piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gala "Kurpiki 2018" (zdjęcia, wideo)

Po raz osiemnasty wręczono "Kurpiki". Nagrody Związku Kurpiów, tzw. "Kurpiowskie Oscary" są już pełnoletnie, a przyznano je w dziesięciu kategoriach. Nic dziwnego, że sala widowiskowa Ostrołęckiego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy kilku okolicznych powiatów i miasta Ostrołęki. Nie brakowało jednak gości z dużych Polskich miast jak Gdańsk czy Warszawa i Łódź. Jedna z Kurpianek - jak mówił prezes Związku Kurpiów Mirosław Grzyb - specjalnie przyjechała na galę z zagranicy.

Reklama- Zaczęło się niewinnie 15 grudnia 2001 roku w Lelisie na opłatku wigilijnym "Związku Kurpiów". Następne "Kurpiki" to już gala iście oscarowa tutaj w OCK. Kto z Państwa był na pierwszej gali - pytał Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Później były gale druga, trzecia, czwarta... i tak jest co roku i mam nadzieję będzie, dopóki świat i Kurpie istnieją. My Kurpie, obok wspaniałej historii i kultury mamy też niełatwe charaktery, wiemy o tym. Powiedzenia "zawzięty jak Kurp", "uparty jak Kurp" to jedne z łagodniejszych, ale tylko dzięki upartości tylko dzięki ciężkiej pracy przetrwaliśmy głody i chłody, wojny szwedzkie i niemieckie, i trwamy w swojej kulturze na swojej ziemi do dzisiaj. A co do cech, obok tego, że mamy też pozytywy - nie wypada się chwalić - można się do nas przyzwyczaić lub nawet zakochać. Przekonało się o tym wielu tzw. "ptoków", którzy na Kurpiach znaleźli swoje miejsce, bądź drugie połowy - mówił Mirosław Grzyb.

Statuetki przyznane zostały w dziesięciu kategoriach: talent, nauka i pióro, muzyka i taniec, twórczość ludowa, edukacja regionalna, działalność publiczna, pracodawca, promowanie regionu, budzenie tożsamości, ochrona dziedzictwa kulturowego.

- "Kurpiki" stały się dorosłe. Dzisiaj kończą osiemnaście lat, które zleciały bardzo szybko. Gdy tegoroczni zdobywcy "Kurpików" będą stali na scenie, zaśpiewajmy im razem "sto lat" - powiedział Mirosław Grzyb.

ReklamaUroczystość wręczenia statuetek uświetnił występ Alicji Serowik przy akompaniamencie muzyków: Michał Marek Ciesielski (fortepian), Michał Bąk (kontrabas), Arkadiusz Czernysz (akordeon), Adam Golicki (perkusja) oraz Kwartet Bonsai: Magdalena Mitkowska-Zwijacz (skrzypce), Sylwia Namroży (skrzypce), Zuzanna Bąk (altówka), Weronika Kulpa (wiolonczela). Laureatom na scenie towarzyszyła Magdalena Konieczek (skrzypce).

Pełna lista laureatów poniżej.

Muzyka i taniec:
- Alicja Serowik - wokalistka jazzowa pochodząca z Podlasia, która wydała płytę z pieśniami kurpiowskimi,
- Czesław Federewski - regionalista, członek Kurpiowskiego Zespołu Ludowego "Pod Borem" z Zawad.

Pracodawca: Firma Agromasz z Ostrołęki

Promowanie regionu: Elżbieta i Mirosław Żebrowscy prowadzący gospodarstwo agroturystyczne "Ela" w Wydmusach

ReklamaOchrona dziedzictwa kulturowego:
- Cecylia i Wincenty Staśkiewiczowie - twórcy ludowi zajmujący się wycinankarstwem,
- Jarosław Cholewicki - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Edukacja regionalna: Halina Cichoń - nauczycielka realizująca w szkole program nauki dialektu kurpiowskiego.

Talent:
- Anna Ceberek - znana na Kurpiach wycinankarka,
- Grzegorz Łomacz - sportowiec pochodzący z Ostrołęki, w 2018 roku z reprezentacją Polski zdobył tytuł mistrza świata w siatkówce.

Twórczość ludowa: Krystyna Świder - znana i ceniona hafciarka i koronczarka z Kadzidła, która często prowadzi warsztaty i naucza fachu młode pokolenia.

Nauka i pióro: Małgorzata Urszula Laska - mieszkająca w Niemczech autorka książek dla dzieci, poetka i pisarka, która wielokrotnie gościła w szkołach na terenie powiatu ostrołęckiego.

Budzenie tożsamości: Stanisława Ferenc - przewodnicząca Koło Gospodyń Wiejskich w Jednorożcu, kierownik folklorystycznego zespołu "Kurpie z Jednorożca".

Działalność publiczna: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Oprócz nagród przyznanych przez "Związek Kurpiów", wręczono nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymał ją znany w Ostrołęce i regionie wikliniarz Wiesław Kuskowski.

Zobacz zdjęcia:
Gala "Kurpiki 2018"



Wyświetleń: 4705 komentarze: -
07:00, 23.02.2019r. Drukuj