piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpiowscy świątkarze i bogoroby. Kto to taki?

W miesięczniku krajoznawczym "Orli lot" sprzed 95 lat, jest niewielka wzmianka o kurpiowskich świątkarzach - bogorobach. Kim byli? To postaci niezwykłe, wyjątkowe, które zajmowały się wykonywaniem skromnych rzeźb Chrystusa Frasobliwego. Dziś to artyści często zapomniani, a przecież tak bardzo warci uwagi.

Świątkarze byli najczęściej samoukami. Ich rzeźby były bardzo skromne, a przy tym piękne i zachwycające w swojej prostocie. Mnogość takiej sztuki ludowej na Kurpiach dostrzeżono na arenie ogólnopolskiej. Wzmianka o tym pojawiła się m.in. w czasopiśmie "Orli lot".

Reklama

- Miesięcznik krajoznawczy "Orli Lot" datowany na 1 maja 1926 r. przynosi taką oto wzmiankę o kurpiowskich świątkarzach - bogorobach. Wykonywali oni m.in. skromne rzeźby Chrystusa Frasobliwego. To ludzie bez rozgłosu - artyści samouki, których nazwiska znane są tylko najbliższym sąsiadom. Dzisiaj często zapomniani, a których kości kryją zapadłe groby wiejskich cmentarzy. Niepowetowana strata. A tak niewiele trzeba, by przekazać ich dzieło kolejnym pokoleniom. Wystarczy tylko prawdziwie chcieć. Nie tylko na pokaz, pod publikę, do kamery, aby dziś, aby teraz, aby moje ego było zaspokojone. Jednym z nich był Jan Sęk rodem z Płoszyc. Wspomnijmy o nim czasem - czytamy na stronie eDąbrówka.

Poniżej tekst z prasowego wycinka:

Pobożni Kurpie, obok krzyżów żelaznych i drewnianych oraz leśnych kapliczek z figurami św. Jana Nepomucena, mają dziwne upodobanie do rzezania w drzewie figurek Chrystusa Frasobliwego, któremi zdobią rozwidlenia drzew, kapliczki na słupach oraz przedsionki kościołów. Puszczaki, znani w całej Polsce z pobożnych pielgrzymek, sporo tych świątków musieli potrzebować, jeśli wśród nich mógł wyrobić się podobno typ wędrownych "bogorobów". Byli to rzeźbiarze, którzy podobnie jak beskidcy i kaszubscy obraźnicy, chodzi od wsi do wsi i na zamówienie czynili zadość ślubom pobożnych ludzi.

Źródło: Miesięcznik krajoznawczy "Orli Lot", 1.05.1926 r. nr 5. Cyt za: eDąbrówka.net

Wyświetleń: 968 komentarze: -
09:11, 06.06.2021r. Drukuj