piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcki sztab kryzysowy pracuje na pełnych obrotach. Jak właściwie pomóc uchodźcom z Ukrainy? (zdjęcia)

W obliczu konfliktu w Ukrainie oraz przybywania do Polski coraz większej liczby uchodźców, uciekających przed koszmarem wojny, Ostrołęka staje na wysokości zadania. Miejski Sztab Kryzysowy pracuje pełną parą. Prezydent daje też wytyczne, jak właściwie nieść pomoc naszym wschodnim sąsiadom.

Do Ostrołęki przyjechało kolejnych kilkadziesiąt osób z ogarniętej wojną Ukrainy. To już trzecia tura uchodźców, którym należy zapewnić najpilniejszą pomoc. Osoby zostały rozlokowane w czterech punktach tymczasowych. W każdym z tych punktów w pierwszej kolejności mogą wziąć prysznic, zjeść gorący posiłek i choć chwilę odpocząć, nie martwiąc się co dalej.

Reklama

Ostrołęka stanęła na wysokości zadania. Jak jest organizowana pomoc dla uchodźców z Ukrainy?

- Melduję, że pracujemy na najwyższych obrotach. Na początku chciałbym po raz kolejny podziękować za zebrane produkty. Ich ilość robi niesamowite wrażenie, a Ostrołęczanie i mieszkańcy naszego powiatu po raz kolejny pokazali, że zawsze można na nich liczyć. Dziękuję również pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, członkom Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki i pozostałym wolontariuszom za pomoc przy uporządkowaniu tego wszystkiego - pisze prezydent Łukasz Kulik.

W każdym z punktów dla uchodźców zorganizowana jest kuchnia, w której na bieżąco mogą przygotować sobie jedzenie (z darów zebranych przez ostrołęczan), dodatkowo jest im udostępnione pomieszczenie, w którym mogą wybrać niezbędne produkty higieny osobistej (szampony i inne rzeczy pochodzące ze zbiórki), a także miniświetlica, w której mogą obejrzeć telewizję, pograć w gry, lub po prostu posiedzieć i poczuć się bezpiecznie.

Jak informuje ratusz, kolejnym krokiem w przyjmowaniu uchodźców jest spisanie ich danych, abyśmy mogli wiedzieć, ile osób do nas przybyło i kim są.

- Spisujemy dane, kserujemy dokumenty i wypełniamy ankietę, na podstawie której wiemy skąd przyjechali, ile mają lat, czy wymagają pomocy medycznej lub psychologa, a także jakie są ich inne niezbędne potrzeby. Te dane są niezbędne byśmy wiedzieli, komu pomagamy i kto do nas przyjechał. Pozostając cały czas pod pieczą naszych opiekunów, przez kolejne dwie doby decydują, czy chcą zostać w Ostrołęce i być relokowani do rodzin oferujących pomoc, czy wolą kontynuować swoją podróż dalej. W tym czasie - w zależności od miejsca - mają zapewnione trzy ciepłe posiłki, lub dostarczamy im gorący obiad i produkty niezbędne do przygotowania pozostałych dwóch posiłków, również pochodzące ze zbiórki. W międzyczasie odwiedzają punkt socjalny zorganizowany przez MOPR, w którym mogą się zaopatrzyć w niezbędne ubrania, kosmetyki i inne produkty - informuje urząd miasta.

Reklama

Liczba miejsc dla uchodźców jest wciąż zwiększana

Pomoc w Ostrołęce jest dobrze zorganizowana, ciągle zwiększana jest liczba miejsc gotowych na przyjęcie osób z Ukrainy. Miasto wprowadza też procedury nastawione na długofalowe działanie.

- Proszę o cierpliwość wszystkie osoby, które zgłosiły się do nas, deklarując wsparcie. Problemów jest bardzo wiele i codziennie pojawiają się nowe. W pierwszej kolejności rozwiązujemy te, które są najpilniejsze, stopniowo zwiększając liczbę osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom, po to, by nie odbywało się to kosztem funkcjonowania miasta. Na ten moment liczba pracowników samorządu zaangażowanych w pomoc Ukrainie przekroczyła 50 osób i jest na bieżąco zwiększana o kolejne - to blisko 20 proc. kadry urzędu miasta - pisze prezydent Kulik.

Pomagaj z głową! Uchodźcy będą potrzebowali długofalowej pomocy! Pomagając na własna rękę bierzesz na siebie odpowiedzialność!

Ratusz informuje też o niezwykle ważnej sprawie - pomocy osób prywatnych, które nie rejestrują nigdzie swojej działalności, ale na własną rękę przywożą osoby z Ukrainy lub ogłaszają się jako koordynatorzy zbiórek, których miasto nie jest w stanie zweryfikować. O ile większość może być bardzo pomocna i rzetelna, to zapewne nieliczne okażą się

- W internecie pojawiają się informacje o lokalnych "koordynatorach", z którymi można się kontaktować w celu pomocy osobom z Ukrainy. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych osób i Miasto Ostrołęka nie odpowiada za prowadzone przez nich akcje. Zapewne większość z nich, kierując się odruchem serca, chciała pomóc i na własną rękę zakwaterowała te osoby na terenie Ostrołęki i gmin z powiatu, nie informując o tym zarówno nas jak i władz w sąsiednich gminach. Niestety, osoby te przeliczyły się ze swoimi możliwościami i teraz dzwonią do nas, pytając w jaki sposób jesteśmy w stanie im pomóc, np. dostarczając potrzebne jedzenie, albo co gorsze, zapewnić nocleg dla tych których ściągnęli, bo osoba, która pierwotnie się zdeklarowała przyjąć kogoś na miesiąc, po kilku dniach zmieniła zdanie. Informuję, iż działając na własną rękę bierzecie państwo odpowiedzialność za osoby, które sprowadziliście od początku do końca. Proces ich adaptacji to także uzyskanie meldunku, znalezienie pracy, skierowanie dzieci do szkoły lub przedszkola i zapewnieniu środków na start w obcym kraju - informuje prezydent miasta.

Dlatego tak bardzo ważne jest działanie według procedur, weryfikowanie przez pracowników MOPR deklaracji o pobycie, i przyjęcie takiej liczby osób, której jesteśmy w stanie zapewnić pomoc w dłuższym okresie.

- Apeluję o rozsądek, przemyślane działania i działanie na miarę własnych możliwości. Lepiej pomóc mniejszej liczbie osób, ale kompleksowoInformuję również, że o kolejnych zbiórkach potrzebnych rzeczy będziemy na bieżąco informować. Będę wdzięczny za przekazanie informacji dalej - pisze prezydent Kulik.

Reklama

Urząd miasta wprowadza nowe numery telefonów:

504-042-872 - numer na który należy zgłaszać wyłącznie  chęć zakwaterowania rodzin z Ukrainy zweryfikowanych przez urząd miasta. Numer działa w tygodniu w godzinach od 9.00 do 15.00, a w weekendy i w innych godzinach prosimy o wysłanie SMS.

512-376-654 - numer na który należy zgłaszać wszelką pozostałą chęć pomocy, którą jesteście Państwo w stanie zaoferować. Podobnie jak poprzedni, działa w tygodniu w godzinach od 9.00 do 15.00, a w weekendy i w innych godzinach prosimy o kontakt SMS.

882-436-566 - numer SMS dla osób z Ostrołęki, które przyjęły do swojego domu/mieszkania osoby z Ukrainy, które są uchodźcami - czyli przekroczyły granicę po 24 lutego. W treści należy podać imię i nazwisko, liczbę osób, które mają Państwo pod opieką, oraz najpilniejsze potrzeby. Tylko SMS.

Fot. UM Ostrołęka

Wyświetleń: 10198 komentarze: -
13:59, 04.03.2022r. Drukuj