piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Aplikacje internetowe - czym są i dlaczego warto?

Większości z nas wydaje się, że wszystko, co kryje się pod adresem webowym jest stroną internetową. Okazuje się to dużą pomyłką, gdyż coraz częściej przez przeglądarkę trafiamy na aplikacje internetowe. Czym jest aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki?

Czym różni się od strony internetowej? Dlaczego warto tworzyć aplikacje internetowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 Statyczna strona i interaktywna aplikacja internetowa

Główną cechą odróżniającą stronę od aplikacji internetowej jest to, że ta pierwsza tworzona jest na statycznym HTML lub CSS. Pełni ona funkcję informacyjną, a użytkownik nie jest w stanie wchodzić w żadne interakcje. Natomiast aplikacja internetowa tworzona jest z wykorzystaniem rozmaitych języków programowania. Umożliwia ona użytkownikowi różnorodne działania na stronie, wchodząc z nim w interakcje. Pozwala także na nawiązanie przez użytkownika bezpośredniego kontaktu z właścicielem witryny czy też z osobami, które ją obsługują. Innymi słowy aplikacja to program, do którego użytkownik uzyskuje dostęp przez internet, a konkretnie przez przeglądarkę internetową.

Reklama

 Praktyczne cechy aplikacji internetowej

Tym, co stanowi zaletę aplikacji internetowej, z pewnością jest jej funkcjonalność z perspektywy właściciela. Aplikację można bardzo łatwo rozbudować, poprzez dopisanie kolejnych linijek kodu. Dla sprawnego programisty dodanie nowych funkcjonalności jest bardzo proste. Ponadto aplikacje są bezpieczne ze względu na centralne gromadzenie danych. Co ważne, aplikacja jest przyjazna dla użytkownika:

  • Jest niezależna od systemu, z którego korzysta klient - Aplikacje dedykowane urządzeniom muszą być kompatybilne z obsługującymi je systemami. Natomiast w przypadku aplikacji internetowych nie jest to konieczne, poniewaz użytkownik korzysta z nich przez przeglądarkę internetową, w którą wyposażone jest każde urządzenie z dostępem do internetu. Co prawda do uruchomienia aplikacji zwykle niezbędna jest konkretna technologia, jednak to również nie problem właściwie dla żadnego urządzenia elektronicznego. Mowa tutaj bowiem o tak pospolitych technologiach, jak JavaScript czy Adobe Flash.
  • Umożliwia sprawną obsługę użytkownika - system rezerwacji biletów do teatru czy noclegów w hotelu sprawiają, że obsługa użytkownika jest szybka i sprawna. Oznacza to zarówno korzyść dla klienta, jak i dla usługodawcy. Brak tego typu funkcjonalności oznaczałby konieczność wysłania wiadomości lub wykonania telefonu do danego obiektu, aby zarezerwować wspomniany bilet lub nocleg. Co więcej, nieodłączne elementy aplikacji internetowych to również live chaty, umożliwiające kontakt z doradcą w czasie rzeczywistym.
  • Jest dostosowana do każdego rodzaju urządzeń - aby strona internetowa była równie przyjazna komputerom i urządzeniom mobilnym, konieczne jest wykonanie jej wersji mobilnej lub zapewnienie responsywności witryny. Oba działania są czasochłonne i wymagają wiele pracy. Dostosowanie aplikacji internetowej do wszelkiego rodzaju urządzeń jest o wiele prostsze. Sprawnemu programiście zabiera to dosłownie chwilę.

 Marketingowa przewaga aplikacji internetowej nad stroną

Nie można zapominać również o marketingowej przewadze aplikacji nad stroną. Rzecz w tym, iż aplikacja wygląda o wiele profesjonalniej, głównie ze względu na to, iż jest bardziej rozbudowana. Użytkownicy wyżej cenią aplikacje od witryn internetowych, co bezpośrednio przekłada się na to, że spędzają więcej czasu pod danym adresem. Co więcej, bardziej doceniają markę danej firmy.

Reklama

 Strona internetowa z funkcją aplikacji

Jak już wcześniej wspomniano, zasadniczo wyróżnia się dwa kryteria, przez które rozpoznać można, czy pod danym adresem znajduje się aplikacja czy też strona internetowa. Są to:

  • zastosowane języki programowania
  • interaktywność strony

Jak się jednak okazuje, nie zawsze identyfikacja danego adresu jako aplikacji lub strony jest oczywista. Informacyjne strony internetowe czasami również powstają przy użyciu rozmaitych języków programowania. Co więcej, bywają również częściowo interaktywne. Należy zatem pamiętać, że ostatecznie kwestia rozróżnienia na aplikacje i strony jest nieco umowna. Warto wytłumaczyć to na konkretnych przykładach.

Typową stroną internetową możemy nazwać np. witrynę fotografa, na której znajdują się informacje odnośnie jego samego, świadczonych usług i danych kontaktowych. Brak jednak możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu przez stronę czy też zarezerwowania terminu wykonania sesji zdjęciowej. Jest to jedynie w pełni statyczna, wizytówkowa strona internetowa. Przykładem aplikacji może być na przykład witryna służąca do zamawiania jedzenia z dostawą z rozmaitych restauracji. W tym przypadku w zasadzie w całości obecność użytkownika pod podanym adresem internetowym sprowadza się do interakcji. Połączeniem strony z aplikacją może być natomiast adres internetowy kina czy teatru. Mowa o stronach, na których znajdują się informacje dotyczące danego obiektu, premier i danych kontaktowych, ale jednocześnie pojawiają się pojedyncze funkcjonalności umożliwiające nawiązanie interakcji, takie jak możliwość rezerwacji biletów z poziomu strony.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 935 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:31, 17.02.2022r. Drukuj


Powrót