sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rocznica bitwy pod Ostrołęką. Samorządowcy oddali hołd bohaterom walk (zdjęcia, wideo)

W 190 rocznicę bitwy pod Ostrołęką samorząd miasta oddał hołd żołnierzom broniącym Ostrołęki przed atakiem wrogich wojsk. Przed Pomnikiem Mauzoleum na Fortach Bema odprawiono mszę świętą w intencji poległych. Po nabożeństwie przed sarkofagiem w krypcie pomnika złożono kwiaty. 

Ważnym punktem obchodów były wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrali przedstawiciel władz miasta oraz dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Reklama

Następnie zgromadzeni wysłuchali recytacji wiersza pt. "Marsz Skrzyneckiego". Dla upamiętnienia bohaterstwa poległych w bitwie żołnierzy przed sarkofagiem w krypcie Pomnika Mauzoleum złożono kwiaty. Ostatnim punktem wydarzenia było posadzenie pamiątkowego dębu w alei bohaterów bitwy pod Ostrołęką na Fortach Bema.

Bitwa pod Ostrołęką - rys historyczny

W roku 1831 Polski nie było na mapie Europy. Nasz kraj pozostawał pod zaborami, a Ostrołęka znalazła się w tamtym czasie w strefie wpływów rosyjskich, w obrębie ziem tak zwanego Królestwa Polskiego. Gdy w listopadzie 1830 roku wybucha powstanie listopadowe, regularne walki docierają także do Ostrołęki.

26 maja 1831 roku dochodzi w naszym regionie do jednej z najkrwawszych potyczek powstania listopadowego. Starły się tu siły wojsk polskich pod dowództwem generała Jana Skrzyneckiego z wojskami rosyjskimi Iwana Dybicza. Bitwa pod Ostrołęką przejdzie do historii.

Walki rozpoczęły się rankiem, gdy wojska polskie przeprawiały się przez Narew. Atak oddziałów Dybicza doprowadziły do zażartej walki, w której Ostrołęki dzielnie broniła brygada Ludwika Bogusławskiego czyli tzw. "Czwartacy". 

Gdy zwycięstwo przechylało się na stronę wojsk rosyjskich, od całkowitej klęski ratuje Polaków bohaterska szarża 4 baterii lekkokonnej ppłk. Józefa Bema, co pozwoliło armii Skrzyneckiego wykonać odwrót na Warszawę.

Reklama

Walki toczyły się przez cały dzień zarówno w samej Ostrołęce, jak i na jej przedpolach, nie tylko z udziałem wojsk, ale też mieszkańców. Po silnym ostrzale artyleryjskim miasto bardzo ucierpiało, strawione pożarami. Zniszczenia po obu stronach są ogromne. W walce poległo dwóch generałów -gen. Ludwik Kicki oraz gen. Henryk Kamieński. Chociaż w samej bitwie nie było zwycięzcy, to na skutek ogromnych strat, niewykorzystanych szans, upadku "moralnego ducha" dowódców, bitwa stała się punktem zwrotnym powstania. Po jego upadku zaborca przystąpił do wzmożonych represji względem nie tylko uczestników powstania, ale i całego narodu polskiego. 

Dopiero odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów, umożliwiło społeczeństwu Ostrołęki oddanie należnego hołdu bohaterom bitwy ostrołęckiej w 1831 r., także poprzez wystawienie pomników i czczenie rocznic.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w Ostrołęce odgrywana jest inscenizacja bitwy. W kościele św. Antoniego Padewskiego odprawiane są msze święte za poległych, ponieważ kościół ten był szpitalem dla rannych w bitwie. Wydarzeniom z maja 1831 r. poświęcona jest także stała ekspozycja w miejscowym Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Bitwę upamiętnia także Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku oraz miejsca pamięci poległych.

Obchody 190 rocznicy bitwy pod Ostrołęką odbyły się w środę 26 maja na Fortach Bema.

Zobacz zdjęcia:
Dziś rocznica bitwy pod Ostrołęką. Samorządowcy oddali hołd bohaterom walk

Więcej zdjęć: Dziś rocznica bitwy pod Ostrołęką. Samorządowcy oddali hołd bohaterom walk

Zobacz też:

Śladami bitwy pod Ostrołęką. Te historyczne miejsca powinien znać każdy ostrołęczanin (zdjęcia)

Źródło UM Ostrołęka

 

Wyświetleń: 2046 komentarze: -
18:22, 26.05.2021r. Drukuj