poniedziałek, 20 maja 2024 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Śledztwo w sprawie elektrowni węglowej w Ostrołęce. Prokuratura czeka na kluczową opinię

Czy przy budowie elektrowni węglowej w Ostrołęce doszło do przestępstwa? Odpowiedzi na to pytanie szuka Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Jakie są najnowsze ustalenie śledztwa?

Już prawie dwa lata trwa śledztwo dotyczące ewentualnych nieprawidłowości przy budowie elektrowni węglowej w Ostrołęce. Choć projekt został już dawno zarzucony, śledczy wciąż badają czy ktoś jest winny zmarnowanych pieniędzy, które poszły na budowę elektrowni. Najbardziej widocznym znakiem tej inwestycyjnej katastrofy były słynne dwie wieże, czyli ponadstumetrowe elementy konstrukcyjne elektrowni, które zostały wzniesione i po krótkim czasie wyburzone.

Reklama

Dziś na miejscu, gdzie wznoszono elektrownię węglową budowana jest elektrownia gazowa - przez inną spółkę i z niewielkim tylko wykorzystaniem wybudowanej "pod węglówkę" infrastruktury.

- W śledztwie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku badany jest wątek dotyczący niegospodarności przy realizacji projektu pn. "Budowa Elektrowni Ostrołęka C" - zasilanej węglem, skutkującej wyrządzeniem Elektrowni Ostrołęka Sp. z o.o. oraz Energa S.A. i Enea S.A., szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, tj. o czyn z art. 296 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 296 par. 1 kodeksu karnego - poinformował nas rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Zbigniew Szpiczko.

Przywołany przez prokuratora Szpiczkę artykuł kodeksu karnego w paragrafie 1 brzmi:

Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

A paragraf 3 tegoż artykułu kodeksu karnego, określający szkodę majątkową jako "wielkich rozmiarów" zaostrza wymiar kary - od roku do 10 lat.

- Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w dniu 12 lipca 2022 r. i powierzone jest w całości do prowadzenia CBA Delegaturze w Gdańsku. Postępowanie zainicjowało m.in. zawiadomienie złożone przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz Pana Adama Szłapkę - posła na Sejm. Aktualnie zostało przedłużone do dnia 12 września 2024 r. Śledztwo toczy się w sprawie (in rem). Termin jego zakończenia nie jest obecnie możliwy do wskazania. W sprawie wykonano szereg czynności procesowych, w tym m.in. zgromadzono obszerną dokumentację źródłową oraz powołano dwóch biegłych specjalistów ds. finansów przedsiębiorstw, rynków finansowych, wyceny instrumentów finansowych i przedsiębiorstw, celem sporządzenia pisemnej opinii dotyczącej zasadności podjęcia decyzji o wznowieniu inwestycji budowy bloku węglowego Elektrownia Ostrołęka C, a także zasadności odstąpienia od kontynuacji tego zadania. Opinia powinna zostać sporządzona do końca sierpnia 2024 roku - informuje rzecznik Szpiczko.

Przeczytaj:

Prezes NIK o zawiadomieniu do prokuratury w sprawie straty 1 mld zł na elektrownię. "To jest olbrzymia niegospodarność"

Kiedy audyt w sprawie ostrołęckiej elektrowni?

Czy odpowiedzialni za decyzję o budowie elektrowni węglowej w Ostrołęce zapłacą z własnej kieszeni? Enea pozywa... swój były zarząd

Czy będzie komisja śledcza ws. budowy ostrołęckiej elektrowni?

Piotr Ossowski

Wyświetleń: 4389 komentarze: -
13:46, 09.05.2024r. Drukuj