piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Laweta na koszt sprawcy kolizji - kiedy przysługuje?

Kolizja drogowa bądź wypadek mogą stać się udziałem każdego kierowcy, niezależnie od stażu, liczby przejechanych kilometrów czy doświadczenia. Stres, zdenerwowanie czy choćby troska o najbliższych powodują, że poszkodowany nie będzie postępować racjonalnie.

Trudno oczekiwać, by kierowca takich sytuacjach analizował na chłodno, jak i za jaką cenę odstawić pojazd do warsztatu lub przydomowego garażu. Kiedy przysługuje laweta na koszt sprawcy kolizji lub wypadku?

  • Holowanie i laweta - jaka jest różnica?

  • Czy lawet jest za darmo?

  • Kto pokrywa koszty lawety?

  • Czy zakład ubezpieczeń zawsze zwraca za lawetę?

Czym się różni holowanie od transportu pojazdu na lawecie?

Czytelnicy mają okazję zetknąć się z taką terminologią, nie wiedząc jednocześnie, na czym polega różnica. Podobnie, jak i przy określeniach: kolizja i wypadek.

Warto przybliżyć te pojęcia, dzięki czemu tekst w swojej dalszej części będzie bardziej zrozumiały.

Reklama

Holowanie 

Holowanie polega na ciągnięciu uszkodzonego pojazdu za autem holującym. Zwykle odbywa się to przy pomocy specjalnych pasów, lin lub tzw. sztywnego holu.

Niezależnie od przyjętej metody, samochód holowany musi być na tyle sprawny, aby kierujący mógł reagować na sytuację na drodze.

Holowanie jest dozwolone w sytuacjach kiedy:

  • W terenie zabudowanym odbywa się z prędkością nie większą niż 30 km/h, natomiast w terenie niezabudowanym dozwolona prędkość nie przekracza 60 km/;

  • Pojazd holowany musi mieć sprawny jeden układ hamulcowy przy połączeniu sztywnym (sztywny hol), W przypadku połączenia giętkiego (pas, lina) - dwa;

  • W pojeździe holowanym musi przebywać kierowca, który ma uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu.

Transportu pojazdu na lawecie 

Wykorzystanie lawety w oczywisty sposób zwalnia właściciela pojazdu z powyższych ograniczeń. Uszkodzony pojazd wprowadzany jest na platformę auta transportowego i zostaje bezpiecznie odwieziony do miejsca docelowego.

Reklama

Kolizja 

Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym nikt nie poniósł szwanku na zdrowiu i życiu. Kolizja nie wymaga interwencji Policji, wystarczy pisemne oświadczenie sprawcy o jego winie.

Jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie przyczynia się do trudności w wyegzekwowaniu świadczenia ubezpieczeniowego. W takich sytuacjach zawsze warto skorzystać z pomocy prawnej, oferowanej przez kancelarię Helper cpp.

Wypadek 

Mianem wypadku określa się zdarzenie drogowe, w którym osoba bądź osoby uczestniczące poniosły szkody na zdrowiu. Wypadek zawsze obliguje uczestników do wezwania Policji.

Kto pokrywa koszty za lawetę, poszkodowany czy sprawca?

Część kierowców ponosi koszty pakietu Assistance, który między innymi zawiera klauzulę dotyczącą przewożenia pojazdu na lawecie. Jednak nie wszyscy.

Poza tym, w niektórych przypadkach wspomniany pakiet ogranicza liczbę opłat za usługi pomocy drogowej do pewnej liczby. Są też tacy kierowcy, którzy z różnych względów nie wykupili Assistance.

Tak czy inaczej, w przypadku kolizji bądź wypadku poszkodowany ma prawo domagać się pokrycia kosztów lawety z OC sprawcy.

Zwrot kosztów holowania z OC jest obowiązkiem osoby, która na skutek swojego zaniedbania, roztargnienia bądź dekoncentracji przyczyniła się do wypadku lub kolizji.

A co w sytuacji, kiedy sprawca nie wykazuje woli pokrycia kosztów transportu uszkodzonego auta?

Ponownie zachęcamy do skorzystania z pomocy prawnej. Specjaliści przygotują stosowne pisma do firmy zajmującej się ubezpieczeniem sprawcy i w razie decyzji odmownej przekażą sprawę do rozpatrzenia przez właściwy sąd.

Reklama

Procedura uzyskania pełnego świadczenia wygląda następująco:

  • Kancelaria zgłasza roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to etap przedsądowy;

  • W przypadku decyzji negatywnej prawnicy wkraczają na drogę sądową;

  • Oprócz stosownej dokumentacji klient kancelarii może liczyć na reprezentację prawną;

  • W zdecydowanej większości postępowań, orzeczenie sądu jest pomyślne dla poszkodowanego.

Dodajmy, iż taka forma postępowania przyczynia się do przyspieszenia działań ze strony firm ubezpieczeniowych. Współpraca z prawnikami w tym wypadku stawia poszkodowanego w korzystniejszej sytuacji.

Czy koszty auta zastępczego pokryje sprawca wypadku lub kolizji?

W niektórych przypadkach pojazd jest niezbędny. Wiąże się to z dojazdami do pracy czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Przestój auta w zakładzie mechanicznym mógłby spowodować znaczne straty. Jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym czasie samochodu zastępczego.

Niestety, wiąże się to ze znacznymi opłatami. Kto powinien je ponieść? Poszkodowanemu także należy się samochód zastępczy z OC sprawcy.

Podobnie, jak w wyżej omawiany przypadku transportu auta, tak i tutaj mamy do czynienia z winą sprawcy oraz kwestą zadośćuczynienia. Tę sprawę także warto przekazać kancelarii prawnej, która w imieniu klienta zgłosi roszczenie, a w razie konieczności podejmie stosowne kroki prawne.

Pamiętajmy, firmy ubezpieczeniowe dysponują własnymi działami prawnymi, które z oczywistych względów będą działać na rzecz swoich mocodawców. Poszkodowany nieobeznany z materią prawną może sobie nie poradzić. Współpraca z kancelarią nie tylko gwarantuje sukces. Daje też poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a tego nie da się wycenić.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 12984 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 11:44, 22.12.2022r. Drukuj


Powrót