piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Co się dzieje z naszym ciałem i psychiką, gdy śledzimy sportowe emocje?

Śledzenie zmagań sportowych jest bardzo emocjonujące, ale jak się okazuje, nie chodzi tu tylko o okrzyki radości czy rozpaczy, lecz o coś ważniejszego - zdrowie. Kibicowanie, ale i obstawianie wyników u bukmachera, by zdobywać punkty STS, bardzo pozytywnie na nie wpływa, poprawia relacje z innymi i spaja więzi.

Dowiedzmy się dokładnie, o co chodzi

Kibicowanie to zdrowie!

Może nie jesteśmy w sporcie dominatorami, jak niektóre nacje, ale sport kochamy. Uwielbiamy zwłaszcza siatkówkę i skoki narciarskie (w tych dwóch dyscyplinach regularnie święcimy triumfy), lecz taką samą miłością obdarzamy inne gry zespołowe, zwłaszcza piłkę nożną. 

Co w tym wszystkim najciekawsze - mawia się, że sport to zdrowie, i to prawda, ale jak się okazuje - nie trzeba biegać za piłką, rzucać do kosza, czy wyciskać z siebie siódmych potów podczas maratonów, bo kibicowanie również ma dobroczynne właściwości dla naszego zdrowia. Jak to możliwe?

Reklama

Układ krążenia - pozytywnie szaleje podczas meczu

Oczywiście, siedzenie przed telewizorem to nie to samo, co bieganie za piłką, bądź udział w maratonie, zwłaszcza dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Niemniej, meczowe emocje pobudzają silnie układ krążenia. Gdy gra ulubiona drużyna serce szybciej bije, tętno przyśpiesza, a wszystko to, co się dzieje na boisku, wyzwala niezwykle silne emocje.  I to ważna uwaga - dla osób z chorobami serca kibicowanie to nie przelewki, tak wielkie emocje mogą zaszkodzić. Powinni więc oni zachować umiar i starać się oglądać mecze ze spokojem. Jeśli to niemożliwe, lepiej, aby w ogóle zrezygnowali z tej rozrywki. 

Inne zalety kibicowania

Jak wskazują badania, śledzenie sportowych rozgrywek wpływa też na poziom testosteronu - u kibiców zwycięskich drużyn on wzrasta (a więc i ochota na seks jest większa), spada zaś u fanów drużyn przegranych. Warto też wiedzieć, że oglądanie sportu przed telewizorem może zachęcać do tego, by samemu podjąć aktywność. Obserwowanie w akcji tych sprawnych ludzi często przyczynia się do tego, że sami zaczynamy dążyć do tego, by lepiej się czuć i atrakcyjniej wyglądać. A aktywność fizyczna to najprostsza (choć oczywiście wymagająca) droga do tego, by to osiągnąć. 

Reklama

Kibicowanie na dobre i złe

Puste trybuny podczas pandemii Covid-19 były bardzo smutnym obrazkiem, bo jak wiadomo - emocje sportowe smakują najlepiej, gdy możemy radości i smutki dzielić z innymi. Wspólny doping łączy ludzi, ułatwia zawieranie silniejszych relacji i podtrzymanie przyjaźni. Gdy razem przeżywamy sportową rywalizację, łatwiej wytwarzamy pozytywną energię, a ta udziela się innym. Kibicowanie jednoczy, zapewniając miłe doznania, zwłaszcza radość. 

To przebywanie ze sobą na dobre i złe, bo nie zawsze mecz układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. A porażki łatwiej przeżywać w gronie znajomych. Gdy czujemy smutek i złość z powodu niekorzystnego wyniku. Kibicowanie powinno wiązać się z pozytywnym nastawieniem i wiarą w przyszłość, a nie rozpatrywaniem klęsk i załamywaniem się z tego powodu.

Reklama

Kibicowanie więc to wspaniały sposób na ożywczy relaks i wspólne przeżywanie emocji. Wpływa to pozytywnie na zdrowie, pogłębia relacje z innymi, wpływając na komfort fizyczny oraz psychiczny. Kiedy więc tylko mamy okazję, by kibicować, nie zwlekajmy, pamiętając jednocześnie, by nie załamywać się po porażkach, bo one zdarzają się nawet najlepszym. 

Materiał partnera

Wyświetleń: 760 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:59, 01.12.2021r. Drukuj


Powrót