piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: "Muzeum w Ostrołęce to jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci" (zdjęcia, wideo)

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zamieściło na swoim profilu facebookowym wpisy. Resort wspomniał też o ostrołęckim muzeum. - Muzeum w Ostrołęce to jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci - czytamy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchodzony corocznie 1 marca - jest poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zamieściło na Facebooku wpisy. Resort wspomniał również o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które od 1 lutego br. jest instytucją państwową, prowadzoną przez ministra kultury.

Reklama

- W Ostrołęce, w symbolicznym miejscu, budynku dawnego więzienia, tworzymy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. To tam komuniści więzili, katowali i odbierali życie Niezłomnym. Muzeum powstaje w regionie, gdzie opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych spod znaku NZW i AK - WiN przyjęły bardzo duże rozmiary. Walki trwały tutaj aż do końca 1953 r., kiedy to 11 listopada w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci ziemi ostrołęckiej. Muzeum w Ostrołęce to jedna z kluczowych inwestycji poświęconych polskiej pamięci, realizowana przez MKDNiS dzięki zaangażowaniu wicepremiera profesora Piotra Glińskiego - czytamy na Facebooku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Dostrzegając znaczenie i rolę tworzonego muzeum przejęliśmy pełną odpowiedzialność za jego funkcjonowanie. Od 1 lutego br. jest to instytucja państwowa, prowadzona wyłącznie przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - napisano na Facebooku.

Resort kultury zamieścił też zdjęcia niektórych eksponatów, jeden z nich znajduje się w ostrołęckiego muzeum.

Reklama

- 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O bohaterstwie, walce, odwadze i poświęceniu Niezłomnych przypominają nam dziś - w sposób symboliczny - unikalne eksponaty. W zbiorach Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce znajduje się różaniec z chleba, należący do Franciszka Wojsza "Wiarusa". Został przez niego zrobiony własnoręcznie w trakcie pobytu w więzieniu na Rakowieckiej. Na fotografiach widnieje też złoty krzyż należący do Witolda Boruckiego, ps. "Dąb", Babinicz". Krzyż został przetopiony na Jego prośbę z obrączki ślubnej, stąd po wewnętrznej stronie widnieje data ślubu - 7 VI 47 r. Po zewnętrznej stronie krzyża znajdują się inicjały "J Ś M J R D M", które miały oznaczać: "Jezusie, Święta Maryjo, Święty Józefie, ratujcie duszę moją". Cześć Ich pamięci! - czytamy na facebookowym profilu ministerstwa.

Fot. kadr z wideo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu/Facebook

Wyświetleń: 630 komentarze: -
09:51, 02.03.2021r. Drukuj