piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Obrzęd posypywania głów popiołem w czasie trwania pandemii. Jak będzie wyglądał Popielec?

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. W tym roku Popielec przypadnie 17 lutego. Z powodu pandemii zmianie ulega obrzęd posypania głów popiołem - takie zalecenie wydała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jak będzie wyglądał Popielec w czasie epidemii?

Zgodnie z nowymi wytycznymi ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych musi mieć maseczkę, rękawiczki i wcześniej zdezynfekowane ręce.

Reklama

Odstąpiono od zasady wygłaszania formuły: "Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" do każdej osoby w chwili obrzędu. Ma zostać ona wygłoszona z ołtarza do wszystkich wiernych, a nie do każdego z osobna.

- Instrukcja wskazuje, że po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu ich wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz". Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów" - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Środa Popielcowa

Popielec, jak potocznie nazywamy ten dzień, jest pierwszym dniem Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. W kalendarzu wypada między 4 lutego a 10 marca. Związanym z nim obrzędem jest posypywanie głów wiernych popiołem na znak pokuty.

Czy wiedzieliście, że popiół, którego tego dnia używają kapłani przygotowuje się z palm wielkanocnych, poświęconych rok wcześniej.

Wyświetleń: 3942 komentarze: -
09:31, 14.02.2021r. Drukuj