piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Finansowi naciągacze staną przed sądem. Jest akt oskarżenia

Ostrołęcka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie piramidy finansowej, w wyniku której doszło do wyłudzenia od pokrzywdzonych kwoty ponad miliona złotych. Zarzuty popełnienia wielokrotnego oszustwa usłyszało małżeństwo - Michał C. i Monika Dorota C.

Sprawę opisaliśmy w naszym serwisie po tym, jak otrzymaliśmy od czytelnika informację z ostrzeżeniem przed nieuczciwymi praktykami i oszustwami na dużą skalę. Prowadzony proceder znany był też w ostrołęckiej policji, a w sprawie, jak poinformowali wówczas funkcjonariusze, zatrzymano dwie osoby - kobietę i mężczyznę.

ReklamaŚledztwo przeciwko małżeństwu Michałowi C. i Monice Dorocie C. prowadziła Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

- Działalność oskarżonych oparta była na mechanizmie tzw. piramidy finansowej. Polegał on na pozyskaniu przez jej założycieli jak największej liczby uczestników, którzy wprowadzeni w błąd co do możliwości osiągnięcia obiecanych zysków, wpłacali im pieniądze, a także działając pod wpływem błędu, nakłaniali inne osoby do wpłacenia środków pieniężnych - informuje ostrołęcka prokuratura.

Michał C. nie był w stanie prowadzić działalności gospodarczej lub inwestycyjnej, która przynosiłaby zyski od 5 do 100 proc. miesięcznie od zainwestowanych środków, więc stworzona przez oskarżonych piramida finansowa z góry była skazana na upadek.

Reklama- System ten wymagał lawinowego dopływu nowych uczestników, a taka możliwość była ograniczona. Zgodne z ustaleniami wypłaty środków pierwszym uczestnikom piramidy spowodowały, że kolejne osoby liczyły pewne i wysokie zyski. Piramida finansowa funkcjonowała dopóki suma wycofywanych przez uczestników pieniędzy była niewielka w stosunku do napływających do systemu nowych środków, natomiast kiedy żądania poszczególnych osób do wypłaty zysków nasiliły się - upadła - czytamy na stronie prokuratury.

Na funkcjonowanie piramidy finansowej wskazuje, że jedynym istotnym źródłem zysków uczestników były wpłaty od kolejnych osób.

- Mechanizm oszustw polegał także na wykorzystaniu łatwowierności osób trzecich w tym wypadku Jarosława K. Piramida była skuteczna pomimo tego, że większość osób, które wpłacały pieniądze - znały się. Dopiero upadek piramidy spowodował, że zorientowali się oni w całym systemie i wzajemnie wymienili informacje - czytamy.

ReklamaDziałalność małżonków miała wiązać się też m.in. z prowadzeniem sklepu jubilerskiego w Myszyńcu oraz nakłanianiem innych osób, aby w swoim imieniu zawierały niekorzystne dla inwestorów umowy.

Zarzuty wielokrotnego oszustwa obejmującego mienie znacznych rozmiarów przedstawiono Michałowi C. i Monice Dorocie C. 4 stycznia br. W poniedziałek 18 lutego Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce skierowała akt oskarżenia przeciwko małżeństwu do ostrołęckiego sądu okręgowego.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Za zarzucone im przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wobec obu oskarżonych stosowany jest izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Wyświetleń: 7506 komentarze: -
15:22, 25.02.2019r. Drukuj