sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Koniec ze smrodem? Stora Enso buduje nowoczesną instalację, która ma eliminować przykrą woń

Stora Enso - jeden z największych zakładów produkcyjnych w Ostrołęce - wdraża najnowsze technologie w walce z uciążliwością zapachową. Nieprzyjemna woń, nieodmiennie kojarząca się z naszym miastem, może wkrótce nie będzie aż tak wyczuwalna, firma planuje bowiem budowę nowej instalacji.

Pytania o plany w tym zakresie skierowaliśmy bezpośrednio do firmy. Stora Enso wystąpiła już do miasta z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: Budowa instalacji oczyszczalnia spalin kotła sodowego oraz modernizacja instalacji kolekcjonowania i spalania stężonych niekondensujących gazów złowonnych.

Reklama

Temat uciążliwości zapachowych powraca jak bumerang

Problem uciążliwych zapachów, jakie wydobywają się przy kolejnych etapach procesu produkcyjnego są od wielu lat przedmiotem dyskusji mieszkańców. Także firma cyklicznie zajmuje się ta sprawą, aby uciążliwości zapachowe zmniejszyć.

- Mieszkańcy Ostrołęki stawiają nam coraz wyższe wymagania dotyczące rozwiązań przyjaznych dla klimatu i otoczenia zakładu. Aby je spełnić, Stora Enso nieustannie poszukuje nowych możliwości w zakresie zmniejszenia uciążliwości wynikających z prowadzenia działalności produkcyjnej. Po latach ciągłej pracy nad zminimalizowaniem uciążliwości zapachowych powstających w procesie produkcji w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce, realizujemy projekt, który w swoich założeniach ma na celu usunięcie niedogodności - informuje Agnieszka Stolarow, rzeczniczka Stora Enso.

Nowa instalacja będzie działać już w 2022 roku. Ma neutralizować gazy złowonne

Już w przyszłym roku ma być uruchomiona instalacja, która dzięki najnowszym technologiom pozwoli na eliminację nieprzyjemnego zapachu.

- Wierzymy, że wprowadzając nowe rozwiązania będziemy mogli sprostać oczekiwaniom mieszkańców, zgłaszających uwagi w tym zakresie. Zatwierdzona inwestycja weszła już w fazę realizacji. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane zostało na IV kwartał 2021 roku, a zakończenie budowy i rozruch instalacji nastąpi w II kwartale 2022 roku. Przedsięwzięcie jest nastawione na neutralizację gazów złowonnych i zmniejszenie uciążliwości zapachowej, a jego skuteczność mierzona będzie przez zaplanowany pomiar progów wyczuwalności "przed" i "po", wykonywany przez niezależnego dostawcę - czytamy w odpowiedzi zakładu.

Reklama

Jak to będzie działało?

Nowa instalacja ma być oparta na najnowszych technologiach, dzięki czemu mieszkańcy odczują to w codziennym funkcjonowaniu, a mówiąc wprost, nieprzyjemna woń ma być w ogólne niewyczuwalna.

- Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oraz dokładnej hermetyzacji układu, będzie to najbardziej "odczuwalna" poprawa od czasu inwestycji w latach 90. Prognozujemy, że dzięki wprowadzanym zmianom nastąpi całkowita eliminacja uciążliwości zapachowej. Koszt inwestycji to 51 mln zł  - mówi Daniel Andrzejak, Prezes Zarządu Stora Enso Narew Sp. z o.o.

Procesy produkcyjne przyjazne dla środowiska

Usprawnianie procesów produkcyjnych owocuje niższym zużyciem surowców i niższą emisją CO2. Zakład posiada "mapę drogową" redukcji emisji CO2.

- W obszarze niedogodności dla mieszkańców, wynikających z prowadzenia działalności produkcyjnej, pracujemy nie tylko nad wyeliminowaniem uciążliwości zapachowych. Jednocześnie jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji polegającej na minimalizacji uciążliwości akustycznych dla najbliższych sąsiadów zakładu. Mamy nadzieję, że nasze działania i wysiłki będą korzystne dla mieszkańców Ostrołęki, a wdrażane przez Stora Enso rozwiązania zostaną pozytywnie przyjęte przez lokalną społeczność - czytamy w komunikacie firmy.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane zostało na czwarty kwartał 2021 roku, a zakończenie budowy i rozruch instalacji nastąpi w drugim kwartale 2022 roku.

Koszt inwestycji to 51 mln zł.

Fot. Stora Enso

Wyświetleń: 6192 komentarze: -
09:37, 14.05.2021r. Drukuj