środa, 8 maja 2024 r., imieniny Stanisława, Lizy, Dezyderii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Muzeum Żołnierzy Wyklętych otwarte. Oficjalne uroczystości z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego (zdjęcia, wideo)

We wtorek 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oficjalnie otwarto Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Na uroczystość przybył Piotr Gliński - wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. W wydarzeniu wzięli udział także lokalni politycy, rodziny Niezłomnych i liczne delegacje.

Uroczystość otwarcia odbyła się na dziedzińcu muzeum przy ulicy Traugutta. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi na miejscu nie pojawił się prezydent RP Andrzej Duda. Jego nieobecność była spowodowana dramatycznymi wydarzeniami, które rozgrywają się na Ukrainie. Na uroczystości pojawił się za to Piotr Gliński - minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Reklama

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego oraz odczytania wiersza Łukasza Cieplińskiego "Pługa" - żołnierza niezłomnego. Odczytano także list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników wydarzenia.

Jako pierwszy głos zabrał Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę placówki.

- Z całego serca dziękuję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie i panu premierowi Morawieckiemu za wszystkie dobre słowa i działania, które wspierają pamięć o wyklętych.i miłość do ojczyzny i panu Glińskiemu. To właściwie pana decyzje, zdecydowane, piękne odważne sprawiły, że to muzeum z etapu marzeń przeszło w czyn. Dziękuje radzie muzeum, która wspiera od początku (...). Z całego serca dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej - dziękował w swoim wystąpieniu Janusz Kotowski.

Do zgromadzonych na dziedzińcu muzeum przemawiał także Piotr Gliński wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. Mówił o losach żołnierzy wyklętych po II wojny światowej.

- W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy hołd tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni, tym, którzy odważnie stawili opór, żołnierzom, którzy za Polskę wolną i niepodległą przelewali swoją krew i toczyli bój do samego końca. Bilans tej walki jest porażający. Komunistyczny reżim przypisywał wyklętym zbrodnie, których nie popełnili. Ginęli w walce, w egzekucjach, ginęli w ubeckich katowniach. Nosili piętno zdrajców, bandytów. Komuniści odmówili im godności i żołnierskiego honoru, skazali na śmietnik historii - mówił o żołnierzach wyklętych wicepremier Piotr Gliński.

Od uchwały do uroczystego otwarcia. Jak powstawało muzeum?

Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest pierwszym muzeum w Polsce poświęconym historii podziemia antykomunistycznego. Powstało przy ulicy Traugutta, w gmachu dawnego aresztu śledczego, mającego ponad stuletnią historię. Budynek wzniesiony został jeszcze w czasach carskiej Rosji i pełnił funkcję więzienia. Taką samą rolę pełnił w czasie II RP, podczas niemieckiej okupacji, jak i po wojnie. W latach powojennych komuniści więzili w nim kryminalistów i więźniów 

Muzeum zostało powołane do życia na mocy uchwały Rady Miasta Ostrołęki 28 lutego 2013 r. Pomysł o powstaniu takiej instytucji kiełkował w głowach lokalnych samorządowców już znacznie wcześniej. Inicjatorami byli m.in. ówczesny prezydent a obecny dyrektor muzeum Janusz Kotowski oraz poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski.

W marcu 2016 roku w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę na współprowadzenie muzeum. Na jej podstawie bezpośredni nadzór nad muzeum utrzymało miasto, natomiast minister uzyskał nowe prerogatywy w nadzorze ogólnym, również w zakresie gospodarki finansowej.

Inicjatywa, poparta przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaczęła nabierać rozpędu. Po pozyskaniu środków zewnętrznych rozpoczęła się żmudna przebudowa dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce. We wrześniu 2016 roku został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie wystawy stałej. W lipcu 2017 r. podpisano umowę z wykonawcą budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

W lutym 2019 roku ukończono budowę kładki nadziemnej przy muzeum. Oficjalnie oficjalne zakończenie budowy muzeum odbyło się 1 marca 2019 r. W wydarzeniu wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Reklama

W 2020 roku na mocy podpisanego listu intencyjnego pomiędzy prezydentem Ostrołęki Łukaszem Kulikiem a Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce miało stać się państwową instytucją kultury działającą pod nadzorem resortu kultury. 30 grudnia wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz prezydent miasta Ostrołęki podpisali umowę ws. połączenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) z Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

W maju 2021 roku podpisano umowę z wykonawcą sali kinowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, zaś w czerwcu - umowę na dokończenie finalnego etapu wystawy stałej.

1 marca 2022 roku, czyli trzy lata od ukończenia budowy dokonano uroczystego otwarcia obiektu. 2 marca placówkę odwiedzą pierwsi zwiedzający.

Były prezydent Ostrołęki za sterami MŻW

Pod koniec 2021 roku dowiedzieliśmy się, że za sterami muzeum stanie Janusz Kotowski, były prezydent miasta, który po przegranych wyborach samorządowych na chwilę znalazł posadę w Elektrowni Ostrołęka. Po epizodzie w energetyce został mianowany dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pięcioletnią kadencję rozpoczął 1 stycznia 2022 roku.

Kino, księgarnia, sklep historyczny. Co jeszcze oferuje muzeum?

Dyrektor muzeum Janusz Kotowski w ogólnopolskich mediach opowiadał, o tym co muzeum będzie mogło zaoferować zwiedzającym. Mówił m.in. o wirtualnej strzelnicy, w której będą repliki podobnej broni, której używali Żołnierze Wyklęci. Wspomniał także o sali kinowej, księgarni i sklepie historycznym

- W sali kinowej planujemy organizowanie wielu przedsięwzięć filmowych, teatralnych, muzycznych. Przy muzeum będzie działać strzelnica, księgarnia, sklep historyczny. To wszystko powinno przyciągać, sprzyjać poznawaniu spraw zasadniczych. Dużą wagę przykładamy także do bezpośredniej współpracy z młodzieżą. Młodzi są najlepszymi ambasadorami w swoich środowiskach. Dlatego chcemy współpracować z harcerzami, grupami historycznymi, także środowiskami sportowymi czy kibicowskimi. Powstaną wokół Muzeum grupy wolontariackie, a z czasem także młodzieżowa rada Muzeum. Będziemy słuchać i pytać młodych o sposoby i formy skutecznego dotarcia z piękną polską historią - podkreślił Janusz Kotowski.

Po części oficjalnej zaproszeni goście spotkali się w Centrum Bankietowo-Usługowym "Warszawska 34" w Ostrołęce, gdzie zjedli wspólnie obiad.

 

Reklama

Otwarcie muzeum - wydarzenia towarzyszące

1 marca dokonano uroczystego otwarcia placówki. W związku z tym w naszym mieście odbędzie się kilka wydarzeń. To m.in. konferencja naukowa pt. "Wojna trwa - walka Żołnierzy Niezłomnych o wolną Polskę” oraz Bieg Tropem Wilczym. Pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę organizatorzy nie zdecydowali się na odwołanie zaplanowanego na sobotę koncertu zespołu Luxtorpeda.

Szczegółowy program wydarzeń:

1 marca (wtorek)

godz. 12.00  - obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i uroczyste otwarcie Muzeum (wstęp z zaproszeniami).

2 marca (środa)

godz. 10.00 - otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych dla zwiedzających (bilety będą do nabycia w kasach i na stronie internetowej muzeum - szczegóły już wkrótce).

4 marca (piątek)

godz. 11.00 - konferencja naukowa pt. "Wojna trwa - walka Żołnierzy Niezłomnych o wolną Polskę”, sala kinowo-konferencyjna muzeum (wstęp z zaproszeniami).

5 marca (sobota)

18.00 - koncert zespołu Luxtorpeda pt. "Wiara, siła, męstwo", dziedziniec muzeum (wstęp wolny).

6 marca (niedziela)

Bieg Tropem Wilczym

12.00 - bieg na 1963 m,

12:30 - bieg na 5000 m.

Zobacz też:

Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych już jutro. Zobacz program uroczystości

"Gazeta Polska Codziennie": Prezydent Andrzej Duda na otwarciu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Umowa na drugą części wystawy w MŻW podpisana. Ekspozycja będzie kosztowała ponad 7 mln zł

Kino w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Sala ma być gotowa już jesienią

Budowa MŻW w Ostrołęce zakończona. Przekazanie kluczy z udziałem premiera i ministra (zdjęcia, wideo)

Muzeum Żołnierzy Wyklętych przejdzie z rąk miejskich w państwowe. List intencyjny już podpisano

Konkurs Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozstrzygnięty (zdjęcia, wideo)

Muzeum Żołnierzy Wyklętych z rządowym dofinansowaniem (zdjęcia)

Umowa na budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych podpisana (zdjęcia, wideo)

W Ostrołęce powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

Zdjęcia opubblikujemy już niebawem.

Relację "na żywo" prowadzi MŻW.

Zobacz zdjęcia:
Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Więcej zdjęć: Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Wyświetleń: 33164 komentarze: -
13:00, 01.03.2022r. Drukuj