sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: Lekarz odesłał matkę z chorym niemowlęciem do Drężewa. NFZ komentuje sprawę

Na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w ostrołęckim szpitalu zgłosiła się matka z gorączkującym, siedmiomiesięcznym dzieckiem. Lekarz, zamiast zbadać niemowlę, miał odesłać je z powrotem do przychodni w Drężewie, zostawiając bez pomocy. Sprawę skomentował NFZ. 

O zdarzeniu poinformowała nas czytelniczka. Do sytuacji miało dojść 6 stycznia br.

W Drężewie nie było lekarza 

Kobieta z chorym dzieckiem pojechała najpierw do przychodni w Drężewie. Na miejscu okazało się jednak, że w lecznicy nie ma lekarza dyżurnego, ponieważ pojechał na wezwanie do Myszyńca. Miał wrócić dopiero za kilka godzin. 

Reklama

- Około godziny 16.00 pojechałam z moim 7-miesięcznym synem do przychodni w Drężewie. Niestety, na miejscu okazało się, że lekarza dyżurnego nie ma i będzie dopiero za kilka godzin, gdyż pojechał karetką za Myszyniec na jakąś akcję. Pani pielęgniarka powiedziała, żebyśmy poczekali, albo przyjechali za jakieś dwie godziny. Jednak, gdy zobaczyła, że jesteśmy z małym dzieckiem, spytała, czy coś poważnego. Odpowiedziałam, że syn ma bardzo wysoką gorączkę i nie mogę jej zbić lekami przeciwgorączkowymi. Poradziła, żebyśmy pojechali do szpitala w Ostrołęce. Tam powinni przyjąć dziecko - relacjonuje czytelniczka. 

Lekarz z Ostrołęki: "Proszę jechać do Drężewa"

Matka w poszukiwaniu pomocy udała się do ostrołęckiego szpitala na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Poinformowała rejestratorkę, że nie mieszka w Ostrołęce. Lekarz miał odmówić zbadania dziecka i odesłać je z powrotem do Drężewa. Choć kobieta była świadkiem, jak chwilę wcześniej przyjął dziecko, które również nie było z miasta. 

- Gdy dotarliśmy do szpitala na nocną i świąteczną pomoc medyczną, spytałam się w rejestracji gabinetu, czy przyjmą nas, bo jesteśmy spoza Ostrołęki. Pielęgniarka odpowiedziała, żeby poczekali i zapytali się lekarza. Gdy lekarz skończył badanie dziecka, które też było spoza Ostrołęki (rozmawiałam z ojcem tego dziecka, że też byli w Drężewie i kazali tu przyjechać), zapytałam, czy przyjmie nas, bo jesteśmy spoza Ostrołęki, a lekarza w Drężewie nie ma. Doktor odpowiedział, że on nie będzie ze swojego dyżuru schodził, skoro ma na głowie tylu pacjentów. Odpowiedziałam mu, że to przecież małe dziecko, a on na to: "To tylko przeziębienie. Proszę jechać do Drężewa", po czym wrócił do gabinetu - kontynuuje opowieść czytelniczka. 

Zdarzenie komentuje NFZ

Reklama

Sprawę skierowaliśmy do Narodowy Fundusz Zdrowia. Rzecznik, komentując zdarzenie przypomniał pacjentom o możliwości wnoszenia skarg na złe praktyki lekarzy. 

- Dla pacjenta zamieszkałego (przebywającego) na danym obszarze zabezpieczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, potrzebującego skorzystania z przedmiotowych świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych, nie ma ograniczeń terytorialnych. Świadczeniodawcy zobowiązani są do udzielania świadczeń zgłaszającym się pacjentom bez względu na miejsce ich zamieszkania (pobytu). Odsyłanie zgłaszających się pacjentów posiadających miejsce zamieszkania na terenie powiatu ostrołęckiego do punktu NiŚOZ w Drężewie uzasadniane "rejonizacją”, stanowi ograniczenie dostępności do świadczeń. Pacjent ma prawo zgłosić tego typu zdarzenia do NFZ w trybie skargowym, opisanym dokładnie tu: http://nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-zlozyc-skarge/. - informuje Piotr Kalinowski, główny specjalista Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ. 

Rejonizacja nie istnieje 

Temat odsyłania pacjentów z powiatu ze szpitala do przychodni w Drężewie powraca jak bumerang. Problem opisywaliśmy na łamach naszego serwisu w lipcu ubiegłego roku. Stanowisko NFZ w tej kwestii jasne: "Rejonizacja nie istnieje".

- Informuję, że dla pacjenta zamieszkałego/przebywającego na danym obszarze zabezpieczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, potrzebującego skorzystania z przedmiotowych świadczeń udzielanych w warunkach ambulatoryjnych, nie ma ograniczeń terytorialnych. Świadczeniodawcy zobowiązani są do udzielania świadczeń zgłaszającym się pacjentom bez względu na miejsce ich zamieszkania/pobytu. Miejsce zamieszkania/pobytu, rozumiane jako adres przebywania pacjenta, ma znaczenie wyłącznie w przypadku realizacji świadczeń udzielanych w trybie wyjazdowym – obszary zabezpieczenia zostały wyznaczone przy uwzględnieniu możliwości udzielenia świadczenia w jak najkrótszym czasie - informował Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ.

Warto o tym pamiętać, gdy będziemy musieli udać się po pomoc na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Od redakcji:

O skomentowanie sprawy poprosiliśmy także ostrołęcki szpital. Czekamy na odpowiedź. 

Wyświetleń: 10605 komentarze: -
11:18, 18.01.2023r. Drukuj