piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Remont ulic, miejska zieleń, wał przeciwpowodziowy. Główne tematy spotkania w ratuszu (wideo)

Lokalne media po raz kolejny zaproszono do urzędu miasta na spotkanie prasowe. Nie było wiodącego tematu, dlatego też można było poruszyć różne sprawy, ważne dla mieszkańców. Do dyspozycji dziennikarzy był prezydent Łukasz Kulik. Włodarzowi towarzyszył Piotr Potulski, kierownik biura prasowego ratusza. 

Prezydent naszego miasta starał się wyczerpująco odpowiadać na każde pytanie zadane przez ostrołęckich dziennikarzy.

Głównie poruszano sprawy związane z inwestycjami drogowymi.

ReklamaRemont Ostrowskiej i Słowackiego do końca sierpnia?

- Jeśli chodzi o remont ul. Ostrowskiej i Słowackiego, to wykonawca złożył do nas pismo, w którym wskazał, że nie mógł wykonać tego remontu w terminie, ponieważ powinno nastąpić tam przepięcie sieci gazowej. Wykonuje je firma, która współprace z PGNiG. Są to dwie ekipy w kraju, które mają ograniczone terminy. Ponadto podczas wykonywania prac do ronda na ulicy Przemysłowej po lewej stronie odkryto warstwy torfowe ziemi, które mają słabą nośność. Zostały wykonane badania, które to potwierdziły. Do końca sierpnia ma się zakończyć remont, a czy się skończy? Jest postęp prac, ale nie do końca zgodny z harmonogramem - powiedział Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

Co z ulicą Blachnickiego?

Remont ulicy Blachnickiego miał się zakończyć w 2018 roku. Nie zakończył się. Stan ulicy, zwłaszcza w roku szkolnym, kiedy rodzice i dzieci chcą dostać się do pobliskich placówek edukacyjnych, przysparza wielu problemów.

- Inwestor zobowiązał się, że do końca sierpnia zakończy w zakresie budowlanym całą inwestycję, a do 15 września zasadzi zieleń i wykona oznakowanie. Jeśli chodzi o wykonalność, to mamy zrobione parkingi w 50 proc., chodniki i asfalt nie są zrobione w ogóle, krawężniki w ok. 50 proc. Blachnickiego jest do skończenia w dwa tygodnie, tylko muszą być ludzie i materiał. Jak się nic nie ruszy, trzeba będzie rozwiązać umowę - stwierdził włodarz miasta.

Jak udało nam się dowiedzieć, wykonawca ulicy Blachnickiego (firma Ostrada) chciał odstąpić od umowy, co potwierdził prezydent Kulik. - Był taki zamiar. Wszystko kwestia dobrych prawników. W każdym momencie wykonawca może odstąpić od wykonania zadania, ale pod pewnymi konsekwencjami. Były takie dyskusje. Cały problem powstał na jesieni tamtego roku - powiedział.

ReklamaZ Cieplińskiego mogą być trudności

Miasto będzie miało prawdopodobnie trudności w uregulowaniu kwestii właścicielskich nieruchomości, które kolidują z budową ulicy Cieplińskiego na nowym osiedlu bloków.

- W przyszłym tygodniu mamy spotkanie z projektantem, który wygrał postępowanie na sporządzenie dokumentacji na Cieplińskiego i Ostrołęckich Harcerzy. Jak projektant stworzy wstępny zarys, będziemy wiedzieć wówczas jak szeroka będzie ta ulica i chodniki, wtedy rozpoczną się negocjacje. Był problem na samej ulicy Cieplińskiego. Jest co najmniej jedna właścicielka, która na pewno się nie zgodzi. Teren ten będzie nie tyle odkupowany, co przejmowany przez miasto, będziemy wypłacać oczywiście odszkodowania. Natomiast pozyskanie terenu, nie jest warunkiem rozpoczęcia inwestycji. Liczymy się z konsekwencjami finansowymi. To samo będzie na ul. Kolejowej i 5 Pułku Ułanów, podejrzewam - poinformował prezydent Ostrołęki.

Utrzymanie miejskiej zieleni w rękach OPK

Do tej pory utrzymaniem zieleni miejskiej w mieście zajmowało się kilka jednostek. Obecnie ten obowiązek należy do Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

-  Utrzymaniem zieleni i sprzątaniem miasta zajmuje się już Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Komunalne, a nie jak do tej pory kilka jednostek. Myślę, że wyjdzie to na plus - zdradził Łukasz Kulik.

Zostanie rozpisany też konkurs na ogrodnika miejskiego.

- Chcemy, żeby w mieście była osoba, która będzie miała wizję miejskiej zieleni, będzie wiedziała merytorycznie jak i kiedy tym należy się zajmować, kiedy przyciąć np. żywopłoty - poinformował.

ReklamaWał będzie naprawiony

Podczas spotkania poruszono też temat wału przeciwpowodziowego, który został uszkodzony w połowie czerwca br.

- Po awarii wału, w pierwszej kolejności podjęliśmy działania, żeby zabezpieczyć tę dziurę. To jest priorytet i to musimy zrobić do jesieni. Zostało rozstrzygnięte postępowanie na sporządzenie dokumentacji naprawczej tego wału. Wygrała firma z Poznania. Zajmuje się ona budowlami hydrologicznymi, więc ma doświadczenie. Kwestia zrobienia tej dokumentacji to jest koniec sierpnia. Później w okresie wrzesień-październik mamy czas na wykonanie tego. Jak już będziemy znali kwotę, to będziemy wnioskowali o środki - powiedział Łukasz Kulik. - To nie jest jedyny przepust, który kwalifikuje się do remontu w tej chwili. Drugi znajduje się na ulicy Szwedzkiej - dodał.

O naprawie wału prezydent mówił też podczas ostatniej sesji.

Spotkanie prasowe odbyło się w czwartek 8 sierpnia.

Wyświetleń: 4920 komentarze: -
15:27, 08.08.2019r. Drukuj