sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcki szpital tymczasowy przyjął 279 pacjentów, a koszt jego utworzenia, wedle umowy, nie przekroczy 29 mln zł

Wiadomo już, ilu pacjentów covidowych hospitalizowano w modułowym szpitalu tymczasowym, utworzonym przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, do maja 2021 placówka przyjęła 279 pacjentów.

Szpital modułowy w Ostrołęce powstawał na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Placówka pierwszych pacjentów przyjęła w marcu 2021 roku. Obiekt powstał na terenie przyszpitalnego parkingu. Za budowę placówki odpowiedzialna była Energa z Grupy Orlen.

Reklama

Tymczasowa placówka pracowała do 31 maja br. Po tym terminie przeszła w tryb szpitala pasywnego. Funkcjonował tam także punkt szczepień.

Po wygaszeniu większości szpitali tymczasowych w Polsce, do ministra aktywów państwowych wpłynęła interpelacja posła Michała Jarosa (PO), w sprawie szpitali tymczasowych organizowanych przy współudziale spółek Skarbu Państwa.

- Czas pandemii COVID-19 wymagał wprowadzenia szczególnych rozwiązań. Absolutnym priorytetem było i nadal jest wsparcie systemu ochrony zdrowia w taki sposób, aby pomóc osobom zakażonym wirusem, nie zapominając przy tym o leczeniu innych chorób, w tym o realizowaniu planowanych zabiegów. W tym celu powstać miały tzw. szpitale tymczasowe. Część z nich była organizowana przy współudziale spółek Skarbu Państwa - pisał poseł.

Parlamentarzysta wystosował też szereg pytań odnośnie poszczególnych placówek, ilości hospitalizowanych pacjentów czy kosztów organizacji i prowadzenia szpitali tymczasowych, a także kosztów przywrócenia budynków czy terenów do stanu pierwotnego.

Reklama

Na pytania odpowiedzi udzielił Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wedle przekazanych danych, szpital tymczasowy w Ostrołęce przyjął w okresie od 17 marca do 31 maja 2021 roku 279 pacjentów.

Jeśli zaś chodzi o koszty organizacji i utworzenia placówki, to wartość określono w umowie. Przywrócenie budynków do stanu pierwotnego określiły spółki.

- Zgodnie z zawartą umową pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Aktywów Państwowych a PKN Orlen S.A. w sprawie sfinansowania organizacji i utworzenia szpitala tymczasowego w Ostrołęce, maksymalna wartość umowy nie przekroczy 29 mln 826 tys. 014,00 zł (brutto). Zgodnie z danymi przedstawianymi przez spółki, szacunkowe koszty związane z przywróceniem budynków, w których znajdują się szpitale tymczasowe, do stanu pierwotnego wynoszą: Szpital tymczasowy w Ostrołęce - 2 mln 997 tys. 756 zł brutto - informuje Zbigniew Gryglas.

Jak czytamy w odpowiedzi, kwoty te zostaną zweryfikowane po przedstawieniu przez spółki koncepcji prac deadaptacyjnych i dokumentacji wykonawczej. Nie wszystkie budynki będą jednak usuwane a tereny rekultywowane, bowiem część z nich nadal będzie służyło pacjentom, będą przekazane np. lokalnym szpitalom lub Ministrowi Obrony Narodowej, do wykorzystania przez wojsko.

Wyświetleń: 6077 komentarze: -
08:17, 05.08.2021r. Drukuj