piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Uchwała antysmogowa, czyli czym palić w piecu?

Zmiana przepisów dotyczących ogrzewania domów wywołała poruszenie nie tylko wśród osób, które chcą zainstalować ogrzewanie w nowym budynku, lecz także tych planujących wymienić instalację na bardziej nowoczesną lub zrezygnować z węgla kamiennego.

Pytanie brzmi zatem, w jakim piecu i czym można palić zgodnie z przepisami, aby ograniczyć emisję smogu, który szkodzi nie tylko atmosferze, ale przede wszystkim gospodarzom domu.

Tych, których nie przekonują argumenty ekologiczne i zdrowotne, być może przekona fakt, że uchwała antysmogowa pozwala na wymierzenie kary grzywny osobom, które nie zastosują się do warunków dotyczących stosowania tylko dopuszczonych paliw do ogrzewania domów. W przypadku, gdy kontroler wykaże, że użytkownik instalacji nie przestrzega przepisów, może on zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych, jeśli wniosek zostanie skierowany do sądu, kara grzywny może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać, szczególnie że taką karę można nałożyć przy każdym kolejnym naruszeniu. Kontrole będą się odbywały również na terenie Gminy Rzekuń. Kontrolerzy mogą m.in. wchodzić do domów, aby dokonać kontroli pieca, sprawdzając, jakie paliwa są używane do ogrzewania domów. W szczególności, czy w paleniskach nie są spalane śmieci.

Notoryczne rekordy przekroczonych norm pyłu zawieszonego w niektórych regionach kraju stanowią niechlubny standard. Wymieniając piec na nowy, warto się zatem dobrze zastanowić, czy dla dobra własnego zdrowia i kieszeni nie warto rozważyć zmiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, czyli np. piec gazowy, pompę ciepła, czy odnawialne źródła energii. Jeśli nie możesz teraz wymienić swojego pieca na nowy, pamiętaj jednak, czym nie możesz w nim palić. Wystrzegaj się mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego i jego pochodnych, węgla kamiennego pod postacią pyłu węglowego oraz paliw zawierających biomasę w stanie roboczym powyżej 20 procent (np. mokre drewno).

Przypominamy o ważnych datach!

Od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012,

Od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Wbrew pozorom, piece domowe stanowią jedno z głównych źródeł szkodliwego pyłu, który dostaje się bezpośrednio do atmosfery. Szczególnie gdy zamiast węgla dobrej jakości lub suchego drewna liściastego spala się w nich odpady, takie jak plastik, folia, czy nawet sklejka meblowa. Ten stan drastycznie pogarsza się z każdym sezonem grzewczym, co każdy z nas odczuwa zarówno węchem, jak i wzrokiem np. wychodząc wieczorem na spacer. Weź zatem pod uwagę, że nawet jeśli nie wymienisz pieca na spełniający wymogi, możesz wykonać równie ważny krok zacząć palić lepszymi surowcami! Pamiętaj jednak, że dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania nie będzie trwało wiecznie...

Zapraszamy mieszkańców Gminy Rzekuń do udziału w szkoleniu, dzięki któremu przedstawione sia ważne informacje, możliwości dofinansowania oraz dobre praktyki. Szkolenie znajduje się na stronie: www.rzekun.pl.

"Sadzonka za kilometr"

Gmina zaprasza do udziału w konkursie "Sadzonka za kilometr". Konkurs ma charakter edukacyjno-sportowy, jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i działania mające na celu promocje wykorzystywania ekologicznych rozwiązań transportu i ochronę środowiska.

Wystarczy zapisywać przejazdy rowerem w aplikacji Activy (lub połączyć swoje konto z aplikacją sportową Strava/Endomondo) oraz zgłosić się do Urzędu Gminy Rzekuń po sadzonkę. Zbieraj kilometry i odbierz swoje sadzonki 29 listopada br. Ilość sadzonek jest ograniczona!

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie https://www.rzekun.pl/prawo-lokalne/informacje/7227-konkurs-sadzonka-za-kilometr.html

Zadanie pn. Przeprowadzenie kampanii informacyjnej w lokalnych mediach oraz przeprowadzenie szkolenia on-line wraz z konkursem w zakresie ochrony powietrza na terenie Gminy Rzekuń zrealizowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach "Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021"

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 4057 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 13:35, 24.11.2021r. Drukuj


Powrót