sobota, 22 czerwca 2024 r., imieniny Pauliny, Flawiusza, Agenora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Projekt budowy spalarni w Ostrołęce zawieszony! (zdjęcia, wideo)

- Spółka Orlen EkoUtylizacja podjęła decyzję o zawieszeniu, na czas nieokreślony, realizacji inwestycji w lokalizacji Ostrołęka - powiedział Krzysztof Iwanicki prezes spółki. Ta informacja zszokowała mieszkańców naszego regionu. 

We wtorek 7 marca w miejskim ratuszu odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Ostrołęki, które dotyczyło planowanej budowy spalarni odpadów. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent miasta Łukasz Kulik, radni, a także mieszkańcy. Byli też przedstawiciele inwestora - spółki Orlen EkoUtylizacja.

Podczas spotkania Prezes Spółki Orlen EkoUtylizacja, Krzysztof Iwanicki ogłosił wiadomość, która zadziwiła niejednego mieszkańca naszego miasta i powiatu. Jak usłyszeliśmy, projekt budowy inwestycji został zawieszony.

Reklama

Były plany, projekt, wizualizacja...

Spółka Orlen EkoUtylizacja planowała wybudować w Ostrołęce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych. W zakładzie miało być spalanych nie mniej niż 50 tys. ton odpadów rocznie. Zaprezentowano wstępny projekt inwestycji.

Instalacja do utylizacji śmieci miała powstać w przemysłowej części miasta, w sąsiedztwie budowanej elektrowni gazowej oraz funkcjonującego składowiska odpadów komunalnych. Według projektu pierwsze odpady miały trafić do pieca w maju 2026 roku. Energia powstała w procesie spalania śmieci miała zasilić miejską sieć ciepłowniczą.

Instalację Termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych chciała wybudować w Ostrołęce spółka Orlen EkoUtylizacje. Inwestycja miała powstać przy ul. Turskiego, w sąsiedztwie placu budowy Elektrowni C, stacji segregacji odpadów oraz innych zakładów przemysłowych, w bliskim położeniu osiedla Wojciechowice oraz miejscowości Goworki w gminie Rzekuń.

Niezadowolenie społeczeństwa rosło

Mieszkańcy naszego regionu stanowczo mówili, że są przeciwni budowy spalarni. Odbywały się spotkania, podczas których można było zobaczyć jak skrajne emocje wywołuje ta inwestycja. Padały określenia, że spalarnia jest "kukułczym jajem".

Swoje stanowiska wyrazili też radni, pisaliśmy o tym szeroko w artykule: Rośnie opór wobec budowy spalarni odpadów. Radni pod naciskiem zmieniają zdanie (zdjęcia, wideo)

Głos zabrała też rada gminy Rzekuń, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec budowie instalacji. Nie zabrakło w tej publicznej dyskusji także głosów przeciwnych. Podjęto próbę opisania planów budowy spalarni i jej funkcjonowania z naukowego punktu widzenia.

Inwestycja zawieszona! Na czas nieokreślony

Wystąpienie prezesa było pierwszym i najważniejszym punktem posiedzenia komisji. Słowa jakie padły z ust przedstawiciela spółki jednych zszokowały, ale większość osób ucieszyły.

- Spółka Orlen EkoUtylizacja podjęła decyzję o zawieszeniu, na czas nieokreślony, realizacji inwestycji polegającej na budowie instalacji do termicznego przekształcaniu odpadów niebezpiecznych w lokalizacji Ostrołęka. Powodem podjęcia takiej decyzji, była między innymi wewnętrzna analiza otoczenia biznesowego - mówi Krzysztof Iwanicki, prezes spółki Orlen EkoUtylizacja.

Po wystąpieniu Krzysztofa Iwanickiego sala wypełniła się gromkimi brawami. Następnie głos zabrali mieszkańcy.

- Jest mi bardzo miło, że na spotkanie przyjechali przedstawiciele inwestora. Ludzie tu przyszli, ponieważ czegoś się obawiali, mają problem i mają pytania. Jesteśmy zadowoleni, że poważnie potraktował nasze wątpliwości inwestor. Przyszło nas tyle i chcemy mieć możliwość wypowiedzieć się, rozwiać nasze wątpliwości. Prosimy jednak o wysłuchanie mieszkańców - mówiła Ewa Duszak, przewodnicząca Rady Osiedla Wojciechowice.

Nastroje uspokajał prezydent miasta, który mówił, że wobec deklaracji prezesa o zawieszeniu inwestycji, dyskusja w tej chwili jest bezprzedmiotowa. 

- Odkąd temat spalarni stał się medialny to wiele opcji politycznych wymyśliło sobie, że na tym temacie zrobią sobie kampanię. Myślę, że wiele osób było inspirowanych, żeby ten temat nabrzmiewał. Cieszę się, że spółka po dokonaniu analiz zdecydowała, że ta inwestycjach jest obecnie nie do zrealizowania. Uważam, że siedzenie i dyskutowanie o tym, co tym momencie i tak nie powstanie mija się z celem - mówił prezydent Łukasz Kulik.

Zobacz zdjęcia:
Komisja ws. spalarni odpadów niebezpiecznych w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Komisja ws. spalarni odpadów niebezpiecznych w Ostrołęce

Wyświetleń: 6091 komentarze: -
17:48, 07.03.2023r. Drukuj
Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com