piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tadeusz Godlewski zostanie uhonorowany odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki"

Radni miejscy zdecydowali, że Tadeusz Godlewski zostanie uhonorowany odznaką "Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki". Tadeusz Godlewski to nauczyciel, polityk, poseł na Sejm I kadencji oraz działacz "Solidarności".

- Pan Tadeusz Godlewski to Człowiek honoru. Swoją postawą świadczył uczniom, wychowankom i współpracownikom, że należy postępować zgodnie z własnymi przekonaniami i zasadami moralnymi, religijnymi czy społecznymi, niezależnie od sytuacji w której się znajdujemy, choćby konsekwencje tych czynów były niekorzystne. W wielu sytuacjach starał się udowodnić innym, iż honor jest najważniejszą rzeczą, którą posiadamy. To Nauczyciel łączący z powodzeniem Autorytet z ciepłem i otwartością na drugiego człowieka - napisano w uzasadnieniu o przyznaniu odznaki.

Reklama

Nota biograficzna

Tadeusz Godlewski swoją karierę zawodową rozpoczął 1954 roku jako nauczyciel j. polskiego i j. rosyjskiego, od 1971 r. był wychowawcą internatu i nauczycielem fizyki w Technikum Papierniczym w Ostrołęce, a w latach 1972 - 1978 w Zespole Szkół Zawodowych nr 4.

Od września 1978 r. przez 4 lata piastował stanowisko wicedyrektora i nauczyciela fizyki w I LO w Ostrołęce. Od lutego do listopada 1982 r. był nauczycielem fizyki w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 w Ostrołęce. W latach 1980 - 1981 był współtwórcą i członkiem struktur "Solidarności" Oświatowej w Ostrołęce, a od 15 maja 1981 r. przewodniczącym Oddziału Zarządu Regionu Mazowsze "S" w Ostrołęce.

Za zaangażowanie w działalność niepodległościową w nocy z 12/13 grudnia 1981 r. internowany Ośrodku Odosobnienia w Iławie, z którego 10 lutego 1982 r. został zwolniony. Uczestnik podziemnych struktur solidarnościowych (m.in. organizował pomoc materialną i psychologiczną rodzinom, których członkowie nie wrócili z internowania, upowszechniał prasę podziemną, współorganizował wyjazdy do Warszawy na msze za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki, udzielał pomocy prawnej zwalnianym z pracy w wyniku represji). Został zatrzymany 29 listopada 1982 r., jego mieszkanie zrewidowano, a dzień później został aresztowany i osadzony m.in. w AŚ w Olsztynie, ZK w Barczewie, AŚ w Ostrołęce, AŚ Warszawa-Mokotów (w trakcie papieskiej wizyty w Polsce podjął głodówkę), 22 kwietnia 1983 r. został skazany przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego na karę roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Reklama

W wyniku apelacji karę zawieszono na 4 lata, po czym został zwolniony 30 czerwca 1983 r. Pomimo wyroku nadal angażował się w struktury podziemne "Solidarności." W lipcu 1983 i marcu 1984 roku został postawiony przed komisjami dyscyplinarnymi (w Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, Ministerstwie Oświaty) z wnioskiem o wykluczenie z zawodu nauczyciela. Po odwołaniu do Komisji Odwoławczej w Ministerstwie Oświaty został przywrócony do zawodu nauczyciela. Od marca 1984 do sierpnia 1985 roku, ze względów politycznych, został przeniesiony na stanowisko nauczyciela do SP Nr 7 w Ostrołęce. Od 1985 roku przebywa na emeryturze.

Od 1991 do 1993 roku sprawował mandat posła na Sejm RP I kadencji z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej w okręgu ciechanowsko-łomżyńsko-ostrołęckim. Był Członkiem Klub Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego. Zasiadał w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Po 1993 nie angażował się w działalność polityczną. W latach 1999 - 2003 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Menedżerskich w Ostrołęce.

Decyzję o przyznanie Tadeuszowi Godlewskiemu odznaki "Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki" radni podjęli w czwartek 27 października.

Źródło: Miasto Ostrołęka

Wyświetleń: 18398 komentarze: -
09:08, 28.10.2022r. Drukuj