sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czasopismo naukowe o poziomie bezpieczeństwa miast powiatowych. Jak oceniono Ostrołękę na tle 66 miejscowości?

W czasopiśmie "Polityka i Społeczeństwo" ukazał się artykuł naukowy autorstwa dr. Huberta Kotarskiego "Miasto bezpieczne, miasto otwarte - analiza poziomu bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego wybranych miast". Ostrołęka została wymieniona w kilku kategoriach.

- Jednym z kluczowych aspektów jakości życia człowieka jest poczucie bezpieczeństwa. Ma ono wymiar społeczny, gdyż mieszkańcy miast i miejscowości czują się bezpieczniej, gdy mogą zaspokoić swoje potrzeby socjalne, nie są zagrożeni ubóstwem, bezdomnością, wysokim ryzykiem utraty pracy oraz mają zapewnione podstawowe wsparcie w okresie senioralnym i w czasie choroby - czytamy w abstrakcie artykułu naukowego.

Reklama

Autor tekstu przeprowadził analizę poczucia bezpieczeństwa społecznoekonomicznego mieszkańców 66 miast na prawach powiatu. Socjolog wymienił trzy kategorie, które są składową ogólnego poziomu bezpieczeństwa w mieście.

1. Indeks bezpieczeństwa publicznego miasta

Bezpieczeństwo publiczne miasta oceniono na podstawie liczby przestępstw, pożarów i przestępstw przeciwko mieniu (na 1 tys. mieszkańców).

Ostrołęka została przyporządkowana do zbioru miast o średnio wysokim indeksie bezpieczeństwa publicznego obok m.in. Krakowa, Lublina, Białej Podlaskiej, Skierniewic, Siedlec. Wysoki poziom bezpieczeństwa mają m.in.: Białystok, Rzeszów, Zamość. Niższy poziom mają m.in.: Sosnowiec, Katowice, Gliwice, Legnica i Świnoujście.

2. Indeks bezpieczeństwa komunikacyjnego

W kategorii bezpieczeństwa komunikacyjnego ważne były m.in. liczby: wypadów drogowych, ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych, rannych w wypadkach komunikacyjnych (na 100 tys. pojazdów).

Ostrołęka znalazła się w grupie miast o średnim poziomie bezpieczeństwa komunikacyjnego obok Gdańska i Poznania. Gorzej wypadły m.in. Częstochowa i Katowice. Za miasta o wyższym poziomie bezpieczeństwa komunikacyjnego uznano m.in. Białystok, Siedlce, Suwałki. Najlepiej oceniono Siemianowice Śląskie.

3. Indeks bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego miasta

Do wyznaczenia indeksu bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego istotne były m.in.: przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, odsetek dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych na 1 tys. dzieci w wieku do lat 3, liczba zgonów z powodu chorób krążenia na 1 tys. zgonów i saldo migracji ogółem na 1 tys. mieszków.

Ostrołęka znalazła się w grupie miast o średnio niskim poziomie bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego obok m.in.: Białej Podlaskiej, Jeleniej Góry, Łomży, Zamościa. Gorszy poziom bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego jest w: Radomiu, Sosnowcu, Grudziądzu i w Częstochowie. Lepsza sytuacja społeczno-ekonomiczna jest m.in. w: Białystoku, Kaliszu,  Katowicach, Krośnie, Sopocie, Wrocławiu.

"Polityka i Społeczeństwo" jest wielodyscyplinowym czasopismem naukowym mieszczącym się w obszarze nauk społecznych. Czasopismo ukazuje się dzięki staraniom pracowników Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wydawcą jest Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Artykuł "Miasto bezpieczne, miasto otwarte - analiza poziomu bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego wybranych miast", który ukazał się w czasopiśmie naukowym "Polityka i Społeczeństwo" 3 (20) / 2022, dostępny jest na stronie czasopisma.

Wyświetleń: 19925 komentarze: -
13:10, 21.10.2022r. Drukuj