wtorek, 30 kwietnia 2024 r., imieniny Katarzyny, Mariana, Lilii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Przeżył wybuch bomby atomowej w Nagasaki. Poznajcie bliżej brata Zenona Żebrowskiego z gminy Czarnia (wideo)

24 kwietnia przypada 42. rocznica śmierci brata Zenona Żebrowskiego - pochodzącego z Surowego w gminie Czarnia Misjonarza Japonii. W tym roku, w rocznicę jego śmierci, w Tokio odbędzie się sympozjum naukowe. A my zapraszamy do Czarni, gdzie funkcjonuje Muzeum Brata Zenona.

Brat Zenon czyli Władysław Żebrowski urodził się około 1898 roku we wsi Surowe (dziś w gminie Czarnia). O jego dzieciństwie i młodości niewiele wiemy. W 1925 roku zgłosił się jako kandydat do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (jedna z odnóg franciszkanów) w Grodnie i przyjął imię zakonne Zenon.

Reklama

Tam poznał Maksymiliana Marię Kolbego, którego został najbliższym współpracownikiem. Z Grodna wraz z nim przeniósł się pod Warszawę, gdzie wspólnie zakładali klasztor Niepokalanów. Również wspólnie wyjechali w 1930 roku na misję w Japonii - Kolbe wrócił do Polski w 1936 roku, brat Zenon został tam do końca życia.

Polscy franciszkanie swoją działalność misyjną rozpoczęli w Nagasaki, tu założyli klasztor, tu też zaczęli wydawać - ukazujące się do dziś - pismo. Brat Zenon Żebrowski przeżył w Nagasaki wybuch bomby atomowej. Widząc tragedię ludności, całą swoją energię poświęcił działalności charytatywnej. Zakładał sierocińce dla dzieci i budował osiedla dla bezdomnych. Został za to uhonorowany przez cesarza Japonii Orderem Świętego Skarbu. W roku 1979 u stóp góry Fudżi stanął pomnik brata Zenona. Franciszkanin, nazywany Misjonarzem Japonii, zmarł w Tokio w 1982 roku.

Reklama

Pamięć brata Zenona szczególnie kultywowana jest w Czarni, gdzie znajduje się - w starej plebanii przy miejscowym kościele - Muzeum Brata Zenona.

W 42. rocznicę śmierci brata Zenona w Japonii odbędzie się poświęcone mu sympozjum naukowe. Jednym z jego uczestników będzie Grzegorz Pragacz - były komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej, członek Towarzystwa Kurpiowskiego "Strzelec" w Czarni.

W Czarni planowana jest także publikacja specjalnego wydawnictwa poświęconego bratu Zenonowi Żebrowskiemu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, jaki nagraliśmy w Czarni. O bracie Zenonie Żebrowskim opowiada w nim Witold Kuczyński - znany regionalista, kierownik zespołu Carniacy, a także wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski, który zdradza bardzo ciekawe plany inwestycyjne gminy związane z postacią brata Zenona:

Przedstawiamy także fragmenty prezentacji, która zostanie pokazana na konferencji w Tokio:

Przeczytaj też:

Nie tylko brat Zenon Żebrowski. Poznajcie historię polskiego franciszkanina w Japonii. To kuzyn wójta gminy Kadzidło

Piotr Ossowski

Wyświetleń: 7437 komentarze: -
09:53, 15.04.2024r. Drukuj