piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dyrektor Meditransu w Ostrołęce: "Urząd wojewódzki nie posiada ani pracowników ani odpowiedniego zaplecza technicznego, które są potrzebne do utworzenia własnej dyspozytorni" (zdjęcia, wideo)

PiS nie ustaje w dążeniach do podziału Mazowsza. Ostatnie doniesienia medialne mówią, że prace nad projektem ustawy nabierają tempa. Planowane są też zmiany w ratownictwie medycznym. Od 1 stycznia 2021 r. ma zostać zlikwidowana dyspozytornia karetek w Ostrołęce. W tej sprawie zorganizowano konferencję.

Od nowego roku Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Dla mieszkańców północnego Mazowsza zmiany oznaczałyby, że o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec, Warszawy lub Radomia.Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego.

Reklama

Zdaniem Mirosława Dąbkowskiego, dyrektora SP ZOZ Meditrans Ostrołęka koncepcja tworzenia dyspozytorni na poziomie wojewódzkim nie jest poparta żadnymi racjonalnymi przesłankami.

- Urząd wojewódzki nie posiada ani pracowników ani odpowiedniego zaplecza technicznego, które są potrzebne do utworzenia własnej dyspozytorni. Obecnie funkcjonująca infrastruktura to efekt działań stacji pogotowia i ich organów założycielskich. Tym bardziej proponowany przez wojewodę termin jest zbyt krótki na podjęcie prac zmierzających do wprowadzenia tak istotnych zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym zespolenia łączności radiowej w województwie. Trzeba się też liczyć z redukcją zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników dyspozytorni medycznych - podkreśla dyrektor Dąbkowski.

Podobnie uważa Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego. Jego zdaniem tego typu zmiany stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

- Dyspozytorzy z Ostrołęki bardzo dobrze znają topografię miasta i okolicznych miejscowości, a to odgrywa kluczową rolę w kierowaniu karetki do pacjenta. Gwarantuje sprawny i szybki dojazd medyków na miejsce. Dlatego uważam, że przeniesienie dyspozytorni do Siedlec absolutnie mija się z celem - stwierdza Mirosław Augustyniak.

Z kolei radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Mazowsza zauważa, że proponowana przez wojewodę reorganizacja systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego to już kolejna po pomyśle podziału województwa "antyreforma" wprowadzana przez partię rządzącą. - To cios wymierzony w działania samorządu Mazowsza wspierające zrównoważony rozwój regionu. Nie ma na to naszej zgody.

Reklama

Radni Mazowsza w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województw Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania się sytuacji zdrowotnej związanej z COVID-19.

Konferencja odbyła się w środę 16 września.

Więcej na ten temat:

Pogotowie ratunkowe pod nasz dom wyśle dyspozytor z... Siedlec. Dobra zmiana czy polityczna walka?

Zobacz zdjęcia:
Konferencja prasowa dotycząca zmian w ratownictwie medycznym

Więcej zdjęć: Konferencja prasowa dotycząca zmian w ratownictwie medycznym

Wyświetleń: 5255 komentarze: -
12:10, 16.09.2020r. Drukuj