piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie Wójta Gminy Rzekuń Bartosza Podolaka

Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń, stanął przed sądem i w poniedziałek 14 listopada usłyszał wyrok w sprawie nieprawidłowości przy budowie żłobka samorządowego, jakich dopatrzyła się prokuratura. Jaki jest wyrok sądu? 

Sprawa dotyczy sztandarowej inwestycji gminnej jaką jest "Budowa żłobka samorządowego w Rzekuniu wraz z zagospodarowaniem terenu" i przetargu na realizację tej inwestycji. Problem polegał na tym, że wójt miał złożyć fałszywe oświadczenie, w którym podał, że nie pozostaje w stosunku powinowactwa z członkiem organu zarządzającego wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego. Okazało się jednak, że wiceprezesem zarządu spółki biorącej udział w postępowaniu, jest brat jego żony (szwagier), co winno skutkować wyłączeniem go od udziału w postępowaniu.

Ustalenia prokuratury

Zdaniem prokuratury Bartosz Podolak, wójt Gminy Rzekuń, złożył fałszywe oświadczenie w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Do zdarzenia miało dojść 18 lipca 2019 roku. Wtedy to - zdaniem prokuratury - wójt gminy Rzekuń złożył fałszywe oświadczenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego "Budowa żłobka samorządowego w Rzekuniu wraz z zagospodarowaniem terenu" dotyczącego braku okoliczności uzasadniających potrzebę wyłączenia się wyżej wymienionego funkcjonariusza publicznego z przedmiotowego postępowania i działanie w ten sposób na szkodę interesu publicznego.

Zawiadomienie do prokuratury złożył Zbigniew W.

- W toku śledztwa przesłuchano w charakterze świadków członków komisji przetargowej, sekretarza gminy Rzekuń, zabezpieczono dokumentację przetargową oraz uzyskano stosowne pisemne informacje dotyczące finansowania inwestycji. W charakterze świadków przesłuchani zostali także przedstawiciele podmiotu wybranego w drodze przetargu do wykonania inwestycji - mówi Elżbieta Edyta Łukasiewicz, Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej.

Zabezpieczono również w oryginale kwestionowane oświadczenie.

- W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy w dniu 14 grudnia 2021 r. zostało wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Bartosza Podolaka, któremu zarzucono, że w dniu 18 lipca 2019 r. w Rzekuniu, (powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie) będąc funkcjonariuszem publicznym - Wójtem Gminy Rzekuń, działając jako kierownik zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą "Budowa żłobka samorządowego w Rzekuniu wraz z zagospodarowaniem terenu", będąc również uprzedzony o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych, złożył fałszywe pisemne oświadczenie, w którym podał, że nie pozostaje w stosunku powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia z członkiem organu zarządzającego wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego, co nie polegało na prawdzie, gdyż w rzeczywistości Grzegorz C. Wiceprezes Zarządu [...] Spółki biorącej udział w postępowaniu, jest bratem jego żony (szwagrem), co winno skutkować wyłączeniem go od udziału w postępowaniu, w związku z czym nie dopełnił swoich obowiązków, działając na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 §1 k.k. w zb. z art. 233 §6 k.k. w zw. z art. 233 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k - dodaje Elżbieta Edyta Łukasiewicz.

28 grudnia 2021 r. Bartoszowi Podolakowi ogłoszono wskazane postanowienie oraz przesłuchanego w charakterze podejrzanego. Zważywszy na treść złożonych wyjaśnień i konieczność rozpoznania wniosków dowodowych złożonych przez obrońcę podejrzanego, postępowanie było kontynuowane.

Do sądu trafił akt oskarżenia

Prokuratura podejmowała czynności mające na celu merytoryczne wyjaśnienie okoliczności sprawy. Rozpatrywano wnioski dowodowe obydwu stron. Jak informowała prokurator okręgowa Dorota Łada, 31 marca do Sądu Rejonowego w Ostrołęce skierowano akt oskarżenia przeciwko Wójtowi Gminy Rzekuń, Bartoszowi Podolakowi.

Przesłuchano wójta i szwagra

W poniedziałek 26 września odbyło się pierwsze posiedzenie sądu, na którym zaczęto rozpatrywać sprawę, obszerne wyjaśnienia złożył wójt, zeznawali też świadkowie.

Na kolejnej rozprawie, która odbyła się w poniedziałek 7 listopada, przesłuchano świadka Grzegorza C. - szwagra Bartosza Podolaka. 

- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Dla oskarżonego jestem szwagrem, czyli bratem żony oskarżonego. W ramach realizacji zadania inwestycyjnego w gminie Rzekuń, w postaci budowy żłobka samorządowego byłem członkiem zarządu partnera konsorcjum, gdzie liderem była firma (tu podano nazwę firmy). Biorąc pod uwagę to, że konsorcjum zostało zawarte i złożyło ofertę w przetargu publicznym, podjęliśmy się realizacji tego zadania - zeznawał świadek.

Grzegorz C. w swoich zeznaniach wspominał o złej współpracy z urzędem gminy. Jak twierdził, opóźnienia w realizacji zadania miały związek z opieszałością i błędami w projekcie.

"Na temat przystępowania do przetargu nie rozmawiałem z oskarżonym"

W dalszej części rozprawy przyszła pora na zadawanie pytań. 

- Pana łączy z oskarżonym stosunek powinowactwa. Czy miało to jakikolwiek wpływ na to, że pana firma przystąpiła do przetargu? - pytał sędzia Waldemar Ustaszewski. 

- Nie, moja firma nie była liderem w tym konsorcjum, nie mogła z resztą sama uczestniczyć w tym przetargu. Nie spełniała kryteriów. Ja byłem tylko partnerem, jako spółka, którą reprezentowałem - mówił świadek.

- Czy przed przystąpieniem do przetargu rozmawiał pan z oskarżonym? - pytał sędzia.

- Na temat przystępowania do przetargu nie rozmawiałem z oskarżonym. Wiedziałem, o tym przetargu, że on ma plany, ale to była wiedza powszechnie znana. Nie rozmawiałem o szczegółach - odpowiedział Grzegorz C.

Zapadł nieprawomocny wyrok

W poniedziałek 14 listopada w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce zapadł wyrok, który został odczytany w obecności wójta Bartosza Podolaka. 

Sąd uznał wójta Bartosza Podolaka za winnego zarzucanego mu czynu i zasądził karę grzywny w wysokości 8 tys. zł (100 stawek dziennych po 80 zł. Wyrok ma zostać wywieszony do publicznej wiadomości na tablicy w Urzędzie Gminy Rzekuń na okres dwóch miesięcy, a oskarżony ma pokryć koszty sądowe. 

Sąd wykluczył z kwalifikacji prawnej czynu art. 231 par. 1 kk., czyli przestępstwo urzędnicze polegające na niedopełnieniu obowiązków, przekroczeniu uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego.

- Nie ulega wątpliwości, że jako wójt gminy, oskarżony działał jako funkcjonariusz publiczny. Natomiast oskarżyciel publiczny już w samym zarzucie poza stwierdzeniem - nie dopełnił obowiązków, czym działał na szkodę interesu publicznego- w żaden sposób nie wykazał, na czym ta szkoda w interesie publicznym miałaby polegać. Taka szkoda nie może być abstrakcyjna, nie może być uogólniona. Nie można powiedzieć, że sam fakt naruszenia przepisu jest działaniem na szkodę (...) Musi być to konkretna szkoda, tutaj chyba takiej szkody nie było, skoro prokurator nawet nie próbował zawrzeć jej opisu w akcie oskarżenia, tylko ogólnikowo treść brzmienia przepisu 231 kk. powołał w tymże opisie czynu - mówił sędzia Waldemar Ustaszewski.

Co do złożenia fałszywego oświadczenia, sąd nie podzielił słów obrońcy Bartosza Podolaka.

- Tezy przedstawione przez obronę, jakoby oskarżony nie był pouczony o tej odpowiedzialności karnej, trudno w jakikolwiek sposób uznać za trafne, kiedy sam druk takiego oświadczenia zawiera pouczenie o odpowiedzialności karnej. Nie musi być to pouczenie wyrażone werbalnie, nie musi to być pouczenie cytowane treści przepisu karnego. Samo zawarcie tego pouczenia w oświadczeniu jest zupełnie wystarczające - dodaje sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny. Wójt ma prawo do odwołania, do sądu wyższej instancji.

Wójt Bartosz Podolak udzielił nam zgody na publikację wizerunku i pełnych danych osobowych w związku z toczącym się postępowaniem opisanym w niniejszym artykule.

Wyświetleń: 26943 komentarze: -
14:33, 14.11.2022r. Drukuj