piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W ostrołęckim szpitalu tymczasowym brakuje 51 lekarzy i 145 pielęgniarek. Władze Mazowsza chcą przeszkolić dodatkowo 3 tys. medyków

Władze województwa mazowieckiego planują przeszkolenie 3 tys. lekarzy.To odpowiedź na dramatyczne braki kadrowe w szpitalach i zwiększoną liczbę łóżek dla pacjentów covidowych. Z brakiem personalu boryka się szpital tymczasowy w Ostrołęce. Placówka potrzebuje m.in. 51 lekarzy i 145 pielęgniarek.

W marszałkowskich szpitalach liczba łóżek covidowych w ostatnim roku zwiększyła się z 280 do 1066. Ciągle największym problemem szpitali są braki kadrowe. Dlatego władze województwa planują jeszcze w kwietniu przeszkolenie 3 tys. lekarzy.

Reklama

- Jesteśmy w szczycie trzeciej fali. Już teraz jest bardzo ciężko. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną, poświąteczną falę zachorowań. System może tego nie wytrzymać - ostrzegają dyrektorzy mazowieckich szpitali i władze województwa. I apelują o ograniczenie kontaktów podczas nadchodzących świąt.

Niemal stuprocentowe obłożenie łóżek 

Jak podają władze Mazowsza w ostatnich dniach sytuacja obłożenia szpitali bardzo się pogorszyła.

- Wczoraj w 17 marszałkowskich szpitalach dysponujących 1066 łóżkami covidowymi hospitalizowane były łącznie 1063 osoby - 942 osoby z Covid-19 oraz 121 osób z podejrzeniem Covid-19. Zajętych było także 95 z 97 dostępnych respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem - informuje samorząd Mazowsza.

Rok temu w oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych funkcjonowało niemal 280 łóżek, dziś, zgodnie z ostatnimi decyzjami wojewody i ministra zdrowia ma ich być - 1 352. Jak zauważają dyrektorzy szpitali, decyzje o zwiększeniach są niezwykle trudne, bo następuje to kosztem innych oddziałów i pacjentów. 

Mazowsze planuje szkolenia dla lekarzy

- Coraz częściej dyrektorzy wskazują na niedobory kadrowe personelu medycznego oraz przemęczenie tych, którzy przez ostatni rok pracują przy pacjentach covidowych. Dlatego wczoraj zarząd województwa podjął decyzje o przeszkoleniu 3 tysięcy lekarzy. Jest to nasza wspólna inicjatywa z Okręgową Izbą Lekarską. Celem jest przekazanie lekarzom najważniejszej wiedzy dotyczącej postępowania z pacjentem covidowym - zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Reklama

Szkolenia mogą odbyć się już w kwietniu. Najdobitniej braki kadrowe widać w przypadku szpitali tymczasowych.

- Mimo starań dyrekcji szpitali, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, nie można pozyskać wystarczającej liczby personelu, aby uruchomić wszystkie moduły placówek w Płocku i Ostrołęce. I tak, szpital tymczasowy w Płocku potrzebuje m.in. 48 etatów lekarskich i 198 pielęgniarskich. Szpital w Ostrołęce potrzebuje m.in. 51 lekarzy i 145 pielęgniarek - poinformował samorząd Mazowsza.

Pandemia to dodatkowe koszty dla szpitali 

Dyrektorzy zwracają również uwagę na nieadekwatne do ponoszonych kosztów finansowanie szpitali w okresie pandemii. Konieczność dodatkowych zabezpieczeń, środków ochrony, modernizacji itp. to dodatkowe koszty dla każdej placówki. W przypadku marszałkowskich placówek wielospecjalistycznych wyniosły one od 500 tys. zł do nawet ponad 14 mln zł w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu.

- Apelujemy do ministra zdrowia, by szpitale nie musiały zwracać środków z NFZ za świadczenia, których nie mogły zrealizować. Te środki zostały także przeznaczone na działanie szpitali w pandemii i wykonywanie decyzji wojewody. Zwroty oznaczałyby w zasadzie zatrzymanie całej płynności finansowej tych placówek -  podkreśla Krzysztof Grzegorz Strzałkowski przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia.

Wyświetleń: 6024 komentarze: -
15:44, 31.03.2021r. Drukuj