. Wyposażone są w komin stanowiący obudowę dla mało estetycznej rury, którą co do zasady powinniśmy podłączyć do kanału wentylacyjnego. Nowoczesne okapy kominowe mogą mieć naprawdę ciekawy design - są eleganckie i bardzo często stają się dodatkową dekoracją w stylowo urządzonej kuchni. Na szczęście większość modeli, które dostępne są na rynku możemy zamontować bez podłączenia do komina. W jaki sposób działać będzie tak zainstalowany okap i czy będzie skuteczny?

Okapy do kuchni z filtrem węglowym

By okap kuchenny mógł działać w trybie pochłaniacza, należy zamontować w nim kompatybilne filtry węglowe. To one odpowiedzialne będą za oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu. Z ich pomocą okap działa w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze po oczyszczeniu z oparów, dymu czy nieprzyjemnych zapachów nie będzie odprowadzane na zewnątrz, jak ma to miejsce w przypadku okapów podłączonych do wentylacji, a powróci do naszej kuchni. W ten sposób większość okapów kominowych możemy zamienić w model bezkominowy. Niemniej jednak możliwość instalacji filtrów należy sprawdzić przed zakupem konkretnego modelu. Stosowną informację znajdziemy w specyfikacji technicznej urządzenia. Warto też sprawdzić, czy dedykowane do danego modelu filtry są łatwo dostępne. W trakcie użytkowania pochłaniacza należy je bowiem regularnie wymieniać.

Szukasz okapu kuchennego bez odprowadzenia do komina? Sprawdź, jakie modele znajdziesz w sklepie online kernau.com.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 8658 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:57, 01.12.2020r. Drukuj


Powrót