piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak gminy powiatu ostrołęckiego radzą sobie z odśnieżaniem? Jakie mają zasoby do zimowego utrzymania dróg?

- Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno, takie jest odwieczne prawo natury - mówił jeden z bohaterów kultowego filmu "Miś" w reżyserii Stanisława Barei. Niestety, zimy ostatnich lat przyzwyczaiły nas do wysokich temperatur i mróz oraz nieodśnieżone ulice wywołały u kierowców złość.

Za złą sytuację na drogach obarcza się samorządy oraz włodarzy miast i gmin. Czasami słusznie, ale czasami bezpodstawnie i krzywdząco, bo nie zawsze mamy wpływ na pogodę, a z naturą rzadko kiedy udaje nam się wygrać.

Za drogi w naszym regionie odpowiada kilka podmiotów. Jest to uzależnione od kategorii dane ulicy - czy jest krajowa, wojewódzka, powiatowa czy gminna. W Ostrołęce i powiecie ostrołęckim występują wszystkie cztery. Zawsze najgorzej jest na drogach gminnych i powiatowych, które biegną przez niewielkie wioski. Trzeba jednak przyznać, że gdy opady ustały, na drogach miasta i powiatu jest już znaczna poprawa.

Reklama

Jedni szaleją ze złości na nieodśnieżone drogi, inni mówią: "Zimą jest zimno i pada śnieg"

Gdy zima mocno da się we znaki, mieszkańcy i kierowcy wpadają niemal w furię. Drogi są oblodzone, tworzą się koleiny i śnieżne zaspy, często na drogach zalega pośniegowe błoto. najgorzej jest, gdy trwają opady, wówczas drogowcy nie nadążają, aby na bieżąco odśnieżać drogi. Wówczas część kierowców wpada w furię. Dla nich niedopuszczalnym jest, aby samorządy nie dbały na czas o przejezdność dróg i bezpieczeństwo mieszkańców.

Są też tacy, który żyją w myśl powiedzenia - "zimą musi być zimno i pada śnieg", wspominają też lata, gdy śniegowe zaspy potrafiły być wyższe od płotów. Wówczas nikt nie narzekań, tylko brał łopatę i odśnieżał swoja posesję.

Samorządy gminne mają sprzęt i starają się sprostać oczekiwaniom mieszkańców

Samorządy rokrocznie przygotowują się do zimowego utrzymania dróg. Każdy z nich radzi sobie jak może i wedle zasobów sprzętowych, jakie posiada. Poprosiliśmy poszczególne gminy w powiecie ostrołęckim, o przedstawienie zasobów sprzętowych i personalnych zadysponowanych do odśnieżania dróg i chodników na ich terenie.

Reklama

Lelis

Urząd Gminy w Lelisie informuje, że posiada podpisaną umowę na zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Lelis. Wykonawca świadczy usługi polegające na odśnieżaniu i zwalczaniu gołoledzi oraz śliskości pośniegowej dróg w sezonie zimowym 2020/2021. W ramach umowy zapewnia trzy pługi oraz jedną solarko-piaskarkę. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg gminnych i wewnętrznych będących w zarządzie Wójta Gminy Lelis mają na celu złagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowitą likwidację. Standardem zimowego utrzymania dróg gminnych i wewnętrznych obowiązującym na terenie Gminy Lelis jest zapewnienie ich przejezdności. Odśnieżanie odbywa się po ustaniu silnego wiatru oraz opadów śniegu. Jezdnie odśnieżane są na całej szerokości. Luźny śnieg lub błoto poślizgowe mogą zalegać do 24 godzin po ustaniu opadów. Dopuszcza się przerwy w ruchu trwające do 48 godzin (po ustąpieniu zjawisk atmosferycznych) w przypadku wystąpienia intensywnych opadów śniegu lub silnych wiatrów. Zwalczanie śliskości odbywa się wyłącznie na odcinkach dróg publicznych o nawierzchni bitumicznej oraz tam, gdzie funkcjonuje komunikacja publiczna. 

Czerwin

Urząd Gminy w Czerwinie dysponuje dwoma ciągnikami, wyposażonymi w pługi do odśnieżania oraz solarko-piaskarkę. W przypadku wystąpienia nagłych i obfitych opadów śniegu, korzystamy również z usług wyspecjalizowanej prywatnej firmy z terenu Gminy Czerwin. Posiadamy również dwa traktorki do odśnieżania chodników. Staramy się aby wszystkie drogi były przejezdne, chociaż przy obecnej pogodzie jest to bardzo trudne. Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość. 

Reklama

Goworowo

Odśnieżaniem w gminie Goworowo zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej, który dysponuje:

- jednym samochodem - pługopiaskarką,

- dwoma pługami śnieżnymi na ciągnikach w tym jeden wyposażony w posypywarkę,

- traktorkiem komunalnym wyposażonym w pług śnieżny (do odśnieżania chodników).

W prace przy odśnieżaniu zaangażowanych jest 8 pracowników obsługujących pojazdy oraz 3-4 pracowników tzw. interwencyjnych do odśnieżania ręcznego. W czasie intensywnych opadów odśnieżanie trwa do późnych godzin nocnych (1.00 -2.00) a rozpoczyna się nad ranem (4.00- 5.00).

W dniu 8 lutego dodatkowo korzystano ze wsparcia dwóch pojazdów z pługami śnieżnymi należącymi do firm prywatnych. Obecnie jeszcze jeden pług śnieżny jest instalowany na koparko-ładowarce.

Baranowo

Gmina Baranowo jest przygotowana się do zimowego utrzymania dróg gminnych na terenie gminy. Gmina posiada własny sprzęt do odśnieżania angażując do tego zadania samochód oraz ciągnik wraz z zamontowanymi piaskarkami.

Po opadach śniegu odśnieżanie rozpoczynamy o godzinie 4.00 nad ranem, zatem drogi gminne są na bieżąco odśnieżane i nie ma problemów z przejazdem. Zdarzają się chwilowe trudności w przypadku gdy wieje wiatr i tworzą się zaspy, jednak Gmina stara się utrzymać swoje drogi w należytej przejezdności.

Reklama

Rzekuń

Koordynacją działań w zakresie zimowego utrzymania dróg w sezonie 2020/2021, leżących na terenie gminy Rzekuń, zajmują się cztery różne instytucje, tj. zarządy dróg wg poszczególnych kategorii:

- drogi krajowe - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Warszawie, Rejon Ostrołęka,

- drogi wojewódzkie - Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie, Rejon Drogowy Ostrołęka, Oddział w Czerwinie,

- drogi powiatowe - Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Zarząd Dróg Powiatowych w Ostrołęce,

- drogi gminne - Urząd Gminy w Rzekuniu koordynujący pracę trzech firm i Zakładu Obsługi Gminy, zajmujących się odśnieżaniem na terenie gminy z podziałem na rejony:

Rejon I: Goworki, Ławy, Drwęcz, Susk Nowy, Daniszewo, Rzekuń. Do akcji odśnieżania zadysponowane są 3 ciągniki z pługami (z możliwością zadysponowania 4 ciągnika z pługiem w razie konieczności).

Rejon II: Nowa Wieś Wschodnia, Rozwory, Przytuły Nowe, Przytuły Stare, Ołdaki, Zabiele, Susk Stary. Do akcji odśnieżania zadysponowane są 2 ciągniki z pługami oraz ciągnik z ładowarką.

Rejon III: Teodorowo, Laskowiec. Do akcji odśnieżania zadysponowany jest 1 ciągnik z pługiem.

Rejon IV: Czarnowiec, Tobolice, Dzbenin, Korczaki, Kamianka, Borawe - Zakład Obsługi Gminy w Rzekuniu. Do akcji odśnieżania ZOG wykorzystuje: koparko-ładowarkę CASE z pługiem, 2 ciągniki z pługami.

Ponadto zwalczaniem śliskości na drogach gminnych zajmuje się Zakład Obsługi Gminy przy użyciu: miniciągnika z pługiem i posypywarką, dużej solarki na przyczepie ciągnikowej oraz posypywarki, 2 samochodów ze skrzynią załadunkową do posypywania i zbierania nadmiaru śniegu (zazwyczaj obsługuje 6 ludzi), odśnieżarki silnikowej, koparki do załadunku i przygotowania mieszanki piasku z solą oraz do zbierania nadmiaru śniegu. W stałej gotowości znajduje się również zespół ludzi, którzy ręcznie odśnieżają chodniki, zatoki i place gminne.

Szczegółowe informacje na temat odśnieżania na terenie gminy Rzekuń z podziałem na rejony dostępne są na stronie internetowej www.rzekun.pl.

Myszyniec

Do dyspozycji mamy 6 ciągników oraz 3 pługopiaskarki. Drogi gminne są odśnieżane i posypywane mieszanką soli z piaskiem w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. O utrzymanie w należytym stanie chodników gminnych na terenie Myszyńca dba Spółdzielnia Socjalna Myszynianka i pracownicy Urzędu Miejskiego. O stan chodników w ciągu drogi krajowej dba zarządca tej drogi, którym jest GDDKiA. Chodniki są na bieżąco odśnieżane i posypywane mieszanką.

Gdy otrzymamy informacje z kolejnych gmin, artykuł będzie aktualizowany.

Reklama

Zobacz też:

Zimowe utrzymanie dróg w powiecie. Za które ciągi komunikacyjne odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych?

Wyświetleń: 4858 komentarze: -
09:34, 14.02.2021r. Drukuj