niedziela, 28 kwietnia 2024 r., imieniny Pawła, Walerii, Ludwika

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy krytyka zabija ambicje młodych zespołów? Piotr Sierzputowski o pasji do muzyki, hejcie i pracy nad sobą (podcast)

Twórcom nie jest łatwo. Niezależnie od tego czym para się artysta, zawsze narażony jest na krytykę i niepochlebne komentarze. Czy umiemy sobie z tym radzić? Czy możemy się tego nauczyć? O pasji do muzyki, ale też zmaganiu z krytyką i ciągłej pracy nad własnym charakterem rozmawiam z Piotrem Sierzputowskim.

Pasja do muzyki zrodziła się w Piotrze bardzo wcześnie, ale do publicznych wystąpień, koncertów, grania w zespołach i w końcu powołania do życia własnej formacji Karrakan oraz szkoły nauki gry na gitarze minęło dużo czasu. Muzyk musiał do tego dojrzeć, a po drodze wysłuchać kilku cennych rad, dać się namówić czy zainspirować.

- Nie było jednej osoby, która by mnie zainspirowała do tego, aby grać i założyć zespół. To było wiele osób. Jest takie powiedzenie, że człowiek jest sumą ludzi, których spotkał. Kiedyś, gdy miałem może 13 lat, spotkałem kolegę, z którym grałem na gitarze. On mi pokazał kilka rzeczy, zaczęliśmy pisać utwory i już wtedy wiedziałem, że chcę grać w zespole - mówi Piotr Sierzputowski.

Reklama

Czy krytyka zabija ambicje młodych zespołów?

Karrakan zagrał pierwszy koncert w październiku 2014 roku w Gdyni, w klubie Ucho. Później wszystko potoczyło się naturalnie. Odzew od publiczności był fantastyczny, także podczas koncertów w Ostrołęce. Ale nie zabrakło także krytyki. I właśnie hejt oraz krytyka stały się nieodłącznym elementem życia artystycznego, ale także niemal każdego członka społeczeństwa. 

- Każdy ma prawo do krytyki i wyrażania swoich opinii, ale powinniśmy nauczyć się krytykować, bo robiąc to nieumiejętnie szkodzimy nie tylko tym krytykowanym, ale także samym sobie - mówi Piotr.

Jak nauczyć się odrzucać niekonstruktywną krytykę? "Jeśli ktoś boi się krytyki, to sprzedaje najlepsze elementy swojej osobowości"

To, że żyjemy w świecie mediów społecznościowych sprawia, że niemal nieustannie jesteśmy narażeni na krytykę, ocenę innych, hejt. Dotyka to nie tylko artystów muzyków i twórców. Czy można nauczyć się odrzucać czy ignorować hejt? Czy powinniśmy w ogóle zaprzątać sobie głowę opiniami ludzi nieznających się na temacie, zupełnie obcych, dla których krytykowanie innych jest wynikiem ich własnych frustracji?

- Musimy nauczyć się radzić sobie z tym. Nie jest to łatwe, bo łatwo to tylko powiedzieć, ale można się tego uczyć. U niektórych ta złość na krytykę nigdy nie zniknie, ale jeśli chcesz robić coś ciekawego i mieć ciekawe życie, musisz nauczyć się radzić sobie z krytyką. Jak masz ambicje i chcesz coś robić, to jest to twoja najpiękniejsza cecha. Często nasze najpiękniejsze cechy odsuwamy na bok tylko dlatego, że jakiś nieznajomy, anonimowy ktoś nas skrytykuje. To jest głupi powód. Strach jest wielki, ale powód jest malutki. Jeśli ktoś boi się krytyki, to sprzedaje najlepsze elementy swojej osobowości - dodaje Piotr.

Masz w sobie coś pięknego - do roboty!

Chcesz posłuchać więcej na temat pogoni za marzeniami, pasji do muzyki, uczenia się gry na gitarze, ale przede wszystkim radzenia sobie z krytyką, odrzucania hejtu i realizowania swoich pasji, zapraszamy do wysłuchania podcastu, którego gościem był Piotr Sierzputowski, lider zespołu Karrakan.

 

Wyświetleń: 5179 komentarze: -
14:12, 25.08.2023r. Drukuj