piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tradycyjne ozdoby na choince? Niegdyś wieszano na drzewku owoce, orzechy a nawet cebulę! (zdjęcia)

Przed laty choinki nie wyglądały jak te współczesne, nie było na nich brokatowych bombek czy kupionych łańcuchów świetlnych, co nie znaczy, że były mniej strojne. Najczęściej wisiały na niej produkty spożywcze i ręcznie wykonane ozdoby. O choinkowych ozdobach pisze m.in. Mazowiecki Szlak Tradycji.

Sięgając do starszych źródeł, pożółkłych fotografii czy literatury, prasy lub rodzinnych archiwów, możemy odnaleźć tradycyjne ozdoby, które przed laty zdobiły bożonarodzeniowe drzewka. Co tam można było znaleźć, przypomina Mazowiecki Szlak Tradycji.

Reklama

Jabłka, orzechy i cebula na choince?

- Tradycyjnymi ozdobami choinkowymi były głównie produkty spożywcze i przedmioty o znaczeniu symbolicznym. Jabłka miały zapewnić domownikom zdrowie, siłę i urodę, orzechy - mądrość i wytrwałość, a zabawki ze słomy Boże błogosławieństwo i urodzaj w gospodarstwie. Do dekoracji używano też cebuli - symbolu płodności oraz przeciwdziałającego złym mocom i chorobom czosnku - czytamy w artykule.

Z biegiem czasu choinki były coraz strojniejsze

Z biegiem czasu walory estetyczne ozdób zaczęły przeważać nad ich funkcjami magicznymi. Choinki stały się coraz strojniejsze - wierzono bowiem, że obfitość ozdób zaowocuje dostatkiem w nadchodzącym roku.

Reklama

- Dekoracje wykonywano ręcznie ze słomy, kolorowej bibuły, glansowanych papierów, wydmuszek, koralików i piórek. Podczas Adwentu, często całymi rodzinami klejono zabawki na choinkę, nizano łańcuchy z paciorków, bibuły i słomy. Do najpopularniejszych ozdób należały gwiazdki, anioły, baletnice, ptaszki, bibułkowe jeże, dzbanuszki i pajacyki z wydmuszek, pawie oczka oraz fantazyjne wisiorki i pajączki - czytamy.

Były też ozdoby z opłatka

Obszar wschodniego Mazowsza wyróżniał się jeszcze jedną ciekawą i charakterystyczna ozdobą - były to dekoracje wykonywane z opłatka.

- We wsiach wschodniego Mazowsza wykonywano nieznane poza Polską ozdoby z opłatka - krążki, gwiazdy i miniaturowe kołyseczki oraz kuliste formy zwane światami. Misterne dekoracje wykonywano z białych i kolorowych (przeznaczonych dla zwierząt) opłatków, a do ich łączenia używano śliny - podaje Mazowiecki Szlak Tradycji.

Reklama

Szklane bombki przyszły dopiero po II wojnie światowej

Bombki szklane to ozdoby spopularyzowane na naszych ziemiach dopiero po drugiej wojnie światowej. Nie każdy mógł sobie na nie pozwolic, bo były bardzo drogie.

- Najmłodsze ozdoby choinkowe czyli dmuchane ze szkła bombki spopularyzowały się u nas dopiero po II wojnie światowej. Były to ozdoby drogie, produkowane zagranicą. W okresie zaborów nawet w najzamożniejszych domach unikano bombek i figurek produkcji fabrycznej, jako że były to wyroby niemieckie. Pierwsze szklane kule zaczęto wytwarzać we Francji i w Niemczech pod koniec XIX w, a pierwsza polska manufaktura zajmująca się ich produkcją powstała w latach 30-tych XX w. pod Częstochową - czytamy.

Więcej na ten temat:

Ozdoby choinkowe na Mazowszu

Fot. Mazowiecki Szlak Tradycji

Wyświetleń: 1849 komentarze: -
10:33, 25.12.2020r. Drukuj