piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęccy policjanci ostrzegają: wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne to poważne zagrożenie

Zimowa aura w pełni, a śniegu mamy pod dostatkiem na terenie Ostrołęki, jak i powiatu. Ostrołęccy policjanci podczas służby codziennie kontrolują miejsca przebywania dzieci i młodzieży i ostrzegają przed różnego rodzaju zagrożeniami. Mundurowi apelują do rodziców o sprawdzanie, gdzie bawią się ich dzieci.

Opady śniegu i przymrozki w czasie zimy to doskonałe warunki do zabawy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o tym, aby taka zabawa była bezpieczna.

Reklama

- Przede wszystkim nigdy nie wchodźmy na oblodzone rzeki, jeziora, stawy czy też sztuczne zbiorniki np. przeciwpożarowe. Nawet jeśli widzimy tafle lodu, warto pamiętać, że ona nigdy nie będzie bezpieczna. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Może się załamać, a wtedy wpadniemy do wody. Grube, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie - informują ostrołęccy policjanci.

Mundurowi apelują do rodziców, aby uczulili swoje pociechy, jakie zagrożenie niesie za sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych. O zasadach bezpieczeństwa powinni pamiętać także wędkarze.

- Zamarznięte rzeki i zbiorniki to również miejsca, które kuszą wędkarzy. Pamiętajmy, że temperatury jedynie oscylują w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Pokrywa lodu nie jest wytrzymała. Szczególnie kiedy naruszymy ją poprzez wykonanie przerębla, może stać się krucha i łamliwa. Wówczas o tragedię nie trudno - wyjaśniają ostrołęccy policjanci.

Reklama

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

- w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój - najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie,

- gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku - pamiętajmy pod nami też może się załamać lód,

- jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec,

- jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby,

- po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

Wyświetleń: 745 komentarze: -
10:04, 20.02.2021r. Drukuj