czwartek, 9 maja 2024 r., imieniny Grzegorza, Bożydara, Karoliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Odeszli do wieczności w mijającym roku... Wspominamy zmarłych z Ostrołęki i regionu

Święto Zmarłych to czas zadumy i wspominania zmarłych. W pierwsze listopadowe dni odwiedzamy nekropolie, wspominamy tych, których nie ma już pośród nas, wzruszamy się nad mogiłami, przynosimy kwiaty i zapalamy znicze, modląc się o odkupienie ich dusz. 

Pośród nas nie ma już wielu znanych i lubianych, bliskich i znajomych, krewnych i ukochanych. Poświęćmy im chwilę, wspomnijmy...

Dziś wspominamy też znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, którzy odeszli od nas w mijającym roku. W lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości lub działalności społecznej.

Reklama

Listopad 2022

Do wieczności odszedł Władysław Ścibiek, współzałożyciel Związku Kurpiów, przewodniczący Komisji Rewizyjnej i działacz społeczny. Miał 88 lat. Smutną informację przekazał Związek Kurpiów.

- Dotarła do nas kolejna smutna wiadomość. Zmarł Władysław Ścibek. Urodził się w 1934 r. w Zdunku. Był współzałożycielem Związku Kurpiów, członkiem Komisji Rewizyjnej Związku Kurpiów, działaczem społecznym. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia - informuje Związek Kurpiów. 

Władysław Ścibek urodził się w 1934 w Zdunku w gminie Myszyniec. Był współzałożycielem Związku Kurpiów, członkiem Komisji Rewizyjnej Związku Kurpiów i działaczem społeczny. 

Zobacz: Zmarł Władysław Ścibek. Był współzałożycielem Związku Kurpiów

W wieku 88 lat zmarł Marian Wyrębek, współzałożyciel Związku Kurpiów i jego członek. Długoletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Msza święta żałobna zostanie odprawiona 9 listopada o godz. 11.00 w kościele pw. św. Antoniego w Ostrołęce.

Zmarłego wspomina Związek Kurpiów.

- W wieku 88 lat zmarł Marian Wyrębek, współzałożyciel Związku Kurpiów i jego członek. Długoletni przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Urodził się w 1934 r. w Dylewie. Był człowiekiem pogodnym, z poczuciem humoru, gawędziarzem. Wspomnienia Mariana Wyrębka zostały zamieszczone w książce "Kurpie we wspomnieniach". Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia - czytamy.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w środę 9 listopada o godz. 11.00. Po nabożeństwie zmarły został odprowadzony w miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz miejski przy ulicy Krańcowej.

Zobacz: Nie żyje Marian Wyrębek, współzałożyciel Związku Kurpiów

Reklama

Grudzień 2022

W środę 21 grudnia 2022 r., w wieku 85 lat, do wieczności odszedł ks. infułat Zygmunt Żukowski, wieloletni proboszcz najstarszej ostrołęckiej parafii. Miał 85 lat. 

Ostatnia droga zmarłego ks. infułata Zygmunta Żukowskiego odbyła się w środę 28 grudnia br. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara): Trumna z ciałem  została złożona w grobie na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Ks. Zygmunt Żukowski pochodził z Kolna. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1961 roku w Łomży z rąk biskupa Falkowskiego. Był wikariuszem w Puchałach, Szczuczynie, Ostrowi Mazowieckiej i Ostrołęce. Do naszego miasta trafił w 1975 r., gdy został wikariuszem parafii farnej.

Od 1982 r. był oficjalnie proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP (fara), choć obowiązki związane z prowadzeniem całej parafii powierzono mu nieoficjalnie już w 1978 r. W 1984 r. został dziekanem dekanatu Nawiedzenia NMP w Ostrołęce.

Przez lata pełnił różne funkcje: był kapelanem ostrołęckiego szpitala i ówczesnego aresztu śledczego w Ostrołęce oraz członkiem kolegium konsultorów diecezji łomżyńskiej (2007), wieloletnim kapelanem ostrołęckiej Solidarności. Pomagał licznym organizacjom i angażował się w różnorodne przedsięwzięcia na terenie Ostrołęki i powiatu. Zabierał głos w ważnych społecznie sprawach związanych z Kościołem i tradycją. Za pracę, duchową opiekę i wsparcie otrzymał wiele odznaczeń, medali i wyróżnień.

W czasach PRL - jak wspominał na łamach "Tygodnika Ostrołęckiego", religii uczył po kryjomu w domach i mieszkaniach milicjantów oraz wojskowych. Po kryjomu udzielał ślubów przy zamkniętych drzwiach kościoła.

Brał udział we wszystkich ważnych uroczystościach miejskich i państwowych. Był bardzo dobrym gospodarzem. To właśnie jego staraniem powstały nowe parafie w Łęgu Starościńskim, Dobrołęce i Olszewie-Borkach. W latach 90. staraniem ks. Żukowskiego wybudowano dom parafialny przy ul. Szwedzkiej, w którym obecnie mieści się m.in. zakon sióstr szarytek (Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo) oraz Liceum Klasyczne.

Największym przedsięwzięciem była renowacja kościoła farnego, o której ks. Żukowski marzył od lat. Wielokrotnie wspominał swojego poprzednika, ks. Edmunda Waltera, proboszcza parafii w latach 1932-1940, chcąc przywrócić kształt kościoła z tamtych czasów. To właśnie ks. Walter w 1938 r. rozpoczął nieukończoną przebudowę świątyni. Plany pokrzyżowała jednak wojna. W 1944 r. Niemcy zniszczyli nawy boczne kościoła. Odbudowano je dopiero w latach 1997-1999 staraniem ks. Żukowskiego. Przeprowadzona przez proboszcza rozbudowa świątyni powiększyła kościół o dwie nawy boczne oraz kruchtę. Rozbudowano i wyremontowano także zakrystię oraz zaplecze. Powiększono ogrodzony teren kościoła poprzez zagospodarowanie sąsiedniej nieruchomości, na której stanął pierwszy w Ostrołęce pomnik papieża św. Jana Pawła II. Remontu doczekał się także zabytkowy parkan.

Przez lata kościół przeszedł dużą metamorfozę. Przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie ołtarzy i ambony. Świątynia zyskała nową elewację, oświetlenie, pokrycie dachowe i nowe elementy wystroju wnętrza (m.in. ławki, kraty przy wejściach, instalacje alarmowe). Zagospodarowano także plac wokół kościoła. Duże prace przeprowadzono w związku z malowaniem świątyni na rocznicę 2000-lecia od narodzin Chrystusa.

W listopadzie 1992 roku ks. Żukowski został Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II, natomiast w kwietniu 2005 r. papież Benedykt XVI doceniając trud pracy i zaangażowanie dla dobra Kościoła, wyniósł go do godności Protonotariusza Apostolskiego - infułata. Ponadto otrzymał: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Medal "Za zasługi dla obronności kraju", Medal Związku Kurpiów "Za zasługi dla regionu kurpiowskiego", Złotą Odznakę "Za Zasługi da Miasta Ostrołęki", Odznakę Honorowa Sybiraka.

Był jedynym w regionie kapłanem, któremu nadano honorowy tytuł infułata  przyznawany przez papieża. To właśnie dzięki tej godności mógł nosić fioletową sutannę lub czarną z obszyciami. Tytuł infułata pozwalał na to, by móc zostać wybranym na biskupa diecezji.

Przeprowadzki do Łomży ks. Żukowski jednak nie chciał. Postanowił pozostać w Ostrołęce. W 2010 roku przeszedł na emeryturę, a obowiązki proboszcza powierzono ks. Wiesławowi Białczakowi. Ks. infułat Żukowski z zabytkowej plebanii przeprowadził się do domu parafialnego przy ul. Szwedzkiej. Wciąż aktywnie udzielał się w parafii pomimo problemów zdrowotnych. W ostatnim czasie trafił do ostrołęckiego szpitala. Zmarł w środę 21 grudnia 2022 r. Miał 85 lat.

Zobacz: Nie żyje ks. infułat Zygmunt Żukowski (aktualizacja: informacja o pogrzebie)

Ostatnia droga ks. infułata Zygmunta Żukowskiego. W kościele farnym trwały uroczystości pogrzebowe (zdjęcia, wideo)

W piątek, 23 grudnia 2022 r., w Płocku zmarł ks. kan. Kazimierz Bartosiewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie w latach 1996-2005. Był to duchowny o wielkim sercu, a w okresie od 1987 r. do 1992 r. pełnił funkcję dziekana wyszkowskiego. W 1992 r. otrzymał tytuł kanonika honorowego kapituły katedralnej łomżyńskiej. Ks. kan. Kazimierz Bartosiewicz był wspaniałym duchownym, który zostanie zapamiętany przez wielu ludzi jako osoba o dobrym sercu i szlachetnych intencjach. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 29 grudnia br. (czwartek) o godz. 13.00. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po zakończeniu mszy świętej, trumna z ciałem ks. kan. Kazimierza Bartosiewicza została złożona w grobie na cmentarzu parafialnym w Goworowie. 

Zobacz: Smutna wiadomość o odejściu proboszcza parafii w Goworowie - ks. kan. Kazimierza Bartosiewicza

Styczeń 2023

Do wieczności odeszła Janina Grzelak. Należała m.in. do Grupy Inicjatywnej Związku Kurpiów w 1996 roku, następnie do Głównego Sądu Koleżeńskiego. Prowadziła także pierwsze kroniki Związku Kurpiów. Odeszła w wieku 87 lat. Społeczniczka była laureatką Kurpika w 2001 roku, w dziedzinie: działalność publiczna. Pożegnał ją Związek Kurpiów.

- W wieku 87 lat zmarła Janina Grzelak. Należała m.in. do Grupy Inicjatywnej Związku Kurpiów w 1996 roku, następnie do Głównego Sądu Koleżeńskiego. Prowadziła także pierwsze kroniki Związku Kurpiów. Składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim - czytamy we wpisie Związku Kurpiów.

Msza pogrzebowa została odprawiona 3 stycznia o godz. 9.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce.

Zobacz: Do wieczności odeszła Janina Grzelak

Zmarł Bogdan Tabaka. Początek roku przyniósł przykre wieści. Nie tak miał wyglądać 2023 rok. Rodzina sportowa z naszego regionu poniosła dużą stratę. Zmarł Bogdan Tabaka z Cierpięt. Był solidnym zawodnikiem linii defensywnej. Dał się poznać również jako bardzo dobry stoper. Występował w LZS Baranowo od połowy lat 80-tyc do 1993 roku. Miał zaledwie 64 lata. 

Zobacz: Zmarł były gracz z Baranowa

W poniedziałek 9 stycznia zmarł ks. kan. Stanisław Łapiński. W latach 2000-2013 był rezydentem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Emerytowany kapłan mieszkał w Łomży. Data pogrzebu duchownego zostanie podana w najbliższym czasie. Informację o śmierci kapłana podała w mediach społecznościowych parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu.

- O dacie pogrzebu poinformujemy w niedługim czasie. Zorganizujemy autokar, by każdy kto chce pożegnać śp.ks. Stanisława miał możliwość wzięcia udziału w uroczystościach pogrzebowych. Śp. Księdza Stanisława polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy o modlitwę w Jego intencji - czytamy w komunikacie. 

Zobacz: Zmarł ks. kan. Stanisław Łapiński

Na wieczną wartę, po ciężkiej chorobie, odeszła druhna harcmistrzyni Barbara Jarnutowska, wieloletnia instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, związana z Harcerskim Ośrodkiem Wodnym Ostrołęka, komendantka Hufca ZHP Ostrołęka w latach 2003-2011 i 2013-2019. O śmierci harcmistrzyni z wielkim bólem poinformował we wtorek 10 stycznia br. Hufiec ZHP im. gen. J. Bema w Ostrołęce. Barbara Jarnutowska zmarła w nocy z 9 na 10 stycznia br. Komendant Hufca ZHP Ostrołęka w rozkazie specjalnym ogłosił 30-dniową żałobę. Uroczystści żałobne odbyły się 13 stycznia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce (Fara). Pochówek na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Druhno Basiu "przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów!"

Z ogromnym bólem informujemy, że dzisiejszej nocy, po ciężkiej chorobie, na wieczną wartę odeszła druhna harcmistrzyni Barbara Jarnutowska, wieloletnia instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, od zawsze związana z Harcerskim Ośrodkiem Wodnym Ostrołęka, komendantka Hufca ZHP Ostrołęka w latach 2003-2011 i 2013-2019, harcerski wychowawca o niespożytej energii życiowej i głębokiej wierze w ludzi.

Podczas swej harcerskiej służby druhna Barbara pracowała na rzecz ostrołęckich drużyn żeglarskich, będąc wielokrotną organizatorką obozów żeglarskich, kursów żeglarskich, rejsów oraz obozów letnich i zimowych dla wielu pokoleń harcerzy. Za swoją harcerską służbę wielokrotnie doceniana - odznaczona między innymi Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP. Spod ręki druhny Basi wyszło wielu wspaniałych i godnych naśladowania harcerzy i instruktorów.

Zobacz: Ostrołęcki hufiec w żałobie. Na wieczną wartę odeszła druhna Barbara Jarnutowska

Do wieczności odszedł Tadeusz Bieńkowski, sołtys sołectwa Kadzidło, społecznik, wieloletni radny, druh, społecznik, kurpiowski śpiewak i gawędziarz z Kadzidła. Zmarł we wtorek 10 stycznia 2023 roku w wieku 67 lat. Pogrzeb odbył się 13 stycznia. Po nabożeństwie ciało zmarłego pochowano na cmentarzu parafialnym w Kadzidle.

We wzruszających słowach żegna go Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski:

Zmarł Tadeusz Bieńkowski. Nasz sołtys. Burmistrz nad burmistrzami. Ofiarny krwiodawca. Wieloletni radny. Druh. Społecznik. Kurpiowski śpiewak, tancerz, gawędziarz. Mistrz różańcowych ceremonii.  Często wybierał ścieżki poplątane. Wznosił gromkie toasty. Nosił ordery. Bywał wyróżniany. Fantazjował. Przepadał i powracał. Pamiętał wszystko: odległe koligacje, wielopokoleniowe familie, topograficzne ciekawostki, dawne skandale, frywolne anegdotki. Człowiek instytucja. Zawsze lojalny wobec samorządowych zadań. Niezawodny współpracownik. Nie oszukał. Nie zlekceważył. Twardo stąpał po ziemi. Łatwo odróżniał ludzi szczerych od fałszywych. Nie znosił intrygantów, lokalnych populistów, drobnych cwaniaczków, którzy wielkimi słowami wycierali własne i cudze mordki. Śmiał się szczerze, z fantazją, dziecinnie mrużył wówczas oczy. Chwilę później coś jeszcze dopowiadał, lubił dygresje, wielowątkową opowieść, którą łatwo dopasowywał do kolejnej rozmowy. Niespodziewanie wspominał dawno zapomnianego nauczyciela, nieuczciwego geometrę, gorliwego milicjanta, nieuważnego sprzedawcę w sklepie żelaznym, kłótnię na Targowicy, rozlewiska nad Rozogą. Powstawała nagle cudowna mikropowieść, gotowy scenariusz na krótkometrażowy film, albo dowcipną gadkę. Gdyby przytrafił się Tadeuszowi uważny słuchacz, utalentowany pisarz, skrupulatny reżyser, cierpliwy kronikarz, powstałby zapewne cenny dokument, dygresyjny pamiętnik, albo jakieś wyjątkowo interesujące kalendarium. Tak, straciliśmy wytrawnego strażnika pamiątek, kolekcjonera pradawnych nazw, znawcę słów pięknych, ale przepadłych, które dopiero teraz odkrywają wybitni dialektolodzy. Któż dzisiaj pamięta, że to właśnie Tadeusz przyczynił się do odnowienia Krzyża Rodziny Tworkowskich, albo odległej drogi na Podgatce, albo tak pięknie przymusił nas do przebudowy ulicy Szwed, albo przypomniał, w jednej z fascynujących rozmów, gdzie tak naprawdę biło słynne źródełecko...

Zobacz: Nie żyje Tadeusz Bieńkowski, sołtys i społecznik z gminy Kadzidło

W poniedziałek 9 stycznia, w wieku 79 lat, odszedł do wieczności ks. kan. Stanisław Gadomski. Duchowny 20 maja 1967 roku został wyświęcony przez biskupa Czesława Falkowskiego w Łomży. Ostatnia lata posługiwał jako ksiądz emeryt diecezji ełckiej.Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12 stycznia w Lipnikach. Po mszy ciało spoczęło w grobie rodzinnym.

Był wikariuszem w: Nowej Wsi, Piątnicy, Kołakach, Czyżewie, Wigrach, Kaletniku, Bargłowie Kościelnym, Rzekuniu, Ostrowi Mazowieckiej oraz Suwałkach. Pełnił również funkcję proboszcza w parafiach pw. św. Anny w Smolnikach, MB Różańcowej w Mikołajkach i NMP Matki Kościoła w Gołdapi oraz kanonika gremialnego Kapituły Konkatedralnej Sambijskiej. Od 2012 roku był emerytem zamieszkałym w Ostrowi Mazowieckiej.

Ks. Stanisław Gadomski był Honorowym Obywatelem Miasta Ostrów Mazowiecka, a także kapelanem ostrowskiego niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Wszyscy pracownicy Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka przyjęli wiadomość o jego śmierci z wielkim żalem i składają najszczersze kondolencje rodzinie i najbliższym.

Zobacz: Zmarł ks. Stanisław Gadomski. Pogrzeb w czwartek 12 stycznia

Reklama

Luty

Nie żyje Kazimierz Gąska, lekarz ginekolog-położnik, społecznik. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce przepracował 39 lat. Przyjął na świat wielu małych ostrołęczan, ostrołęczanek i mieszkańców regionu. Miał 85 lat. Doktor został pochowany w Goleniowie koło Szczecina, woj. zachodniopomorskie, gdzie ostatnio mieszkał. 

Wspomnienie doktora Kazimierza Gąski

Doktora Kazimierza Gąskę wspominają pracownicy ostrołęckiego szpitala.

- Uczestniczył w życiu szpitala i regionu. Kochał region, jego gwarę i obyczaje. Był aktywnym członkiem m.in. NSZZ Solidarność, Towarzystwa Rozwoju Rodziny, Polskiego Związku Łowieckiego. Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem zasługi oraz Honorową Odznaką NFOZ. Był czynnym i aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Spotkania naukowe w ramach szkoleń PTL wzbogacał cennymi uwagami oraz bardzo wnikliwymi, trafnymi i niejednokrotnie trudnymi dla wykładowcy pytaniami - wspomina Maria Kapuśniak, Przewodnicząca Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

"Pan doktor Kazimierz Gąska był barwną i nietuzinkową postacią"

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego uhonorował Pana Doktora Gąskę Odznaką Zasłużonemu - Polskie Towarzystwo Lekarskie. W 2004r., decyzją Zarządu Głównego PTL - "Za ofiarną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra społeczeństwa oraz za wybitne zasługi dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego".

- Pan doktor otrzymał odznaczenie Bene Meritus. Będziemy pamiętać pana doktora Kazimierza Gąskę jako człowieka zawsze uśmiechniętego i życzliwego, chętnie dzielącego się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami medycyny. Był podziwiany za ogromną intuicję zawodową, wiedzę i profesjonalizm pana doktora. Służył swoim pacjentkom z ogromnym zaangażowaniem i empatią. Pan doktor Kazimierz Gąska był barwną i nietuzinkową postacią. Mówi się, że człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim. Jestem pewna, że pamięć o panu doktorze Kazimierzu Gąsce przetrwa długie lata zarówno wśród lekarzy i osób, które miały zaszczyt pracować z panem doktorem, jak i wśród jego pacjentek i ich rodzin - mówi Maria Kapuśniak. 

Kazimierz Gąska urodził się 30 stycznia 1937 roku w Baranowie. Gimnazjum ukończył w Szczytnie. W 1962 roku otrzymał Dyplom Lekarza Akademii Medycznej w Białymstoku. Staż podyplomowy odbywał w szpitalu w Szczytnie i Ostrołęce. Od 1963 roku był związany z Ostrołęką.

W latach 1969-1971 odbywał dwuletnią, obowiązkową służbę obronną. Po tym okresie wrócił do Ostrołęki. Pracował w Poradni Ogólnej, Poradni K i Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala w Ostrołęce. W 1970 roku uzyskał pierwszy stopień, a w 1977 roku drugi stopień specjalizacji w zakresie położnictwa i ginekologii. (Źródło: Maria Kapuśniak, Przewodnicząca Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Zobacz: Zmarł doktor Kazimierz Gąska. Był uznanym w Ostrołęce ginekologiem

Do wieczności, w wieku 49 lat, odeszła Małgorzata Brodzik. Żegnali ją Dyrektor i pracownicy Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Przez wiele lat zasiadała w Radzie Miejskiej w Myszyńcu. Była także Przewodniczą Komisji Infrastruktury, Kultury i Spraw Społecznych.

- Jak trudno żegnać na zawsze Kogoś, Kto jeszcze mógł być z nami... (...) Wobec ciosu, który spadł na Jej Rodzinę, Przyjaciół i Bliskich, niełatwo znaleźć słowa otuchy. Prosimy przyjąć wyrazy najszczerszego współczucia i żalu. Śp. Małgorzata Brodzik pozostanie w naszej pamięci jako radosna, pogodna osoba, rozmiłowana w kulturze kurpiowskiej. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia i zapewniamy o modlitwie - przekazują Dyrektor i pracownicy Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Ostatnie pożegnanie śp. Małgorzaty Brodzik odbyło w niedzielę 5 lutego 2023 r. o godz. 14.00 w Bazylice Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. 

Zobacz: Dyrektor i pracownicy Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu wspominają śp. Małgorzatę Brodzik

Marzec 2023

23 marca do wieczności odszedł Marcin Grala. 39-latek był zawodnikiem GLKS Lelis. Przed wiele lat wspierał ekipę, występując w rozgrywkach Klasy B. W ostatnim czasie uczestniczył w zmaganiach halowych w Nocnej Lidze Futsalu, jak również w turniejach oldboyów. Był pomocnikiem. - Zawsze był blisko klubu. Nie tylko był zawodnikiem, ale również kibicem i przyjacielem GLKS Lelis. Zapamiętamy go jako ciepłą, pogodną, życzliwą i tryskającą humorem osobę - mówił Rafał Ostrowski, były szkoleniowiec zespołu. 

Msza żałobna odbyła się 29 marca w kaplicy na cmentarzu miejskim w Ostrołęce.

Zobacz: Marcin Grala zagra na niebieskich boiskach. Ostrowski: Zapamiętamy go jako ciepłą, pogodną, życzliwą i tryskającą humorem osobę

W wieku 46 lat do wieczności odeszła Monika Jankowska, Sędzia Sądu Rejonowego w Ostrołęce. Zmarłą koleżankę żegnali m.in. współpracownicy. Śp. Monika Jankowska orzekała przez 13 lat. Pracowała w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce, w którym była przewodniczącą IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Zmarła w czwartek 15 marca. Miała 46 lat.

Ostatnia droga śp. Moniki Jankowskiej odbyła się w sobotę 18 marca. Ciało zmarłej spoczeło na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce przy ul. Kujawskiej.

Zobacz: Sędzia ostrołęckiego sądu nie żyje. Miała 46 lat

Reklama

Kwiecień 2023

Zmarł Mateusz Deluga. Miał 29 lat. Był oddanym kibicem Narwi Ostrołęka, a od kilku lat każdego dnia dbał o social media klubu. Pod koniec lutego brał udział w szkoleniu Social Media Manager. Miał ze sobą trykot ukochanego klubu. Oczywiście tę w kolorze niebiesko-czerwonym. Ukończył kurs z oceną pozytywną. Już czekał na sobotni wyjazdowy mecz z Victorią Sulejówek.

Deluga znał się na swoim fachu. Ostatnio pracował w jednej ze stacji telewizyjnych. W Narwi zajmował się social mediami. Był absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, ukończył też studia podyplomowe z zarządzania w sporcie w Szkole Głównej Handlowej.

Zobacz: Mateusz Deluga odszedł do wieczności. Kochał Narew

Do wieczności odszedł ksiądz kanonik Tomasz Pokornowski, proboszcz parafii Cierpice. To krewny księdza Mieczysława Mieszki, który jest patronem kadzidlańskiego centrum kultury. Duchowny odszedł do Pana 19 kwietni br. w wieku 60 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.

Ksiądz Pokornowski w kapłaństwie spędził 35 lat. Parafię w Cierpicach objął 22 grudnia 2008 roku. Przez lata pełnił tam pełną poświęcenia posługę kapłańską. 

- Pomimo trudności wynikających z jego choroby, pełnił posługę do samego końca. Ostatnią Eucharystię sprawował dzień przed swoim odejściem. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach. "Bieg ukończył, wieniec chwały otrzymał…"  -  czytamy na stornie cierpickiej parafii.

Pogrzeb duchownego odbył się w poniedziałek 24 kwietnia w kościele w Cierpicach. 

Zobacz: Zmarł ksiądz kanonik Tomasz Pokornowski

Maj 2023

Do wieczności odszedł Andrzej Kaczmarczyk, pracownik Myszynieckiego Ośrodka Kultury w latach 1984-2003, animatora kultury, instruktora i kierownika Zespołu Folklorystycznego "Kurpiowszczyzna" w latach 1992-2003.

- Z przykrością przekazujemy informacje o śmierci śp. Andrzeja Kaczmarczyka, kierownika zespołu w latach 1992-2003. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje. Andrzeju, spoczywaj w pokoju - pisali członkowie zespołu Kurpiowszczyzna.

Zobacz: Nie żyje Andrzej Kaczmarczyk, były kierownik Zespołu Folklorystycznego "Kurpiowszczyzna"

Do wieczności odeszła doktor Elżbieta Kacprzycka, która w latach 1976-1978 była dyrektorem szpitala w Ostrołęce. Przez cały okres pracy była związana z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym. Zmarła po długiej chorobie 16 maja 2023 roku w wieku 82 lat. Msza żałobna została odprawiona w poniedziałek 22 maja br. o godz. 13.30 w kościele parafialnym w Nasielsku. Urna z prochami spoczęła na miejscowym cmentarzu w rodzinnym grobie.

Wspomnienie po doktor Elżbiecie Kacprzyckiej

Z ogromnym żalem żegnamy Panią Doktor Elżbietę Kacprzycką. Pani Doktor urodziła się 19 listopada 1940 roku, ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu w 1963 roku. Uzyskała specjalizację w zakresie pediatrii oraz organizacji ochrony zdrowia. Pracowała w Pułtusku, a od 1975 roku w Ostrołęce. Pełniła funkcję Zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce. W latach 1976-1978 była Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Ostrołęce, w latach 1988-1991 - Dyrektorem Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a od 1991 roku Naczelnym Lekarzem Szpitala w Budowie. Przez cały okres pracy była związana z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym. Była wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, chętnie uczestniczącym w spotkaniach naukowych. W uznaniu zasług została uhonorowana: Srebrnym i Złotym Krzyż Zasługi oraz "Odznaką za wzorową pracę w służbie zdrowia". 

Są to suche fakty, w żaden sposób nieoddające tego, jakim człowiekiem była Pani Doktor. Przez całe swoje życie zawodowe służyła chorym i wspierała ich rodziny. Dla młodych lekarzy, zaczynających pracę zawodową, była wzorem profesjonalizmu, etyki i zaangażowania. Zawsze, z dużą życzliwością, służyła radą i pomocą. Była współinicjatorem i wieloletnim orędownikiem budowy nowego szpitala. Dzięki Jej zaangażowaniu tworzone były kolejne oddziały. Miałam zaszczyt poznać Panią Doktor, kiedy w 1987 roku rozpoczęłam pracę w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym. Zostanie w mojej pamięci jako dobry, szlachetny i skromny człowiek. Przez całe życie Pani Doktor wykazywała dużą empatię i życzliwość, zawsze wrażliwa na krzywdę, cierpienie chorobę i niedostatek. Dbała o godność człowieka oraz honor i prestiż zawodu lekarza. Taka pozostanie w naszej pamięci i sercach. Zmarła 16 maja 2023 r. po długiej i ciężkiej chorobie. 

Pogrążonej w żałobie rodzinie w imieniu Dyrekcji i wszystkich pracowników szpitala, społeczności lekarskiej, pracowników Oddziału Zakaźnego i własnym składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia. (Tekst: Maria Kapuśniak, Przewodnicząca Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Ostrołęce)

Zobacz: Nie żyje doktor Elżbieta Kacprzycka, dyrektor ostrołęckiego szpitala w latach 1976-1978

Czerwiec 2023

Po wyczerpującej walce z chorobą, 9 czerwca 2023 r. do wieczności odeszła Joanna Piersa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek 12 czerwca. Urna z prochami została pochowana na cmentarzu miejskim w Ostrołęce.

Asia walczyła z chorobą wiele lat. Na jej leczenie organizowano wiele zbiórek i licytacji. Mimo wielkiego zaangażowania ludzi dobrej woli, choroba była silniejsza.

Zobacz: Do wieczności odeszła Joanna Piersa. Przegrała walkę z nowotworem, ale wygrała naszą miłość i pamięć

Reklama

Lipiec 2023

28 lipca do wieczności odszedł Jan Dobkowski, wieloletni przewodniczący rady osiedla Leśne. Miał 69 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek 31 lipca w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Jan Dobkowski spoczął na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. 

Z Janem Dobkowskim przez wiele lat współpracował zawodowo i społecznie wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek. Swojego kolegę wspomina w pełnych uznania słowach:

- Z Janem znaliśmy się od 1992 roku. Razem pracowaliśmy w ostrołęckiej elektrowni. Społecznie pracowaliśmy także w związku zawodowym.Był bardzo aktywnym działaczem i związkowcem. Później angażował się w pracę samorządową. Przez kilka kadencji był przewodniczącym rady osiedla Leśne. Bardzo pozytywnie oceniam jego pracę społeczną. Połączyła nas praca społeczna m.in. w związkach zawodowych i w samorządzie. Zawsze był aktywny, chciał coś robić i działać. Miał duszę społecznika i samorządowca - wspominał zmarłego Stanisław Szatanek. 

Zobacz: Zmarł Jan Dobkowski. "Miał duszę społecznika i samorządowca"

Sierpień 2023

Zmarł Cezary Moniński. Przez wiele lat był cenionym ostrołęckim ginekologiem. Wśród swoich pacjentek cieszył się bardzo dobrą opinią. Pracował w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 sierpnia. 

Aktywnie działał w Klubie Strzelectwa Sportowego Obrońca Troszyn. We wzruszających słowach pożegnali go koledzy z klubu.

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 10 sierpnia b.r. zmarł Czarek Moniński. Członek Honorowy naszego Klubu. Wiceprezes Zarządu KSS "Obrońca" od 2000 do 2012 roku. Odszedł zasłużony i zaangażowany działacz, ale przede wszystkim serdeczny przyjaciel, na którego lojalność i koleżeńską solidarność zawsze można było liczyć. Cześć Jego Pamięci! Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy płynące z serca kondolencje - żegnali zmarłego koledzy ze strzelnicy.

Zobacz: Zmarł Cezary Moniński. Był cenionym w Ostrołęce ginekologiem

Do wieczności odeszła Janina Kielak. Przez wiele lat była związana z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Pracowała także jako nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Janina Kielak odeszła w wieku 74 lat. 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej opublikowało w mediach społecznościowych wspomnienie o zmarłej koleżance.

-  Z wykształcenia była filologiem polskim. Do Ostrołęki przybyła na początku lat 70. razem ze swoim mężem Bernardem Kielakiem. Od 1972 do 1976 roku nauczała języka polskiego i języka rosyjskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2. W latach 1974-1975 była też wychowawcą w Internacie Technikum Mechanicznego. Gdy pod koniec 1975 roku powstało Muzeum Okręgowe w Ostrołęce została jednym z pierwszych jego pracowników. W latach 1976-1984 i 1993-2005 była kierownikiem działu oświatowego. Zapamiętamy ją jako serdeczną koleżankę, osobę dyskretną, z kindersztubą, która zajmująco snuła różne opowieści, a młodszym pracownikom przybliżała muzealne historie, które po latach stawały się anegdotą. Razem z mężem dzieliła kolekcjonerskie i muzealne pasje oraz zamiłowanie do odkrywania uroku najbliższych okolic - czytamy we wspomnieniu.

Zobacz: Zmarła Janina Kielak. Była nauczycielką i wieloletnim pracownikiem Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Październik 2023

Jacek Białobrzeski zmarł w sobotę 30 września 2023 roku, w wieku 71 lat. Był przedsiębiorcą, założycielem i wieloletnim właścicielem firmy Komandor z Rzekunia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 6 października 2023 r. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu. Urna z prochami zmarłego spoczęła na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

Zobacz: Do wieczności odszedł Jacek Białobrzeski

W ostatnich dniach października zmarł Cezary Olszewski, 42-letni tancerz i aktor pochodzący z Ostrołęki, zwycięzca programu "Taniec z gwiazdami".  Jego ciało odnaleziono 30 października 2023 r. w jednym z hoteli na terenie Ostrołęki. Przyczyną śmierci był udar mózgu.

Cezary Olszewski urodził się w Ostrołęce. To znany tancerz i instruktor tańca. Taniec trenował od szkoły podstawowej. Brał udział w wielu turniejach tanecznych. Wystąpił w kilku edycjach popularnego programu "Taniec z gwiazdami".  W parze z aktorką Magdaleną Walach wygrał siódmą edycję programu. Zagrał także w serialu "M jak miłość". Pojawił się on w życiu prokurator Agnieszki Olszewskiej (czyli Magdaleny Walach, z którą zwyciężyli w VII edycji "Tańca z Gwiazdami"). Cezary Olszewski zagrał także w serialach "Pitbull" i "Twarzą w twarz".

Zobacz: Śmierć Cezarego Olszewskiego

 

Wyświetleń: 16511 komentarze: -
11:07, 01.11.2023r. Drukuj