sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Młodzież przejmuje stery w gminie Czerwin. O powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy rozmawiamy z Karoliną Kośnik i Katarzyną Kossakowską

W Czerwinie powołano Młodzieżową Radę Gminy. Młodzi wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili, że będą uczestniczyć w kreowaniu lokalnej przestrzeni. O działaniach i planach rozmawiamy z przewodniczącą rady Karoliną Kośnik oraz opiekunką rady Katarzyną Kossakowską.

Z inicjatywą utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy (MRG) wystąpił do Rady Gminy wójt Grzegorz Długokęcki, który wspiera działania młodzieży na terenie gminy. Opiekunką uczniów zaangażowanych społecznie została Katarzyna Kossakowska, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie, która nie tylko służy pomocą, ale też dopinguje młodych w działaniach.

Inicjatorem powołania rady był wójt Grzegorz Długokęcki

- Głównym pomysłodawcą powołania młodzieżowej rady był pan wójt i jemu należą się największe brawa, bo nie każdy samorządowiec, który ma na głowie dużo ważnych spraw, chce powoływać taką radę. Młodzież jest aktywna, idzie do przodu, ma pomysły i łatwo nie ustępuje, dlatego trzeba im poświęcać czas i zaangażowanie - mówi Karolina Kośnik, przewodnicząca MRG.

Pomysł pociągnął za sobą realne działania. Machina ruszyła w sierpniu 2022 roku.

- Złożono wniosek, który został pozytywnie zaopiniowany przez urząd marszałkowski. Pozyskaliśmy fundusze zewnętrzne w kwocie 18 tys. zł, które rozpisano na cztery zadania. Następnie złożono projekt uchwały, który przeszedł pozytywnie przez tzw. dorosłą radę gminy. 28 października 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie robocze, a już 15 listopada rada była powołana. Nasze działania były błyskawiczne - powiedziała Katarzyna Kossakowska.

Więcej chętnych niż miejsc w radzie!

Przed powołaniem rady zorganizowano spotkanie, na które zaproszono wszystkich chętnych, którzy zechcieliby się zaangażować w działania nowo powołanego organu. Była obawa, że nikt nie przyjdzie, że będzie trzeba zwrócić środki i zrezygnować z pomysłu. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że chętnych do zasiadania w radzie przybyło więcej aniżeli wolnych miejsc. 

- 28 października na spotkanie przyszło tak dużo osób, że przerosło to nasze oczekiwania. Osób, które deklarowały wstąpienie do rady było 21, a miejsc mieliśmy tylko 15. Chcieliśmy też, aby w radzie były osoby z różnych środowisk i przedstawiciele różnych szkół, zarówno ci ze szkół w Czerwinie i Piskach czy ci, którzy uczą się w szkołach w Ostrołęce. Łatwo nie było, ale jakoś trzeba było dojść do porozumienia. Chcieliśmy to zrobić sprawiedliwie. Ostatecznie zarządziliśmy głosowanie. W szkołach zorganizowano kampanie wyborcze, oddawano głosy na swoich kandydatów i w ten sposób udało się stworzyć pełną grupę - mówiła Karolina Kośnik.

Inauguracyjna sesja i wybory władz

I sesja Młodzieżowej Rady Gminy Czerwin odbyła się we wtorek 15 listopada 2022 w sali konferencyjnej urzędu gminy w Czerwinie. Nie zabrakło wielu zaproszonych gości. Młodzież miała też okazję usłyszeć niezwykle wartościową prelekcję pt. "Dlaczego samorząd jest ważny?" oraz mądre przesłanie dla młodych radnych, które zaprezentował wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.  Jak wspominają Karolina Kośnik i Katarzyna Kossakowska, przemówienie były bardzo wzruszające i mądre, było o pracy w samorządzie, poświęceniu, budowaniu niewidzialnych mostów, ale wygłoszone językiem skierowanym specjalnie do młodzieży, trafiające w ich umysły i serca.

Następnie młodzi radni przystąpili do wyboru władz. Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Gminy Czerwin została Karolina Kośnik, wiceprzewodniczącymi Zuzanna Chojnowska i Wiktoria Żebrowska, sekretarzem - Szymon Jabłonka, zaś skarbnikiem - Dominik Wielczyk. Opiekunką rady została formalnie wybrana Katarzyna Kossakowska, która od początku pilotowała i wspierała Młodzieżową Radę Gminy Czerwin.

Czym zajmuje się opiekun MRG? "Chcę wspierać, pomagać i słuchać, nie ingerować czy narzucać"

Katarzyna Kossakowska pracę z młodzieżą bardzo lubi, dlatego chętnie podjęła wyzwanie i została opiekunem młodzieżowej rady. 

- Chciałabym robić jak najmniej, bo chodzi o to, aby oddać pole młodym. Chcę, aby moja rola skupiała się na byciu przyjacielem, opiekunem, pomocnikiem. Będę obserwowała, wspierała i dopingowała, a gdy zajdzie potrzeba pomogę, wysłucham, zażegnam spory czy zorganizuję mediacje. Oczywiście zawsze służę pomocą jeśli chodzi o sprawy merytoryczne, składanie wniosków czy całą tzw. papierologię związaną z przepisami, uchwałami i sprawami, których młodzież sama nie da rady załatwić. Nie chcę natomiast niczego narzucać, ingerować czy pracować za nich. To jest przestrzeń dla młodzieży. Oczywiście moja praca to wolontariat - mówi Katarzyna Kossakowska.

Pierwsze zadania, wojaże, szkolenia, imprezy...

Tuż po pierwszej sesji młodzież wraz z opiekunami ruszyli do pracy i nauki, na edukacyjne wojaże i szukanie inspiracji. Celem pierwszej wycieczki był Sejm RP w Warszawie. Wycieczce od początku towarzyszyły wielkie emocje. Po gmachu oprowadzał ich Wicepremier i Minister Rolnictwa - Henryk Kowalczyk, który opowiedział też o pracy posłów, pokazał salę posiedzeń i zaprosił do restauracji sejmowej na obiad.

Kolejne działania w ramach rady to niezwykle ważne szkolenia, podczas których młodzież uczyła się komunikacji i współpracy.

- To było dla nas ważne szkolenie, z wzajemnej komunikacji i umiejętności porozumiewania się, prowadzenia dyskusji, przedstawiania własnych celów i potrzeb, wspólnego budowania czegoś wielkiego. Nie ukrywajmy, w radzie są silne osobowości, każdy ma własną wizję, dlatego takie spotkanie wiele nam dało, pozwoliło spojrzeć z innej perspektywy, nauczyć się wzajemnie słuchać, a czasami też ustąpić i oddać pole komuś innemu. Rola przewodniczącej rady jest, nie ukrywam, trudna, ale dam radę, lubię wyzwania i działanie, choć nie lubię tych oficjalnych tytułów. Jestem po prostu Karola, a mój tytuł mogę wykorzystać przy podpisywaniu zwolnień z lekcji  - mówi z humorem Karolina Kośnik.

"Stanowimy łącznik pomiędzy radą a szkołami. Słuchamy pomysłów innych, aby wspólnie pracować na rzecz naszej społeczności"

Praca w radzie to nie tylko spełnianie własnych pomysłów czy zachcianek. To przede wszystkim praca na rzecz lokalnej społeczności i wsłuchiwanie się w jej potrzeby. Tak robi młodzieżowa rada z Czerwina. Przedstawiciele poszczególnych szkół zbierają opinie i pomysły od szkolnych społeczności i przenoszą je na radę, gdzie będą miały szansę na realizację.

- To jest dobre, że nie zamykamy się tylko na nasze pomysły, ale słuchamy tych z otoczenia. Czekamy na wszelkie propozycje, uwagi i pomysły młodych mieszkańców naszej gminy, bo w ten sposób będziemy mogli zmieniać świat wokół nas na taki, jaki chcielibyśmy, aby był. Czekamy na sygnały, aby wspólnie pracować na rzecz lokalnej społeczności - dodaje Karolina Kośnik.

"Jesteśmy jeszcze świeżakami"

- To wszystko jest dla nas nowe, uczymy się i poznajemy nawzajem. Wiele spraw jest trudnych, ale też niezwykle ekscytujących. Jesteśmy jeszcze świeżakami, ale pilnie się uczymy  - mówi Karolina.

Rada już nawiązuje kontakty z innymi samorządami, szuka inspiracji i okazji do współpracy.

- Od samego początku współpracujemy z Pawłem Niewiadomskim, radym Miasta Ostrołęki i opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki, który wiele nam pomógł, udzielił mnóstwa wskazówek. Pomaga też bardzo, wspomniany już, wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski. Pragniemy odwiedzić inne samorządy, zobaczyć jak funkcjonują, jak pracuje młodzież. To wszystko przed nami - mówiła Katarzyna Kossakowska.

Nowe wyzwania jeszcze przed nimi...

Młodzieżowa rada angażuje się w kolejne inicjatywy - wspierała koncert bożonarodzeniowy w Czerwinie, ogłosiła też konkurs na logo Młodzieżowej Rady Miasta, a po nowym roku kolejne wyzwania, o których zapewne niebawem usłyszymy.

Chcesz skontaktować się z Młodzieżową Radą Gminy Czerwin? Pragniesz podejrzeć, w co się angażują i co planują? Nic nie stoi na przeszkodzie! Grupa ma swoją stronę na Facebooku - znajdziesz tam wszystkie nowinki z życia MRG. Pisz, zgłaszaj pomysły i angażuj się, jak oni, w kreowanie lokalnej przestrzeni naszych miast i wsi.

Wyświetleń: 3569 komentarze: -
10:44, 27.12.2022r. Drukuj