piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Koniec palenia węglem? Sejmik Mazowsza przyjął uchwałę antysmogową

Uchwała antysmogowa została przyjęta przez sejmik Mazowsza. Wcześniej dokument został poddany konsultacjom społecznym oraz opiniom komisji sejmikowych. Co to oznacza dla mieszkańców naszego województwa? Czy zapisy dotyczą wszystkich mieszkańców?

W dyskusji nad uchwałą antysmogową udział wzięli naukowcy, przedstawiciele organizacji antysmogowych, stowarzyszeń i forów, samorządu terytorialnego, Sejmu RP oraz mieszkańcy Mazowsza.

Reklama

Mazowsze odchodzi od węgla

Najważniejszym z zapisów jest, że od 1 stycznia 2023 r. na terenie całego Mazowsza sejmik wprowadził zakaz użytkowania kotłów na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach, dla których nie zostały wydane decyzje i istnieje możliwość techniczna przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Ponadto:

- od 1 października 2023 r. na terenie Warszawy nie będzie można palić węglem kamiennym i paliwami wyprodukowanymi z jego wykorzystaniem (z wyjątkami),

- od 1 stycznia 2028 r. zakazuje się palenia węglem kamiennym i paliwami wyprodukowanymi z jego wykorzystaniem w powiatach: grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim (z wyjątkami).

Uwaga! W obu powyższych regulacjach wyjątek stanowią kotły posiadające 5 klasę zainstalowane do 11 listopada 2017 r. oraz kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu zainstalowane do 1 czerwca 2022 r. w istniejących budynkach. Można będzie w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.

"Nowelizacja uchwały to drobny krok, ale w koniecznym kierunku"

- Przeprowadzamy te zmiany nie w sposób rewolucyjny, ale ewolucyjny. Nowe przepisy od dawna budziły spore emocje, pojawiało się wiele uwag, czy to od organizacji pozarządowych, czy od producentów urządzeń grzewczych. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność podpowiadają jednak, że musimy zaakceptować te zmiany. Dotyczy to choćby nowo budowanych budynków, gdzie trzeba już myśleć o alternatywnych źródłach ogrzewania. Kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest ich dywersyfikacja - mówi Mirosław Augustyniak, przewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska.

Więcej na ten temat:

Warszawa bez węgla już w 2023 roku. Radni województwa podjęli decyzję

Źródło: Sejmik Województwa Mazowieckiego

Wyświetleń: 4350 komentarze: -
08:19, 05.05.2022r. Drukuj