piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W Ostrołęce trwały ćwiczenia na wypadek powodzi. Zobacz, jak służby chronią ludność i mienie (zdjęcia)

We wtorek 7 września Ostrołęka stała się placem manewrowym. Od godziny 9.00 do 14.00 w różnych lokacjachmiasta prowadzone były ćwiczenia przeciwpowodziowe. Bliskość rzeki sprawia, że Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, wszystkie służby oraz mieszkańcy muszą być świadomi zagrożenia i przygotowani.

W przeddzień manewrów w miejskim ratuszu odbyło się spotkanie organizacyjne Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ćwiczeń pod nazwą "Narew 2021". Przedstawiono cel i założenia ćwiczeń, a we wtorek od wczesnych godzin porannych rozpoczęto manewry.

Reklama

Manewry polegały na wzmocnieniu i zabezpieczeniu wału przeciwpowodziowego rzeki Narew przed uszkodzeniem i przelaniem oraz sprawdzeniu skuteczności wszelkich niezbędnych procedur podczas wystąpienia powodzi na terenie miasta Ostrołęki. Działania dotyczyły także ewakuacji ludności oraz uruchomieniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Hipotetyczny scenariusz zdarzeń:

Północno-wschodnia część Polski jest pod wpływem silnych i długotrwałych opadów deszczu, co powoduje znaczny przyrost wody na rzece Wiśle i jej dopływach, gdzie notowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Fala powodziowa o wysokości ok. 120 cm minęła miasto Nowogród i w ciągu dwóch dób dotrze do Ostrołęki.  

Sytuacja na terenie miasta Ostrołęki: 

1. W godzinach porannych na ul. Traugutta w okolicy przeprawy drogowej przez rzekę Czeczotka doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i samochodu ciężarowego. W wyniku kolizji z samochodu ciężarowego oderwany został zbiornik paliwa, a większość paliwa ok. 150 litrów wylała się na jezdnię i wraz wodami opadowymi przedostaje się do kanalizacji deszczowej i kolektorem do rzeki Czeczotka. Ww. kolektor nie posiada separatora substancji oleistych. Plama filmu olejowego o godzinie 9.00 zauważona została na wysokości ujścia rzeki Czeczotka do rzeki Narew i przemieszcza się w dół rzeki, zajmując 50 proc. szerokości koryta rzeki. 

2. Stan wody na wodowskazie w Ostrołęce w dniu 6 września 2021 r. o godz. 6.00 wynosi 370 cm (przyrost w ciągu ostatniej doby - 15 cm) i ma tendencję wzrostową od 10 - 15 cm w ciągu doby. Lustro wody dochodzi do podstawy wałów przeciwpowodziowych na całej ich długości. Pomimo zamknięcia klapy samozamykającej na wylocie kolektora kanalizacji deszczowej na wysokości ul. Szwedzkiej, woda wydostaje się wysokim strumieniem w zatoce przystankowej dworca autobusowego od strony ul. Piłsudskiego. Zdarzenie zauważono około godziny 10.30. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ww. kolektor został uszkodzony podczas prowadzonych przy użyciu sprzętu ciężkiego prac rozbiórkowych przeprawy tymczasowej przez rzekę Narew. Korpus wału w tym rejonie niebezpiecznie nasiąka i zapada się. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wał na skutek uszkodzenia przepustu zostanie przerwany. Zachodzi potrzeba ewakuacji ludności z osiedla Stare Miasto, z rejonu ulic Farnej, Szpitalnej, Szwedzkiej, Poprzecznej i Świętokrzyskiej do wysokości ul. Kościuszki. Miejsce ewakuacji - hala im. Arkadiusza Gołasia.  

Jakie działania wdrożono w celu ochrony ludności i mienia?

Od godziny 9.00 podjęto akcję ratowniczą na ul. Traugutta - most na rzece Czeczotka. Do działań zadysponowano KM PSP Ostrołęka, OSP, KMP, OPWiK, WIOŚ Delegatura w Ostrołęce.

Od godz. 10.00 prowadzona jest także akcja ratownicza na rzece Narew - stawianie są zapory sorpcyjnej pomiędzy mostem im. Madalińskiego i portem PGW Wody Polskie. Interwencję podjęły służby KM PSP, OSP oraz WOT.

Od godz. 11.00 prowadzone jest umacnianie skarpy wału przed przesiąkiem, podniesienie korony wału zaporami mobilnymi. Pracują służby - KM PSP, OSP, WOT, PGW Wody Polskie). Od godz. 12.00 potrzebna jest pomoc przy ulicy Piłsudskiego, w zatoce przystankowej koło dworca, gdzie służby OPWiK zabezpieczają studzienki kanalizacji deszczowej.

Od godz. 13.00 konieczna jest ewakuacja ludności z terenów zagrożonych. Mieszkańcy są kierowani do hali im. A. Gołasia przy ul. Traugutta. Działania koordynują i wspierają służby WOT, MZK, MZOSTiIT oraz uczniowie klas mundurowych ZSZ nr 2.

Działania kończą się ćwiczeniami kierowniczo-sztabowymi, składane są meldunki przez uczestników ćwiczeń, podsumowanie i zakończenie manewrów.

W ćwiczeniach udział wzięli m.in. członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wyznaczeni dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Ostrołęki, pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Ostrołęce, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrołęce, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu ostrołęckiego, Komenda Miejska Policji w Ostrołęce, Straż Miejska Ostrołęki, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Ostrołęce, przedstawiciele 52 Batalionu Lekkiej Piechoty  Brygady Obrony Terytorialnej, Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejski Zarząd Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, uczniowie klas mundurowych ZSZ nr 2 w Ostrołęce.  

Wszystkie manewry można było obserwować 7 września br. Głównym punktem widokowym dla mieszkańców był teren między mostami na Narwi.

Zobacz zdjęcia:
Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego

Więcej zdjęć: Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego

Wyświetleń: 3697 komentarze: -
15:49, 07.09.2021r. Drukuj