piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej włączone w struktury MOPR

Radni zadecydowali o włączeniu Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. Na sesji radni rozmawiali m.in. o tym, czy po zmianie prawo do prywatności osób dotkniętych przemocą zostanie zachowane.

Ośrodki już teraz blisko współpracują

Decyzję podjęto na sesji Rady Miasta Ostrołęki 27 stycznia 2022 r. Ustawa została przyjęta przy 18 głosach za, braku przeciwnych i trzech wstrzymujących się. Za nową uchwałą przemówiła obecna bliska współpraca pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, między innymi poprzez udział w pracach grup roboczych ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Włączenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce oraz Organizatora Pieczy Zastępczej w Ostrołęce ma na celu usprawnienie pracy administracyjno-technicznej, kompleksowe rozpatrywanie spraw, jak również oferowanie wysokiej jakości usług.

Reklama

Projekt pozytywnie zaopiniowany przez komisje

- Komisja Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej pozytywnie rozpatrzyła projekt uchwały czteroma głosami za, przy braku głosów przeciwnych i jednym głosie wstrzymującym i wnioskuje o przyjęcie projektu przez Miasto Ostrołęka bez poprawek. Dyskusji w tym punkcie nie było również - mówił Grzegorz Gołoś.

Opinia Komisji Prawa i Współpracy z Samorządami Mieszkańców również była pozytywna (siedem głosów za, brak głosów przeciwnych i wstrzymujących).

Nikt nie straci pracy przez zmianę

Sprawę koordynowała Małgorzata Radzka, ale była nieobecna na sesji. Wobec tego zamiast niej obszernego komentarza udzieliła Anna Godowska, która powiedziała o aktualnych okolicznościach przyczyniających się do przeprowadzania zmian - np. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie zwolni się miejsce, ponieważ od 1 stycznia 2022 r. obsługę przyjmowania i rozpatrywania wniosków o świadczenie wychowawcze (500+) przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 - U podstaw projektu leży chęć usprawnienia instytucji, co nie znaczy, że do tej pory nie działały dobrze. Działały dobrze, ale można sprawniej. Pojawiły się bardzo korzystne okoliczności do przeprowadzenia takiego działania. (...) Od półrocza odejdzie obsługa "500+" z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pojawiają się rezerwy w obiekcie zarówno przestrzenne, jak i ludzkie. Jest dobra sytuacja kadrowa, ponieważ z wydziału zdrowia i spraw społecznych odchodzi sporo osób i te miejsca trzeba będzie zapełnić. A mianowicie: trzy osoby awansowały na stanowiska wyższe. Wymienię, chociażby Grażynę Rulkę, która pełni obowiązki dyrektora Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Ostrołęce, pan Marek Olszewski najprawdopodobniej zostanie prezesem swojej spółdzielni (tak deklaruje) i odeszła pani dyrektor Suska na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy. Dwie osoby odchodzą na emeryturę. Dodatkowo skończyła się umowa terminowa osobie, która była zatrudniona z prac interwencyjnych, a także mamy jedną osobę na urlopie macierzyńskim. Są osoby, które nabrały doświadczenia w instytucjach podległych wydziałowi, które też deklarują wsparcie wydziałowi - mówiła Anna Godowska.

Zapewniła także, że nikt nie zostanie dotknięty reorganizacją, a także "przeprowadzono analizę możliwości MOPR-u".

Reklama

Obawy o prywatność dotkniętych przemocą

Radny Grzegorz Gołaś zwrócił uwagę na potrzebę prywatności w komunikacji z osobami dotkniętymi przemocą rodzinie.

- Pracowałem jako dzielnicowy. Jest to najwspanialszy czas służby. Przerabiałem już rozdzielenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej z MOPR. Teraz przyszło mi głosować za jego połączeniem. Uchwała jest zgodna z prawem. Jest taka możliwość, chociaż samorządy różnie to robią: niektóre dzielą, niektóre łączą. I to jest już sprawa indywidualna samorządu. (...). Czy połączenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej i przekazanie tych osób do MOPR-u nie wpłynie negatywnie na spotkanie z osobami dotkniętymi przemocą? Ja bym tu zasugerował pozostawienie spotkań grupy roboczej w OIK. Jest to bardzo ważne. Naprawdę bardzo ciężko czasem jest zmotywować ofiarę przemocy do przybycia do takiego ośrodka, a pozytywnie wpłynęłoby to na rozmowę z tą osobą - mówił Grzegorz Gołaś.

Odpowiedziała mu Anna Godowska zaznaczając, że obecne decyzje dotyczące przemeblowania nie są ostateczne. Zarządzający ośrodkiem mają dążyć do zachowania ergonomii. Szczególnie istotne jest dobro osób dotkniętych przemocą.

- Będziemy jeszcze o tym dyskutować. Natomiast wiem, że pani kierownik Wysocka rozmawiała o tych sprawach bazy z panią dyrektor Mierzejewską (...). Na dziś mamy przemeblowanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie po to właśnie, aby móc trochę izolować grupy robocze OIK. Z tego, co wiem, panie poszły mocno rewolucyjnie. Panie dyrektorki zaproponowały, że przeniosą się ze swoimi gabinetami niżej, żeby właśnie ich miejsca mógł zająć Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Panie też zaproponowały mieszkanie, które dziś w Wojciechowicach mamy treningowe, jako miejsce na ewentualne schronienie dla osób potrzebujących.

Osoby zgłaszające się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej nie powinny utracić prawa do prywatności. Miałoby im zostać zapewnione spokojne miejsce.

Do głosowania nad projektem uchwały przystąpiono na LVI sesji Rady Miasta Ostrołęki, która odbyła się 27 stycznia 2022 roku o godz. 10.00. Wejście w życie postanowienia ma nastąpić z początkiem kwietnia.

Więcej na podobny temat:

- Informator "Gdzie szukać pomocy" można pobrać ze strony Urzędu Miasta

- Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej wejdą w struktury MOPR?

 

Wyświetleń: 1940 komentarze: -
12:41, 27.01.2022r. Drukuj