piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

O kurpiowskim bartniku w czasopiśmie "Ilustracja Szkolna" z 1937 roku

Od zawsze Kurpie charakteryzowali się niezwykłą odrębnością i bogactwem kultury. Ten niezwykły lud z zamiłowaniem trudnił się bartnictwem, czyli formą pszczelarstwa leśnego. Ciekawy artykuł poświęcony temu tradycyjnemu zajęciu pojawił się w 687 numerze czasopisma "Ilustracja Szkolna" z 1937 roku.

Bartnictwo rozwinęło się w Puszczy Kurpiowskiej do ogromnych rozmiarów i przez długie lata wyrobiło odrębny typ ludzi - bartników, trudniących się bartnictwem - dawną formą pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew, czyli barciach.

Reklama

Wyjątkowy opis sztuki bartniczej ukazał się w czasopiśmie "Ilustracja Szkolna" w 1937 roku.

"W swoim "borze" dawny bartnik "dział" drzewo, zakładając w nim barć lub umieszczając na nim "śmiat" - pieniek z rojem pszczelim. Za pomocą "leziwa" - sznura z ławeczką wdrapywał się on po gładkim pniu do barci, by dokonać "kleczby" o osadzenia roju, czy "podmietać" - czyścić barć, czy "podbierać" plastry miodu - czytamy w czasopiśmie "Ilustracja Szkolna".

Dopełnieniem opisu  jest zamieszczona w czasopiśmie kolorowa ilustracja. Zdjęcie przedstawia bartnika, który w ochronnym nakryciu głowy, na szczycie okazałego drzewa pracuje przy pszczołach.

Opis i fotografia pochodzą z czasopisma "Ilustracja Szkolna" nr 687,  Styczeń-Luty 1937, Warszawa.

Wyświetleń: 1023 komentarze: -
11:14, 31.01.2021r. Drukuj