wtorek, 6 grudnia 2022 r., imieniny Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś Katarzynki - to czas na zabawy imieninowe, ale też wróżby dla panów

Odpowiednikiem słynnych andrzejek są katarzynki obchodzone z 24 na 25 listopada. Niegdyś kawalerowie urządzali w tym czasie spotkania i wróżyli sobie przyszłość oraz termin ożenku. Znane było też porzekadło: "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny".

Powyższe powiedzenie związane było z jedną wróżbą polegającą na tym, że kawaler wkładał pod poduszkę dziewczęce przedmioty lub część żeńskiej garderoby, aby sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej. 

Katarzynki przetrwały do dziś w obrzędowości polskiego ludu, choć znacznie bardziej rozpowszechnione są wróżby andrzejkowe. Dla wszystkich katarzynki to czas na wróżby i dobrą zabawę.

Reklama

Jutro imieniny Katarzyny, a już dziś katarzynki

Z katarzynkami wiążą się powiedzenia i przysłowia:

Święta Katarzyna Adwent rozpoczyna

W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny

Jakie wróżby można wykonać w katarzynkowy wieczór lub noc z 24 na 25 listopada? oto przykłady:

- Wróżba z wiśni. Gałązkę wiśniową zerwaną tego dnia z drzewa wstawiano do wody i czekało się do Bożego Narodzenia. Jeśli gałązka zakwitła, wróżyło to ożenek w ciągu roku. Innym zwyczajem było wrzucanie do wody sosnowych igieł.

- Wróżba z kartek z imionami lub literami. 24 listopada można włożyć pod poduszkę karteczki z literami lub całymi imionami kobiet, z których zaraz po przebudzeniu należało wylosować jedną, która miała być przyszłą żoną lub trzy karteczki - każda z liter miała być zawarta w imieniu przyszłej wybranki serca.

Reklama

- Wróżba z suchego chleba. Panowie po katarzynkowych imprezach, rano 25 listopada zjadali kawałek suchej skórki od chleba. Mężczyzna, który jako pierwszy zjadł sucharka, miał najszybciej zmienić stan cywilny.

- Wróżby z kubkami. Pod każdy kubek należało schować mały gadżet związany ze ślubem np.: obrączka - oznacza szybki ślub, moneta - znak przypływu majątku związanego z ożenkiem, kłos zboża - symbol dobrostanu. Jeden kubek miał być pusty - kto go wybrał, z ożenkiem na pewno musi dłużej poczekać. Przed wyborem kubeczka mówili: "Kasiu, daj znać, co się będzie ze mną dziać".

Odsłon: 2815 komentarze: 0
14:05, 24.11.2022r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

LUSAR
Rolexin

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com