sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wykonanie izolacji wodochronnej - na czym polega?

Użyte materiały hydroizolacyjne są niezwykle istotne dla wykonania skutecznej izolacji przeciwwodnej. Zanim omówimy dobór tych materiałów, przybliżymy pokrótce, na czym polega dokładnie proces wykonania izolacji wodochronnej. 

W poniższym artykule opisujemy wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące tego tematu.

Izolacja wodochronna - co warto o niej wiedzieć przed wykonaniem??

Zanim jednak rozpoczniemy jakiekolwiek roboty budowlane, należy wykonać badanie warunków gruntowo-wodnych. Co określają takie badania?

  • rodzaj gruntu,
  • wilgotność gruntu,
  • stan i barwę gruntu,
  • występowanie w gruncie części organicznych
  • poziom zwierciadła wody podziemnej

Istnieją trzy rodzaje izolacji wodochronnej - ogólne wymagania dotyczą ich wszystkich. Izolacja może być przeciwwilgociowa, przeciwwodna i parochronna. Dzięki ich ciągłości i nieprzerwanemu układowi, budynek ma zapewnioną maksymalną ochronę przed dostaniem się wody lub pary wodnej do jego wnętrza.

Z kolei wszelkie wgłębienia i wybrzuszenia muszą być usunięte jeszcze zanim zostanie położona izolacja. Natomiast podłoże musi być wyrównane w taki sposób, aby izolacja ściśle do niego przylegała. Izolacja układana jest przy temperaturze otoczenia minimum 50ºC - maksymalnie 180ºC i po obniżeniu zwierciadła wody gruntowej, jeśli jest to konieczne.

Materiały i podkład

Wszystkie używane materiały powinny spełniać wszelkie standardy i normy. Należy pamiętać, że łączenie ze sobą niektórych materiałów może uszkodzić je lub wytwarzać substancje trujące. Z tego powodu warto zainwestować czas na zorientowanie się, co można ze sobą łączyć i których materiałów unikać. W razie wątpliwości można zapytać spcjalistów - Cover Technologies.

Podstawowe pojęcia w tym zakresie, to przede wszystkim niełączenie materiałów asfaltowych i smoły. Nie zapominajmy o materiałach bitumicznych i asfaltowych zawierających elementy PCV. Jeśli stosowana jest większa ilość warstw (dwie lub trzy), powinniśmy upewnić się, czy lepiki i kleje nie będą miały destrukcyjnego wpływu na łączone materiały.

Przygotowanie podkładu to przede wszystkim jego wyrównywanie, utwardzanie, oczyszczanie i osuszenie. Ponadto wszystkie naroża powinny być zaokrąglone lub wyfrezowane. Spadki powstające przy izolacjach odwadniających muszą posiadać spadek przekraczający 1%.

Przygotowanie do wykonania izolacji kończy się zagruntowaniem oczyszczonej i suchej posadzki. Powłoki gruntujące układamy jedna po drugiej - druga i kolejne warstwy nanoszone są dopiero wtedy, gdy całkowicie wyschnie poprzednia warstwa.

Izolacja przeciwwilgociowa w przeciwieństwie do przeciwwodnej stosowana jest jedynie w obiektach, gdzie lustro wody usytuowane jest poniżej fundamentów. Może ona znacznie uchronić konstrukcję przed podciąganiem kapilarnym wody z gruntu. Można w ten sposób zabezpieczyć ściany i stropy mokrych pomieszczeń. Dobranie odpowiedniego rodzaju izolacji jest kluczowe, dlatego warto poradzić się fachowców w tym zakresie, aby skutecznie zabezpieczyć dany budynek.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 6986 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 13:51, 31.10.2022r. Drukuj


Powrót