sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Hejt może zabić. Obejrzyj film ostrołęckiej szkoły "Stop hejt!" (wideo)

Uczniowie ZSZ nr 4 w Ostrołęce zrealizowali projekt społeczny "Stop hejt, Czwórka nie hejtuje! Zagrali w scenach przedstawiających słowne ataki. Wypowiedziały się m.in. dyrektorka szkoły oraz ostrołęcka policjantka. ZSZ nr 4 poucza, że sposób komentowania - również w internecie - jest bardzo ważny.

Stworzony we współpracy z fundacją Fundację Zwolnieni z Teorii projekt jest bardzo ważny, ponieważ, jak powiedziano w filmie: "hejt może zabić. Niemal połowa dzieci, które popełniają samobójstwa to ofiary hejtu w różnej formie - w tym hejtu w sieci". Przestępstwa takie, jak znieważenie, zniesławienie, groźby karalne, uporczywe nękanie, złośliwe niepokojenie, dotykają nawet młode osoby.

Reklama

- Projekt edukacyjny "Stop hejt, Czwórka nie hejtuje!" to projekt przygotowany przez młodych ludzi i skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. Hejt dotyka każdego z nas w równym stopniu. Nieważne, jakiej jesteśmy rasy, jakiej jesteśmy płci, wyznania, jakie mamy w życiu wartości i czym się w życiu zajmujemy. Jesteśmy tak samo skazani na hejt, na złe słowo, na mowę nienawiści w sieci, dlatego uwrażliwianie młodych ludzi, żeby zwracali uwagę na to, co zamieszczają w sieci i jak komentują różne wydarzenia, jest bardzo ważne. Pamiętajcie, szanujcie, nie hejtujcie - mówi Barbara Stepnowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika.

W filmie wystąpiła również st. asp. Magdalena Eliasz z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KMP w Ostrołęce.

- Hejt jest pojęciem bardzo szerokim i nie znajdziemy tego określenia w kodeksie karnym. Jednak niektóre zachowania z nim związane mogą wyczerpać znamiona przestępstw lub wykroczeń, za które poniesiemy odpowiedzialność karną. Najczęściej popełnianymi czytani związanymi z hejtem są: znieważenie, zniesławienie, groźby karalne, uporczywe nękanie lub złośliwe niepokojenie. Przy wyrażaniu swojej opinii należy pamiętać, że polski kodeks zabrania publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic: narodowościowych, etnicznych, rasowych, czy też wyznaniowych oraz publicznego propagowania ustroju totalitarnego - mówi Magdalena Eliasz.

O tym, jak stworzyć edukacyjny projekt społeczny, możemy przeczytać na stronie Zwolnieni z teorii.

Fot. ZSZ nr 4 /YouTube

Wyświetleń: 2439 komentarze: -
11:55, 30.06.2022r. Drukuj