piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Młodzi Europejczycy debatowali w III LO (zdjęcia)

W III Liceum Ogólnokształcącym miała miejsce konferencja na temat Unii Europejskiej. Uczniowie opowiedzieli nam o zagranicznych wyjazdach. Nauczyciele wyrazili dużą wiarę w młodzież, która jest przyszłością Europy oraz podkreślili znaczenie demokracji, tolerancji i otwartości na świat.

W konferencji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele III LO oraz uczniowie z ostrołęckich szkół podstawowych.

Sprawcza europejska młodzież

Na konferencji spotkaliśmy Halinę Bartłoszewską, nauczycielkę angielskiego, która sprawowała opiekę nad grupami podczas zagranicznych wyjazdów. Zaangażowana nauczycielka zachęca uczniów do praktycznego wykorzystywania języków obcych. Halina Bartłoszewska przedstawiła nam uczniów, którzy wzięli udział w wyjazdach w ramach programu Erasmus +.

Reklama

Kilkoro z nich poprosiliśmy o wypowiedzi na temat ich podróży.

- W Erasmusie działam już od kilku lat. Mam przyjemność zwiedzania świata. Byłam w Turcji. Zwiedzałam Antalyę, Demrę i miasta w ich pobliżu. Miałam okazję pojechać do Rumunii i poznawać tamtejszą kulturę. Nasz wyjazd przypadł na Wielkanoc - było to dla nas superprzeżycie. Wiele się nauczyliśmy. Jest to wiedza, której nie możemy wyczytać z książki. To coś, co musimy przeżyć. Erasmus daje nam szansę poznawać siebie i świat, który jest dla nas otwarty - mówi uczennica Zuzanna Podolak.

- Brałem udział w wymianie. Celem podróży była Gran Canaria. Już wcześniej poznaliśmy część młodzieży stamtąd, przez co mieliśmy okazję na wzmocnienie relacji, które  zostały nawiązane wcześniej. Przyjazd był niejako powrotem do przyjaciół. Przyjaźnie mogą wytrwać długie lata. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję odkryć wiele nowych możliwości - mówi uczeń Szymon Szurnicki.

- Braliśmy też udział w warsztatach, podczas których uczyliśmy się, jak obsługiwać nowe oprogramowania edukacyjne. Sprawdzaliśmy też umiejętności osób, do których takie prezentacje, quizy, które przygotowaliśmy, były celowane. Wymiany uczniowie są bardzo ciekawym doświadczeniem. Bez tego doświadczenia nie odnieślibyśmy takich ciekawych lekcji. Mieszkanie w domach miejscowej ludności jest czymś wyjątkowym. Uczestniczymy w codziennym życiu ludności. Przyjmujemy ich obyczaje i zwyczaje. Jest to taki szczery sposób poznawania tych osób. Jesteśmy z nimi 24/7. Ważny jest też aspekt rozwijania umiejętności językowych. Możemy nauczyć się praktycznej komunikacji, a nie tylko formułek, które widzimy w podręcznikach  - dodała Zuzanna Podolak.

Zapytaliśmy także, które elementy zagranicznego szkolnictwa szczególnie zwróciły ich uwagę. Uczniowie zwrócili uwagę na wydziały szkół średnich w Hiszpanii i kształcenie zawodowe w Rumunii.

- W hiszpańskim systemie edukacji spodobały mi się wydziały, które występują już  na poziomie szkolnictwa wyższego, gdzie możemy nie tylko wybrać przedmioty, ale też sposób, w jaki te przedmioty są nauczane. Możemy wybrać klasy, w których priorytetem są przedmioty naukowe, a także klasy, w których sztuka jest traktowana priorytetowo. Zazwyczaj mieszczą się w innych budynkach - mówi uczestniczka programu Erasmus +.

- W Rumunii mogliśmy zobaczyć szkołę i tamtejszy system nauczania. Jest to rozporządzone w inteligenty sposób. Osoby, które chcą się kształcić w danym kierunku, mają możliwość nie tylko uczestniczenia w typowych lekcjach, ale też w budynku, który znajduje się obok szkoły, mogą chodzić na różne warsztaty i wykłady, gdzie kształcą się w wybranych zawodach. My mieliśmy okazję zwiedzać mleczarnię, piekarnię, zakład przetwórstwa mięsa. Wszystkie produkty żywnościowe później trafiały na stołówkę. To jest unikatowa forma. Pozwala nie tylko kształcić się, ale też zapewnia wyżywienie lokalnym placówkom - zwraca uwagę uczestniczka Erasmusa +.

Uczniowie opowiedzieli także o projektach w ramach Erasmusa, w których biorą udział.

- Jeden z nich nazywa się "Job and studies opportunities". Część osób była w Portugalii, część w Rumunii. Projekt polega na przedstawieniu uczniom możliwości kariery w przyszłości, również za granicą. Na pewno zapamiętamy te dwa wyjazdy. Teraz kontynuujemy projekt "Learning and teaching with digital skills". Część grupy była na Gran Canarii. Drugi projekt polega na przedstawieniu nowoczesnych metod np. programowania. Uczy nas też o bezpieczeństwie w internecie. Internet jest nieodłączną częścią naszego życia, dlatego jest to szczególnie ważne. Ten projekt pokazuje nam, jak możemy chronić siebie, swoje dane przed zagrożeniami, które na nas czekają, a tych zagrożeń jest naprawdę dużo. Projekt zawiera ważne dla nas informacje - mówi uczennica.

Reklama

Nauczyciele uczą otwartości na świat i doceniają młodzież

Zapytaliśmy Roberta Tyszkę, dyrektora III LO, które wartości UE warto przekazywać uczniom.

- Demokracja, tolerancja, akceptacja innych religii, otwartość na ludzi, na świat - wymienił Robert Tyszka.

Aleksandra Nowak, Konsultanta Punktu Informacji Europejskiej "Europe Direct Ostrołęka" zaznaczyła, że ostrołęcka młodzież ma dużą wiedzę o UE.

- Mamy warsztaty promocyjne o patronie szkoły. Przygotowaliśmy zadania do wykonania dla uczniów ze szkół podstawowych. Radzą sobie świetnie. Myślę, że rosną nam dobrzy Europejczycy. Przygotowałam 16 zdjęć osób ważnych dla Unii Europejskiej i wszystkie doskonali połączyli z życiorysami. To są ciekawi świata młodzi ludzie. Szkoła niekoniecznie musi uczyć dat, ale musi wytwarzać ciekawość świata. W każdym przedmiocie można uwidocznić elementy europejskie np. liczyć nie tylko na przykładzie PKB, ale też na przykładzie GPB - powiedziała Aleksandra Nowak.

Podczas konferencji nauczyciele podkreślali znaczenie wartości, którymi kieruje się UE. Zwracali uwagę na to, że wszyscy jesteśmy jej częścią. Wyrazili też dużą wiarę w ostrołęcką młodzież.

Konferencja "Co znaczy dla ciebie być Europejczykiem?" miała miejsce 27 maja w III LO.

Zobacz zdjęcia:
Konferencja "Co znaczy dla ciebie być Europejczykiem?" w III LO w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Konferencja "Co znaczy dla ciebie być Europejczykiem?" w III LO w Ostrołęce

Program konferencji

Co znaczy dla ciebie być Europejczykiem? Konferencja w III LO

Wyświetleń: 2773 komentarze: -
15:20, 27.05.2022r. Drukuj