wtorek, 6 grudnia 2022 r., imieniny Mikołaja, Jaremy, Leontyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Prelekcja w MBP. "Romantyzm i klasycyzm to wdech i wydech albo skurcz lub rozkurcz ludzkiego serca w historii" (zdjęcia, wideo)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja  prof. dr. hab. Wiesława Rzońcy i dr. hab. Karola Samsela. Wykładowcy rozmawiali o polskim wieku XX wobec romantycznych tradycji literackich.

Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 24 listopada o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce. 

Reklama

- Naszym zadaniem dzisiejszym jest przedstawienie neoromantyzmu oraz recepcji prądów, nurtów światopoglądowych, odmian stylistycznych właściwych epoce Byrona, Goethego, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Lenartowicza itd. Zanim jednak powiemy o tym, jak rzeczy się miały w XX wieku, postawmy proszę pytanie, czy romantyzm sam nie był już rodzajem neoromantyzmu? Czy zatem romantyzm nie wpisuje się określoną tradycję kulturową? Tak właśnie rzeczy się mają. Tym samym zmierzamy do powiedzenia, że romantyzm bywa uważany za taki styl, taki nurt w dziejach kultury, który powraca i które powracają, jest nazywany nurtem cyklicznym, czyli takim nurtem, który przeplatałby się, mówiąc obrazowo, z klasycyzmem - mówił  prof. dr. hab. Wiesław Rzońca.

We wstępie dr. hab. Karola Samsela posłużył się barwnym określeniem "Romantyzm i klasycyzm to wdech i wydech albo skurcz lub rozkurcz ludzkiego serca w historii".

W spotkaniu brali także udział uczniowie z ostrołęckich szkół, którzy z zaciekawieniem słuchali wykładu.

Odsłon: 338 komentarze: 2
15:27, 24.11.2022r. Drukuj


Powrót


Barbara @ 22:59, 24.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...129

Bardzo ciekawy dwugłos z mnóstwem nieoczywistych opinii o wpływie romantyzmu na literaturę XX wieku. Panowie prelegenci dokonali niemal cudu - w iście telegraficznym skrócie ujęli to, co najważniejsze od III wieku (chrześcijaństwo katakumbowe) po współczesność, w tym twórczość Olgi Tokarczuk ( "Prowadź swój pług przez kości umarłych") i Różewicza. Wiele faktów literackich przypomnieli, ale też obudzili literacki niedosyt, np. na temat "Sonaty Belzebuba" Witkacego z apoteozą Muzyki... Dziękuję organizatorom i prelegentom. Pozdrawiam.

DoBarbara @ 21:55, 26.11.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83.24...77

Pani Barbaro
czy Pani nie ma innych zajęć jak lizanie cudzych czterech liter?

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

LUSAR
Rolexin

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com