sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ogłoszono wyrok w sprawie prezydenta Łukasza Kulika. Prezydent uniewinniony!

Sędzia Ryszard Warda ogłosił wyrok w sprawie Łukasza Kulika. Od rozprawy 14 grudnia 2022 r. sędzia miał tydzień na podjęcie decyzji o dalszym losie prezydenta. Sąd po weryfikacji przedstawionego materiału dowodowego ogłosił: Uniewinniony!

Obrońcami prezydenta byli Przemysław Kowalski i Bartosz Tiutiunik. Ogłoszenie wyroku miało miejsce 21 grudnia 2022 r. o godz. 12.30. Łukasz Kulik stawił się w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

Prezydent został uniewinniony! 

Jest wyrok Sądu - prezydent Łukasz Kulik został uniewinniony. Kosztami procesu obciążono Skarb Państwa.

Sędzia podkreślił, że przy rozpatrywaniu sprawy nie wyszedł poza granice oskarżenia. Akt oskarżenia określił jako niefortunnie sformułowany. Wyjaśnił, że umowę z Markiem T. zawarł organ samorządowy - umowa nie została zawarta między dwiema osobami fizycznymi. Ryszard Warda za szczególnie istotne uznał to, że oskarżyciel nie podjął żadnej weryfikacji pracy komisji przetargowej, przez co całą odpowiedzialnością został obciążony niesłusznie wyłącznie Łukasz Kulik.

- Wyrok mógł być tylko jeden. Sąd może wyrażać zdziwienie, że podczas gdy są wątpliwości co do rzetelności przetargu, badane jest tylko postępowanie oskarżonego (…). Sprawa nie jest tożsama do sprawy z fałszywymi zeznaniami. Nie ma dowodów na to, że oskarżony składał zeznania wbrew prawdzie - powiedział sędzia Ryszard Warda.

Sędzia stwierdził, że "kilkaset połączeń między Łukaszem Kulikiem, a Markiem T. nie świadczy o tym, że byli w bliskiej relacji". Ponadto wygranie przez Marka T. przetargu pozwoliło Miastu na zaoszczędzenie pieniędzy.

Wyrok sądu pierwszej instancji

W czwartek 16 grudnia 2021 r. Sąd Rejonowy w Ostrołęce wydał wyrok, w którym uznał Łukasza Kulika za winnego i skazał go na grzywnę w wysokości 20 tys. zł oraz na zapłacenie kosztów sądowych.

Cała sprawa trwa od lipca 2020 roku. Akt oskarżenia dotyczył czterech czynów, które miały zaistnieć w związku z realizacją miejskich inwestycji: "Budowa ulicy Majewskiego w Ostrołęce", "Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce", "Wymiany chodnika i nawierzchni ulicy Olimpijskiej w Ostrołęce" oraz zawarcia umowy w imieniu Miasta z Markiem T., który, jak wskazała prokuratura "był prawomocnie skazany i podlegał wykluczeniu z przetargów".

Dwa lata temu prezydent usłyszał zarzuty dotyczące procedur przetargowych, w których brał udział Marek T. - pełnomocnik Łukasza Kulika po wygranych wyborach. Wg prawa osoby w stosunku pracy lub zlecenia z zamawiającym nie mogą brać udziału w zamówieniach publicznych zamawiającego przez trzy lata. Prokuratura stwierdziła, że Łukasz Kulik popełnił przestępstwo, oświadczając we wszystkich przetargach, w których startował Marek T., że nie podlega wykluczeniu z tych postępowań.

Apelacja

Od wyroku sądu pierwszej instancji przysługiwała apelacja do sądu drugiej instancji, z której skorzystał Łukasz Kulik.

Jeśli sąd drugiej instancji podtrzymałby zasądzoną karę, a wyrok uprawomocniłby się, prezydent Ostrołęki utraciłby stanowisko. Po ewentualnym ogłoszeniu wyroku skazującego premier miałby 14 dni na ustanowienie komisarza wyborczego, który tymczasowo zarządzałby miastem. Do jego obowiązków należałoby rozpisanie nowych wyborów w ciągu 90 dni od wygaśnięcia mandatu prezydenta. Ostatecznie jednak Łukasz Kulik został uniewinniony, wobec czego pozostanie na stanowisku.

Reklama

Postęp sprawy apelacyjnej

  • Początkowo sprawa apelacyjna została wyznaczona na 1 września 2022 r., po czym została odroczona do 22 listopada z powodu wniosku prokuratury o zmianę wyroku z kary grzywny na karę więzienia w zawieszeniu, wobec czego sąd potrzebował czasu na uzupełnienia dokumentów.
  • Następnie rozprawa 22 listopada 2022 r. została odroczona do 14 grudnia z powodu nieobecności Bartosza Tiutiunika, obrońcy prezydenta, który nie mógł przyjechać z powodów zdrowotnych.
  • W środę 14 grudnia 2022 r. podczas rozprawy sąd wysłuchał mów końcowych. Obrońca prezydenta Łukasza Kulika - mecenas Bartosz Tiutiunik - wygłosił długą mowę, w której porównał weryfikację materiałów dowodowych do obierania pomarańczy z kolejnych skórek-dowodów. Bartosz Tiutiunik powiedział, że w przypadku tej sprawy do pomarańczy zostały doklejone skórki z innego owocu (dowody dotyczące innych spraw), które nie dotyczą bezpośrednio tematu toczącego się procesu. Obrońca podkreślał również, że nie było  celowości niezgodnego z prawem postępowania, gdyż Marek T. przedstawił w przetargu najkorzystniejszą dla Miasta ofertę.
  • Prokurator powiedział, że Łukasz Kulik korzystał z doradztwa Marka T. jeszcze jako radny i później zaproponował mu pracę, choć Marek T. nie mógł mieć umowy o pracę ze względu na swoją karalność. Prokurator twierdzi też, że poprzez związki miasta z Markiem M. doszło do szkody w sferach prywatnych i państwowych, co było działaniem na niekorzyść autorytetu administracji publicznej.
  • Prezydent Łukasz Kulik wniósł o uniewinnienie. Podkreśla, że nie miał żadnych prywatnych relacji z Markiem T. i musi tłumaczyć się ze swojej niewinności.
  • W środę 21 grudnia 2022 r. sędzia Ryszard Warda ogłosił wyrok. Łukasz Kulik został uniewinniony.
Wyświetleń: 164590 komentarze: -
12:33, 21.12.2022r. Drukuj