sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi w ciąży - jakie są przyczyny i konsekwencje tego stanu rzeczy?

Niskie ciśnienie krwi u kobiety w ciąży to zjawisko zazwyczaj związane ze zmianami w jej gospodarce hormonalnej. Nieleczone może jednak prowadzić do poważnych chorób, zagrażających zarówno życiu matki, jak też kondycji i zdrowiu dziecka.

Jeśli planujesz zajść w ciążę lub już w niej jesteś, poniższe informacje mogą okazać się dla Ciebie pomocne.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u kobiety spodziewającej się dziecka?

W przypadku kobiet będących w ciąży prawidłowe ciśnienie krwi występuje w zakresie od 90/60 mmHg do 135/85 mmHg. Wszelkie odstępstwa od tej normy, zarówno w stronę zbyt niskiego, jak też zbyt wysokiego ciśnienia, będą powodem do niepokoju i mogą powodować wystąpienie u mamy swoistych symptomów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej https://www.mamazone.pl/artykuly/ciaza-i-porod/ciaza/zdrowie/niskie-cisnienie-w-ciazy/.

Reklama

Co jest przyczyną zbyt niskiego ciśnienia w ciąży?

W przypadku zbyt niskiego ciśnienia krwi przyszła mama może odczuwać osłabienie, zawroty głowy i gorsze samopoczucie. Zmiana ciśnienia tętniczego u ciężarnych to efekt dynamicznych zmian gospodarki hormonalnej organizmu. Prowadzi to między innymi do większej objętości krwi w naczyniach i rozszerzania się naczyń krwionośnych, co może powodować zmniejszenie oporu naczyniowego i do spadku poziomu ciśnienia. U podstaw niskiego ciśnienia krwi kobiety ciężarnej może leżeć niedożywienie, anemia, infekcje, alergie, odwodnienie (na skutek wymiotów), ale też zbyt długie leżenie w łóżku.

Konsekwencje zbyt niskiego ciśnienia u kobiety ciężarnej

Wśród najczęstszych objawów tego stanu rzeczy są zawroty głowy i omdlenia. To z kolei zwiększa ryzyko powstania urazów płodu w przypadku nagłego osunięcia się przyszłej mamy na podłogę. Poważny problem niesie ze sobą inne następstwo zbyt niskiego ciśnienia, związane z niewydolnością łożyska oraz niedokrwieniem płodu, czego efektem jest hipotrofia wewnątrzmaciczna. W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z bardzo niskim ciśnieniem w ciąży, u mamy może dojść do wstrząsu, co jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym.

Reklama

Wysokie ciśnienie krwi u ciężarnej - jakie mogą być tego powody i konsekwencje?

Wysokie ciśnienie krwi u przyszłej mamy jest związane ze skurczem naczyń krwionośnych. Może to doprowadzić do rozwoju rzucawki, czyli epizodów drgawkowych z nagłą utratą przytomności. Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia krwi to również gorszy przepływ krwi w naczyniach łożyskowych, niższy poziom jej utlenowania, a tym samym słabsze dostarczanie składników odżywczych i tlenu do płodu.

Jak leczyć nadciśnienie w ciąży?

Nadciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych można leczyć, stosując odpowiednie środki farmakologiczne przepisane przez lekarza prowadzącego. W lżejszych przypadkach często do unormowania się poziomu ciśnienia wystarczy zwolnienie tempa życia, mniej stresu i więcej wypoczynku. Wszystko zatem zależy od indywidualnego przypadku.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 843 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 12:00, 17.05.2021r. Drukuj


Powrót