piątek, 19 października 2018 r., imieniny Piotra, Pawła, Ziemowita

Aktualności

Mikroapartament jako inwestycja - czy to się opłaca?

Mieszkanie w rozmiarze przeciętnego pokoju? Na rynku apartamentów inwestycyjnych nic nie jest niemożliwe. Mikroapartamenty cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością - zwłaszcza w przypadku, gdy poszukujemy lokalu w celu dalszego najmu.

Co to jest mikroapartament?
Od kilku lat w największych miastach deweloperzy swoim klientom proponują nowe rozwiązanie, którego zadaniem jest skuteczne zaradzenie problemom mieszkaniowym w największych, dynamicznie rozwijających się metropoliach. Mikropartamenty powstają najczęściej w dużych, szumnie reklamowanych inwestycjach. Nierzadko w tym celu przerabia się już istniejące budynki. Przykładem może być Starter, pierwszy wrocławski mikroapartamentowiec, który powstał poprzez przebudowę domu akademickiego z lat 60. XX w. Największe mieszkania w tej realizacji osiągają "zawrotny" metraż 27 m2, najmniejsze zaś zamykają się w niecałych 12 m2.

ReklamaDlaczego mikroapartament to atrakcyjna inwestycja?
Deweloperzy przy tym nie ukrywają, że tego typu mieszkania mają stanowić jedynie tymczasową przystań na drodze rozwoju młodego mieszkańca, stąd też głównym przeznaczeniem mikroapartamentów jest przede wszystkim wynajem.
Największą zaletą tego typu inwestycji jest przede wszystkim doskonałe skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta, co dla młodego mieszkańca, często pozbawionego jeszcze własnego środka transportu, może mieć niebagatelne znaczenie. Dodatkowo pamiętać należy o wysokim standardzie wykończenia, jakim cechują się tego typu przedsięwzięcia. Z tych powodów niewielkie mieszkania stanowią łakomy kąsek dla każdego inwestora, którego interesują apartamenty inwestycyjne.

Apartament inwestycyjny w roli hotelu?
Największy boom na mieszkania w rozmiarze mikro można było zaobserwować około 2013 roku, kiedy to w największych miastach rozpoczęto realizację inwestycji, które dziś są świeżo zakończone lub przechodzą fazę ostatecznego wykończenia. Od kilku lat można jednak zaobserwować stopniowe zmniejszenie zainteresowania nabyciem mikroapartamentów z rynku pierwotnego.
Wciąż rosnące wskaźniki demograficzne w największych miastach przede wszystkim zachodniej Polski (wraz z Warszawą) sprawiają jednak, że istnieje duża szansa najmu tego typu mieszkania. Oprócz osób młodych, dopiero raczkujących na rynku pracy, małe mieszkanie może być również przeznaczone pod najem krótkoterminowy: zainteresować można nim często podróżujących pracowników (biznesmenów, menedżerów), dla których mikromieszkanie często stanowi atrakcyjną alternatywę w stosunku do pobytu w hotelu.

Reklama Apartament inwestycyjny - kwestia finansów
Podczas poszukiwań niewielkiego mieszkania na wynajem potencjalnych nabywców często odstrasza stosunkowo wysoka cena za pojedynczy metr kwadratowy. Nie da się ukryć, że w przypadku tak niewielkich mieszkań wynosząca nawet powyżej 15 tys. zł za m2 cena może prezentować się irracjonalnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka kwota jest związana z lokalizacją, bliskością punktów usługowych (mikroapartamentowce raczej nie powstają na przedmieściach), a także wysoką jakością wykończenia. Dodatkowo niewielki metraż nie winduje cen mikroapartamentów na horrendalnie wysokie poziomy.
Wysoki standard nie jest przeszkodą!

Pamiętajmy o tym, że przy sukcesywnym najmie spłatą ewentualnego kredytu obciążymy lokatora. Mieszkania w wysokim standardzie preferowane są zazwyczaj przez osoby nie mające problemu z terminowością spłat czynszu, zatem tego typu inwestycja nie jest obarczona tak dużym ryzykiem, co w przypadku najmu gorzej wykończonych i co za tym idzie tańszych lokali.

Reklama Minimieszkanie w wielkiej płycie?
Jeżeli jednak wysoka cena za metr kwadratowy przekracza nasze możliwości finansowe, warto rozpatrzyć kupno apartamentu inwestycyjnego zlokalizowanego w starszym budownictwie. Po tym, jak boom edukacyjny zeszłej dekady powoli się dogasza, wielu młodych pracowników osiadłych w miejscu studiowania poszukuje kawalerek w średnim standardzie - zatem również w tym przypadku z najmem nie powinno być problemu.

Pamiętajmy przy tym o możliwości kupna mieszkania zadłużonego: zazwyczaj w takim przypadku dotychczasowi właściciele są skłonni nawet znacznie zejść z ceny, a taka inwestycja nie naruszy teraźniejszego stanu naszego portfela w dużym stopniu. Wiąże się to jednak z koniecznością zachowania przynajmniej dobrej wiarygodności w BIK-u. Inwestycja w starsze mieszkanie powinna bowiem cechować szukaniem oszczędności na każdym jej kroku.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1554 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 17.05.2018, 15:19r. Drukuj
Powrót