piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Listopad w bibliotece. Będzie wiele ciekawych wydarzeń

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce przygotowała w listopadzie mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych. W programie znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, prelekcje i prezentacje książek.

Program wydarzeń:

15 listopada (wtorek), godz. 13.00

Nie tylko pszczółka Maja - warsztaty literackie dla dzieci. Prowadzi Monika Sawicka - MBP ul. Głowackiego 42.

Monika Sawicka to polska pisarka powieści obyczajowych. Z wykształcenia dziennikarka. Udziela się w osiedlowej telewizji Otwarta Telewizja Młodych RETSAT1, która działa na łódzkim osiedlu Retkinia. Pisarka jak dotychczas opublikowała kilkanaście powieści z różnych, wręcz skrajnych gatunków, w tym nowy cykl, na który składają się powieści obyczajowe oraz cykl książeczek dla dzieci o piesku Kajtusiu szczęściarzu.

15 listopada (wtorek), godz. 18.00

Spotkanie autorskie z Wiktorem Ruszkiewiczem i prezentacja Jego książki pt. Majaki Zachodu. Sny klasy średniej - MBP, ul. Głowackiego 42. 

Wiktor Ruszkiewicz, ostrołęczanin, absolwent II LO im. C. Norwida w Ostrołęce i filozofii na UW. Z zawodu programista, z zamiłowania pisarz. Autor opowiadań fantastycznych, publikowanych m.in. w "Przydrożach. Ostrołęckim Roczniku Literackim" i miesięczniku literackim "Nowa Fantastyka". Prezentowana książka to debiut wydawniczy autora. Jest to zbiór 32 opowiadań obdzierających współczesnego człowieka z jego wielu masek: codziennej, przyszłej, tragicznej, baśniowej i innych.

17 listopada (czwartek), godz. 18.00 

Ostrołęka w latach okupacji hitlerowskiej. Spotkanie z cyklu Ulicami wspomnień - MBP, ul. Głowackiego 42. 

W programie prezentacja filmu "Ostrołęka 1941", jest to nagranie niemieckiego żołnierza, powstały od kwietnia do czerwca 1941, widoczna zabudowa placu Bema ze wszystkimi pierzejami, oba mosty, drogowy i kolejowy, ulice dawnej Ostrołęki. Ponadto prezentacja zdjęć Ostrołęki z lat 1939-1944.

24 listopada (czwartek), godz. 12.00

- Polski wiek XX wobec romantycznych tradycji literackich- prelekcja prof. dr. hab. Wiesława Rzońcy i dr. hab. Karola Samsela - MBP, ul. Głowackiego 42.

24 listopada (czwartek), godz. 18.00

Prezentacja książki Edwarda Kupiszewskiego pt. ballada o wzlocie i upadku- MBP, ul. Głowackiego 42.

Edward Kupiszewski (18.06.1940 - 8.08.2000 r.) - poeta, prozaik, publicysta. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1960 roku pracował jako nauczyciel polonista (od 1990 r. w Zespole Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce). W 1975 roku wraz z rodziną zamieszkał w Ostrołęce. Debiutował jako poeta w 1956 r. Był członkiem Klubu Literackiego "Narew" i członkiem Związku Literatów Polskich. W Ostrołęce i regionie był nie tylko cenionym pisarzem i poetą, ale również znanym działaczem kultury. Znaczący był jego wkład w promowanie młodych talentów literackich z Ostrołęki. Swoją twórczością zapisał się na kartach najnowszej historii literatury polskiej. Za swego życia wydał 4 tomy wierszy, zbiór opowiadań pt. Kto był wyżej, powieści: Miałbym taki piękny pogrzeb, Wiara, nadzieja, miłość, Koniak dla Anioła Stróża, Pokochać w sierpniu, Ktoś powiedział (przełożona na język węgierski), Miłość zostawia ciszę, Za grzechy cudze i własne oraz pośmiertnie: Cień kwitnących akacji i Wieczerza w Rajskiej Dolinie.

- Ballada o wzlocie i upadku Edwarda Kupiszewskiego nosi wszelkie znamiona tekstu-rozrachunku, i to - rozrachunku (jak mi się zdaje) na wielu płaszczyznach: z tematem prowincjonalnym, stylem uprawiania literatury prowincjonalnej przez siebie, w tym również z przekonaniami, że tak właśnie, a nie inaczej - literaturę prowincji uprawiać należy. Takie właśnie mam nieodparte wrażenie: Kupiszewski zmaga się w Balladzie z iluzjami dawnych wiar pisarskich, co nadaje całości tej akurat literackiej realizacji - niepośledniej świeżości, uderzającej surowości wyrazu i dyscypliny pióra - pisze o książce dr hab. Karol Samsel.

25 listopada (piątek) godz. 18.15

73 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem będzie powieść Franza Kafki Proces - Klub przy studziennej (Biblioteka, Gomulickiego 13) - współpraca Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

29 listopada (wtorek), godz. 18.00

Spotkanie literackie: Borys Tynka prosto z Odessy z prezentacją książek autora - MBP, ul. Głowackiego 42.

 Borys Tynka należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, odeskich katakumbach, ukraińskiej Besarabii, Kijowie i jedynym Polakiem, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Jest honorowym ambasadorem Odessy w Polsce. 10 października na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka zatytułowana Sekrety Odessy.Podczas spotkania zapraszamy uczestników na wirtualne spacery po Odessie, a także odeskich katakumbach. Przez ostatnie miesiące przebywał w Odessie, do której przyjechał dzień przed napaścią Rosji na Ukrainę. Zajmował się na miejscu organizacją pomocy humanitarnej z Polski, apelował również o nią występując w polskich mediach. Posiada tysiące zdjęć z tego okresu.

Wyświetleń: 1749 komentarze: -
09:17, 11.11.2022r. Drukuj