wtorek, 29 listopada 2022 r., imieniny Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ruszyły Ginące Zawody. Twórcy ludowi prezentują je w Zagrodzie Kurpiowskiej (zdjęcia)

Rozpoczęły się 21. warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody". Dzięki wydarzeniu, realizowanemu cyklicznie w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, możemy poznać zawody, twórczość czy rękodzieło, które dawno odeszło w zapomnienie. Wspólnie staramy się je ocalić.

W tym roku tematem przewodnim warsztatów są kurpiowskie wypieki. W chatach kadzidlańskiego skansenu można spotkać wspaniałe gospodynie, które zaprezentują tradycyjne metody pieczenia, gotowania, przygotowywania i serwowania kurpiowskich dań oraz przysmaków. Ale to nie wszystkie pokazy i atrakcje.

Reklama

Niebywała okazja do zobaczenia dawnych zawodów i tradycji kurpiowskich z bliska

Warsztaty etnograficzne skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez trzy dni na terenie skansenu na uczestników będą czekali twórcy ludowi, rzemieślnicy, artyści. Przy stoiskach będzie można porozmawiać i zapoznać się z różnymi dziedzinami twórczości jak: plastyka obrzędowa i zdobnicza, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, tkactwo i obróbka lnu, rzeźbiarstwo, garncarstwo, kowalstwo, gotowanie potraw regionalnych, bartnictwo i ciesielstwo.

Można też zobaczyć jak wykonywało się zabawki, elementy stroju, ozdoby do dekorowania izb, ozdoby świąteczne, w jaki sposób z ziaren zbóż uzyskiwało się mąkę czy jak dawniej odbywało się pranie. Oczywiście każdy może spróbować swoich sił w poszczególnych dziedzinach.

Reklama

Skansen będzie otwarty dla zorganizowanych grup uczniowskich, ale też prywatnych osób zainteresowanych tą tematyką. Wstęp do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle wynosi 5 zł od osoby. Rezerwacja terminów pod numerem tel. (29) 761-82-00. 

XXI warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody" odbywają się w dniach 1-3 czerwca 2022 r., w godz. 8.30-14.30, w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (ul. Trasa Mazurska 1b).

Zobacz zdjęcia:
Warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody"

Więcej zdjęć: Warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody"

Wyświetleń: 5078 komentarze: -
01.06.2022, 13:45r. Drukuj


Powrót