środa, 15 maja 2024 r., imieniny Zofii, Nadziei, Berty

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spacer po starym szpitalu w Ostrołęce. Byliśmy w środku! (zdjęcia, wideo)

Stary szpital w Ostrołęce przy ulicy Sienkiewicza lata świetności ma już dawno za sobą. Teraz to opuszczona ruina chyląca się ku upadkowi, ale przed laty tętnił życiem. Tu pracowały, leczyły się, rodziły i umierały kolejne pokolenia ostrołęczan i mieszkańców regionu.

Dla wielu mieszkańców miasta i powiatu ostrołęckiego ten szpital pozostanie ważnym miejscem oraz częścią ich życia. To ogrom wspomnień z pracy jako lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracji i obsługi technicznej. To również wspomnienia wszystkich pacjentów, ich rodzin i bliskich, bo w tych murach rodziły się kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta i regionu, tu się leczyli, poddawali się operacjom i zabiegom, ale i tu umierali, pozostawiając smutek i łzy.

Reklama

Szpital przy ulicy Sienkiewicza w Ostrołęce oddano do użytku 28 września 1966 r. 

Wcześniej placówka medyczna mieściła się nieopodal kościoła farnego, przy ulicy Szpitalnej - był to Szpital św. Józefa. Nowy szpital przy ul. Sienkiewicza liczył wówczas 290 łóżek, a jego dyrektorem został doktor Zbigniew Grosser.

Gdy uruchamiano budynek okolica była niemal pusta, zupełnie niezabudowana. Mówiono, że szpital powstał na peryferiach miasta, nie było tam infrastruktury, brakowało chodników i, aby dotrzeć do placówki, trzeba było pokonać piaszczystą drogę.

- Szpital przy ul. Sienkiewicza wzniesiono kosztem 50 mln zł. Powierzchnia łączna obiektu wyniosła 10049 m kw., w tym budynek główny, zakaźny, garaże i dyspozytornia, portiernia, tlenownia, wentylatornia, magazyn materiałów łatwopalnych. Uruchomienie szpitala było dużym wydarzeniem w mieście. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, zakładów pracy oraz licznie przybyli pracownicy - pisze Grażyna Oleksik w książce "Historia szpitala w Ostrołęce w latach 1564-2008".

Z biegiem czasu szpital rozwijał się, przybywało nowych budynków i pawilonów, otwierano nowe oddziały, szpital kwitł, a do Ostrołęki przybywali nowi lekarze i specjaliści. Szpital przechodził też liczne transformacje, związane m.in. z reformą administracyjną. W 1975 roku Szpital Powiatowy został przekształcony w Wojewódzki Szpital Zespolony. 14 stycznia 1989 r. doszło do pożaru. W nocy spłonął budynek administracji szpitala, a wraz z nim cała dokumentacja, w tym także akta osobowe pracowników - nie udało się nic uratować.

Reklama

W 1983 roku ruszyła budowa nowego szpitala, a stary powoli odchodził do lamusa

W grudniu 1983 r. rozpoczęła się budowa nowego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Już w roku 1990 w nowych budynkach uruchomiono Poradnie Specjalistyczne. To był krok ku wielkiej przeprowadzce. W styczniu 2010 roku uroczyście oddano do użytku nowy szpital. Ostatni oddział z ulicy Sienkiewicza przeniesiono w 2014 roku - był to oddział psychiatryczny. Stary szpital przy ulicy Sienkiewicza powoli odchodził do lamusa.

Dziś to ogromny, niemal opuszczony gmach chylący się ku upadkowi. W jednym ze skrzydeł wciąż mieści się zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Budynek, choć zniszczony, wciąż przywołuje wspomnienia i wielu mieszkańców spogląda na niego z sentymentem.

Wiele pomysłów na stary szpital

Pomysłów na zagospodarowanie gmachu szpitala przy ulicy Sienkiewicza było wiele. Padały pomysły, aby było to centrum rehabilitacyjne, centrum rekreacji czy punkt oświatowy. Szpital stał się plenerem dla sesji fotograficznych, ale był też planem do filmu pt. "Żeby nie było śladów". Ekipa nagrała tam kilka kadrów do obrazu na motywach słynnego reportażu o śmierci Grzegorza Przemyka autorstwa Cezarego Łazarewicza. Niestety, stary szpital to także miejsce schadzek wandali oraz osób spożywających alkohol i urządzających libacje.

W 2020 roku teren wraz z zabudowaniami od samorządu Mazowsza przejęło miasto Ostrołęką. Prezydent miasta ma plany, aby w tym miejscu zorganizować centrum leczniczo-rehabilitacyjne, z parkiem wypoczynkowym. Czy to się powiedzie - czas pokaże.

Zapraszamy w sentymentalną podróż korytarzami szpitala

Do szpitala wchodzimy zniszczonymi, krętymi schodami, tuż przy podjeździe dla karetek. Z kamerą zaglądamy na poszczególne piętra i oddziały, przemierzamy klatki schodowe, zaglądamy na sale operacyjne i porodowe, do gabinetów lekarskich, zabiegowych, a nawet do prosektorium.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania.

Zobacz zdjęcia:
Stary szpital przy ul. Sienkiewicza w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Stary szpital przy ul. Sienkiewicza w Ostrołęce

 

Wykorzystane źródła: 

1. Kronika Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce,

2. G. Oleksik, "Historia szpitala w Ostrołęce w latach 1564-2008", Ostrołęka 2008 r.

Katarzyna Zyśk

Wyświetleń: 65251 komentarze: -
11:43, 17.07.2022r. Drukuj